VENIMUS, VIDIMUS, ET DEUS VICIT – Przybyliśmy. Zobaczyliśmy. Bóg zwyciężył

333biegHistoria dzięki wspaniałemu pomysłowi zatoczyła koło…

 

…A po drodze nie zapomniała o Knurowie – informuje jeden z współorganizatorów tej niecodziennej sportowo-historycznej imprezy, kustosz Izby Tradycji Górniczych w Knurowie, pan Bogusław Szyguła. Wiele scen, które znane są z historii przemarszu wojsk króla Jana III Sobieskiego zostanie odtworzonych, odżyje historia tamtego czasu, a jednymi z takich szczególnych miejsc na trasie biegu będą Piekary Śląskie i KL Auschwitz.

Bieg Odsieczy Wiedeńskiej jest częścią Polonijnych Dni Obchodów 333. rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej, jakie organizowane są w ramach Ogólnopolskich Obchodów 333. rocznicy Wiktorii Wiedeńskiej pod przewodnictwem pani Senator RP Anny Marii Anders, sekretarza stanu w kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów ds. Dialogu Międzynarodowego.

Zacznijmy jednak od początku. Organizatorem biegu, upamiętniającego 333. Rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej i 1050. rocznicy Chrztu Polski są: Światowa Federacja Sportu Polonijnego, Stowarzyszenie Dam i Kawalerów Orderu św. Stanisława w Polsce, ukochana przez Ślązaków wizytówka kultury naszego regionu – Zespół Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny oraz Stowarzyszenie  Światowe Igrzyska Polonijne – Polonia Austria.

Honorowymi patronami zostali:

Arcybiskup Metropolita Krakowski Kard. Stanisław Dziwisz, Arcybiskup Metropolita Katowicki Wiktor Skworc, Biskup Bielsko-Żywiecki Roman Pindel, Biskup Sosnowiecki Grzegorz Kaszak, Biskup Gliwicki Jan Kopiec, Biskup Opolski Andrzej Czaja, Wielki Mistrz Kapituły Orderu Świętego Stanisława – Marek Kwiatkowski a także Starosta Będziński Arkadiusz Watoła, Starosta Gliwicki Waldemar Dombek, Starosta Żywiecki Andrzej Kalata, Prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński, Burmistrz Szczyrku Antoni Byrdy, Burmistrz Andrychowa Tomasz Żak, Burmistrz Kalwarii Zebrzydowskiej Augustyn Ormanty, Burmistrz Wadowic Mateusz Klinowski, Wójt Krzyżanowic Grzegorz Utracki.

Można powiedzieć – informuje pan Bogusław – że impreza, którą organizujemy ma charakter religijny z historią w tle. Udział w biegu każdego z uczestników ma charakter honorowy.

Bieg ten nie jest imprezą komercyjną a jego zadaniem jest przypomnienie o wartościach, których podstawą jest nasza polska i europejska tożsamość. W programie biegu jest odwiedzanie sanktuariów w Szczyrku, Rychwałdzie, Kalwarii Zebrzydowskiej, Wadowicach, Piekarach Śląskich i Rudach. Na koniec uczestnicy biegu dotrą do Sanktuarium Narodowego na Kahlenbergu w Austrii. Na trasie biegu, będzie możliwość uczestniczenia w wydarzeniach religijnych.

Należy także wspomnieć o bogatym programie, który towarzyszy tej sportowo-historyczno-religijnej imprezie – dodaje pan Bogusław. Organizowanych będzie wiele imprez towarzyszących, których zadaniem jest; uczczenie 333. rocznicy Zwycięstwa wojsk króla Jana III Sobieskiego pod Wiedniem, 1050. rocznicy przyjęcia wiary chrześcijańskiej przez Polskę, a także wzbogacenie wiedzy o wartościach naszej tożsamości narodowej, zależy nam bardzo, aby zachęcić młodych ludzi do pielęgnowania wiedzy o naszej historii, także poprzez sport. Ważne jest także pogłębianie współpracy pomiędzy regionami na terenie których przebiegać będzie trasa biegu.

Pozwolę sobie wymienić tylko kilka imprez, towarzyszących temu międzynarodowemu przedsięwzięciu. Od 3. września już rozpoczął się – i potrwa do 9. października – konkurs plastyczny dla dzieci w Polsce i za granicą pt. „Mój husarz”, w tym samym czasie organizowany będzie konkurs literacki dla dzieci i młodzieży pt. „Listy króla Jana III Sobieskiego i Marysieńki”. Są to tylko niektóre imprezy, o jakich pozwoliłem sobie wspomnieć, idąc oczywiście za informacjami głównego organizatora – dodaje Szyguła. Należy także wspomnieć, iż bieg przebiegał będzie drogami naszych południowych sąsiadów a także na terenie Austrii. Trasa z czeskiego Breclavia do Wiednia wynosić będzie 124 km.

Przewiduje się, iż chętnych do sprostania temu biegowemu wyzwaniu będzie od 300 – 450 osób.

Szczególnie ważne dla nas jest to, że patronem honorowym naszej imprezy został sam Biskup Polowy Wojska Polskiego – Józef Guzdek. W liście dziękczynnym biskup napisał między innymi […] Pragnę poinformować, że wyrażam zgodę na objęcie patronatem honorowym „Biegu, upamiętniającego 333. rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej i 1050. rocznicę Chrztu Polski. Dziękuję za przybliżenie idei projektu, który postrzegam jako cenną lekcję historii i pamięci o chrześcijańskim dziedzictwie Polski. Uczestnikom Biegu oraz jego Organizatorom życzę wytrwałości, niezapomnianych wrażeń i wszystkim z serca błogosławię” – bp Józef Guzdek […] (wybrany fragment, Warszawa, 3. sierpnia 2016 r.)

Trzeci dzień biegu, 9. września – informuje pan Bogusław – to już bliskie mojemu sercu strony. Na początku Będzin, później uczestnicy biegu odwiedzą Siemianowice Śląskie, dalej Piekary Śl., Tarnowskie Góry Zabrze Gliwice Knurów.

Legenda głosi, jakoby to straże króla zawitały do Pilchowic, a wielu upiera się, że i sam król zaszczycił swoją obecnością tę miejscowość, nie mogło zatem, zabraknąć tam i naszych biegaczy, dalej skierują się w stronę Stanicy i Rud Raciborskich. Tam w programie są odwiedziny sanktuarium.

Ostatnim z miast po stronie Polski będzie Racibórz. Z każdym z miejsc, znajdujących się na trasie biegu – dodaje pan Bogusław – wiąże się historia z królem

Janem III Sobieskim związana, czasami są to tylko legendy, a czasami wielka historia, ale o tym już w kolejnych relacjach.

Należy także wspomnieć, iż Mennica Górnośląska z Knurowa wyda z tej okazji medal okolicznościowy, który otrzymają biegacze, partnerzy i sponsorzy. Będą również pamiątki – takie jak znaczki pocztowe, kartki korespondencyjne a także skrzydła husarskie, które zostaną przekazane jako dar dla Domu Polskiego w Cieszynie.

Do konkursu plastycznego zachęcimy uczniów knurowskich szkół, chcemy dzięki temu pokazać – dodaje nasz rozmówca – że Knurów po drodze dla każdego a i królowi Janowi III Sobieskiemu i jego „Wiedeńskiej Viktorii” takoż.

Kończąc moją krótką wypowiedź, chciałbym gorąco podziękować środkom przekazu powiatu Gliwice: „Życiu Naszego Powiatu”, „Wiadomościom Naszego Powiatu”, „Przeglądowi Lokalnemu Knurów”, naszemu wiernego rejestratorowi wszystkich wydarzeń na terenie miasta i – portalowi społecznościowemu „Iknurów” a także mediom spoza województwa śląskiego, takim jak portal „SięMyśli”, którego korespondent będzie relacjonował przebieg naszego biegu z wielu miejsc na terenie regionu. Naszym pomysłem zainteresowana jest także redakcja „Śląskiego Kuriera Wnet”.

Mam nadzieję – dodaje pan Bogusław – że dzięki informacjom, zamieszczonym na łamach tych gazet i innych środków przekazu, nasza impreza będzie się rozrastać i z roku na rok będzie przybywało chętnych do uczestniczenia w tym szczególnym biegu, gdzie walka o medal i sławę nie jest sprawą najważniejszą.

Do zobaczenia na trasie.

Z Bogusławem Szygułą, kustoszem Izby Tradycji Górniczych w Knurowie, rozmawiał

Tadeusz Puchałka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*