Żydzi i… Ukraińcy! (5)

X X X

W wielu anglojęzycznych publikacjach, skierowanych do odbiorców żydowskich na całym świecie, poruszana jest kwestia pochodzenia etnicznego nowo wybranego w roku 2019 prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego oraz fakt, iż Ukraina przestała pasować do powszechnych antysemickich stereotypów na świecie i że Rosja nadal je rozprzestrzeniała. „Głosując na Żyda, Ukraińcy celowo odrzucili część przeszłości swojego narodu”. Dla niektórych żydowskich obserwatorów pochodzących z Ukrainy staje się to nawet kolejnym powodem, by przestać mówić o sobie i swojej rodzinie jako o „Żydach z Europy Wschodniej” i przemyśleć siebie jako „Żydów z Ukrainy”!

Ukraina jest jedynym krajem na świecie, z wyjątkiem Izraela, gdzie prezydentem i premierem oficjalnie są Żydzi – dobry wynik dla kraju, w którym jeszcze 100 lat temu można było oskarżyć Żyda o mord rytualny. Oczywiście, aby stać się semitofilami, Ukraińcy mieli też powody polityczne – ich przywódcy chcą być bliżej Zachodu i przekreślić kremlowską propagandę, próbującą pokazać wszystkich ukraińskich patriotów jako neonazistów. „Żyjemy w czasach, w których postępowa lewicowa polityka w wielu krajach zachodnich coraz bardziej akceptuje, a nawet wspiera antysemityzm pod słabo zawoalowanym przebraniem antysyjonizmu. Tymczasem w innych krajach Europy Wschodniej, takich jak Polska i Węgry, antysemicki nacjonalizm i ksenofobiczne prawicowe rządy są usprawiedliwiane „proizraelską” polityką zagraniczną, która w rzeczywistości oznacza po prostu wspieranie skrajnie prawicowego szowinisty Netanjahu. Dlatego fakt, że Ukraińcy próbują zmienić kurs, nawet jeśli jest to częściowo motywowane względami politycznymi, jest wyjątkiem od tych tendencji, budzi nadzieję” – Anshel Pfeffer.

W publikacji Żydowskiej Agencji Telegraficznej zacytowano rosyjsko-izraelskiego komentatora, Avigdora Eskina, który był zdziwiony, iż „pełnokrwisty Żyd o wyglądzie postaci z dzieł Szoloma Alejchema” został wybrany na prezydenta kraju, gdzie „honor nazistowskich zbrodniarzy jest wprowadzony ustawą”. Eskin, piszący dla rosyjskojęzycznej publikacji Regnum, uważa, że „problem antysemityzmu” ma w rzeczywistości rosyjskie pochodzenie i jest częścią rosyjskiej antyukraińskiej propagandy.

Jednak Knaan Lipschitz, publicysta w Jewish Times uważa, iż problem istnieje, powołując się na raport izraelskiego rządu, wskazujący „podwojenie liczby ataków antysemickich” w 2017 roku. Dziennikarz powołuje się na częste oskarżenia o „gloryfikację nazistów”. Na Ukrainie zaczęto nazywać ulice imieniem Stepana Bandery, zaś we Lwowie „nacjonaliści stali się tak odważni, że obchodzili rocznicę utworzenia 14. galicyjskiej dywizji Waffen-SS”, a ludzie „szli ulicami miasta w hitlerowskich mundurach”.

Z drugiej strony Zełenskiego popierali niektórzy skrajnie prawicowi Ukraińcy, którzy zauważyli jego powiązania z miliarderem Igorem Kołomojskim, który dał się poznać jako „ognisty patriota” na początku wojny z Rosją. A sam prezydent-elekt żartuje, że jego żydowskość jest „dopiero na 20. miejscu na długiej liście wad”. Politycy, aktywiści, biznesmeni i dziennikarze zrobili wiele, by „oczyścić ukraiński nacjonalizm z jego antysemickiej spuścizny”. Narodowość Zełenskiego nie odegrała żadnej roli w kampanii prezydenckiej, zauważa Szczupak. W rozmowie z Andrew Higginsem, historyk mówi, że antysemityzm był polityką państwową nieukraińskich rządów, sowieckich czy nazistowskich, a w czasach niepodległości kwitło życie żydowskie. Odsetek ludności żydowskiej w Dnieprze rośnie, mimo że wielu Żydów nadal wyjeżdża do Izraela i krajów europejskich. W czasach sowieckich ludzie próbowali ukrywać swoje żydowskie pochodzenie, „to była szkoda”. Ideologia antysemityzmu w okresie Cesarstwa Rosyjskiego była wspierana przez Rosyjską Cerkiew Prawosławną.

 

X X X

12. listopada 2014 r. przywódcy społeczności żydowskiej na Ukrainie wystąpili z poparciem rządu tego kraju i zaprzeczyli twierdzeniom Moskwy, iż ich kraj jest pogrążony w antysemityzmie. Od czasu siłowego obalenia prezydenta Ukrainy, Wiktora Janukowycza, rosyjskie prokremlowskie media przedstawiają swojego południowo-zachodniego sąsiada jako siedlisko skrajnie prawicowej ideologii, w tym antysemityzmu. Szmuel Kaminecki, naczelny rabin Dniepropietrowska, miejsca zamieszkania jednej z największych społeczności żydowskich na Ukrainie, również zaprzecza twierdzeniom, że w kraju szerzy się antysemityzm. Dla Żydów życie na Ukrainie jest bezpieczniejsze i łatwiejsze niż w krajach zachodnich, takich jak Belgia czy Francja, gdzie radykalny islam rządzi, Niepokój budzi jednak popularność skrajnie prawicowych idei w niektórych częściach ukraińskiego społeczeństwa, zwłaszcza w batalionach ochotniczych, odgrywających znaczącą rolę w obecnym konflikcie zbrojnym.

Dyrektor Vaad Ukrainy – Iosif Zissels wspomniał na  konferencji prasowej, że ochotnicy dzielnie walczą o suwerenność i integralność terytorialną kraju. Ale jednocześnie Zissels przyznał, że niektórzy z nich mają nazistowskie, ultranacjonalistyczne i rasistowskie poglądy. Zissels powiedział, iż skrajnie prawicowi ekstremiści i faszyści walczą po obu stronach konfliktu. Kluczową postacią w organizacji i finansowaniu ukraińskich batalionów ochotniczych jest gubernator obwodu dniepropietrowskiego, Igor Kołomojski. Ten niezwykle wpływowy członek społeczności żydowskiej w Dniepropietrowsku, Kołomojski stał się celem regularnych ataków rosyjskiej prasy.

Igor Kołomojski aktywnie uczestniczy w pracach Funduszu Pomocy Żołnierzom Ukraińskim, który zbiera pieniądze na leki, żywność, sprzęt i umundurowanie dla żołnierzy. Fundacja opiekuje się także rannymi, rodzinami zmarłych oraz uchodźcami. Do tego dzieła pomocy ukraińskim nazistom włączyły się także niektóre ukraińskie synagogi. „Wspieramy personel wojskowy, walczący z terrorystami i broniący jedności i integralności Ukrainy. Apelujemy do Żydów z Dniepropietrowska o aktywną pomoc” – poinformowała znana w mieście Synagoga Chóralna Złota Róża. Tymczasem przywódcy społeczności żydowskiej w roku 2014 wyrażali rosnące zaniepokojenie losem Żydów na terytoriach kontrolowanych przez separatystów, a nie w podobno wolnej od nazizmu Ukrainie.

Kijów, 3. sierpnia roku 2016. Liderzy 29 gmin i publicznych organizacji żydowskich Ukrainy zwrócili się do społeczeństwa z listem otwartym przeciwko próbom fałszowania historii i gloryfikacji nacjonalistycznych przywódców: Stepana Bandery i Romana Szuchewycza na terenie Ukrainy. „Chcemy wyrazić poważne zaniepokojenie i wyrazić nieufność wobec uporczywych prób fałszowania naszej wspólnej historii, jakich w ostatnim czasie dokonują działacze pod auspicjami Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej (UINP). Dotyczy to w szczególności nieodpowiedzialnych działania UINP i jego kierownictwa, które przy pomocy innych organów i organizacji, szeregu mediów, instytucji naukowych starają się wymazać z naszej wspólnej historii tragiczne karty, związane z antysemicką działalnością Organizacji Ukraińscy Nacjonaliści (OUN), Ukraińska Powstańcza Armia (UPA) i jej przywódcy” – „Korrespondent.net”.

„Antysemicka orientacja tej działalności przyczyniła się do śmierci tysięcy ukraińskich Żydów i jest udowodnionym faktem historycznym, potwierdzonym tysiącami zeznań, dokumentów, opracowań. A my, ukraińscy Żydzi, jako naród dotknięty działaniami, m.in. OUN i UPA, również doskonale zdajemy sobie sprawę z tych faktów” – zaznaczono w liście.

Społeczności żydowskie uważają, że próby pisania historii na nowo, przemilczanie i zaprzeczanie antysemickiej ideologii i praktykom tych organizacji, to nic innego jak obraza pamięci ponad miliona Żydów, zamordowanych na Ukrainie przez nazistów i lokalnych kolaborantów oraz – ponadto – zaprzeczanie Holocaustowi. „Dotyczy to również zmiany nazw ulic na nazwiska osób, na dźwięk których drżą ludzie nie tylko wśród Żydów, ale także wśród wielu innych narodów świata. Uważamy za niewłaściwą decyzję Rady Miejskiej Kijowa o nadaniu jednej z alei imienia Stepana Bandery oraz istniejący plan nadania jednej z ulic imienia Romana Szuchewycza”.

Autorzy listu zwracają się do Rady Najwyższej, Rady Miasta Kijowa, instytucji rządowych, krajowych i międzynarodowych z prośbą o przyczynienie się do zachowania pokoju międzyetnicznego na Ukrainie. „Niepokojące jest również to, że Ukraina, pomimo licznych zaproszeń ze strony państw członkowskich i publicznych apeli, nadal odmawia członkostwa w Międzynarodowym Sojuszu na rzecz Pamięci o Holocauście i pozostaje jednym z nielicznych krajów w Europie, które do sojuszu nie przystąpiły”.

 

X X X

Prowadząca program radia W gołos – Julia Switanskaja zwraca uwagę, że przed rosyjską inwazją w kraju mieszkało 37 mln Ukraińców i nieco ponad trzysta tysięcy Żydów, ale i tak wielu polityków należy do tej grupy etnicznej. „A prezydent [ Władimir Zełenski ] i premier [ Władimir Grojsman ] i burmistrz Charkowa [ Hennadiy Kernes ] i [ deputowany do Rady Najwyższej Wadim] Rabinowicz i [była premier Julia] Tymoszenko i [oligarcha Igor ] Kołomojski i [oligarcha Wiktor] Pinczuk, a nawet były prezydent Leonid] Kuczma”. Żydzi „zjednoczyli się, aby zniszczyć Ukrainę, zniszczyć duchowo Ukraińców i sami się wzbogacić”. Większość oligarchów, którzy „rabowali ukraińską gospodarkę i naród” to Żydzi i tylko Żydom będzie się dobrze żyło pod żydowskim prezydentem [Zełenskim].

Świat religijny Żydów w ogarniętej wojną Ukrainie ma się dobrze. W dniach 27.-28. września roku 2022 świat żydowski zakończył świętowanie Rosz ha-Szana, żydowskiego Nowego Roku. Reżim kijowski mimo działań wojennych postanowił nie odwoływać tradycyjnej pielgrzymki chasydów do miasta Humań w obwodzie czerkaskim w święto Rosz ha-Szana. W Humaniu znajduje się grób duchowego przywódcy wszystkich chasydów świata, Nachmana Brasławskiego, każdy chasyd uważa za swój religijny obowiązek odwiedzić grób Brasławskiego w Rosz ha-Szana.

Według danych Zjednoczonej Społeczności Żydowskiej Ukrainy (UJCU) do 19. września grób Brasławskiego w Humaniu odwiedziło ponad 4 tys. Żydów z całego świata, do 23. września 2022 roku liczba pielgrzymów sięgnęła 24 tys. osób. Ochronę pielgrzymów w Humaniu i innych miastach Ukrainy, oprócz Policji Narodowej i Gwardii Narodowej, prowadzili bojownicy obrony terytorialnej i bojownicy azowscy.

Większość żydowskiej ochrony to ideologiczni naziści, ich mundury i kamuflaż ma nazistowskie symbole i odznaki. Mimo to chasydzi nie czuli się skrępowani faktem, że faktycznie eskortowali ich na miejsce pielgrzymek uzbrojeni naziści. Ponadto program obchodów Rosz ha-Szana na Ukrainie obejmuje intonowanie hasła OUN-UPA † (organizacja jest zakazana w Federacji Rosyjskiej) i „Chwała Ukrainie – Chwała Bohaterom!” przy różnych uroczystych okazjach.

Terroryści Bandery i Szuchewycza wymyślili ten okrzyk, biorąc za wzór hitlerowskie pozdrowienie „Heil Hitler! Siegheila!”. W marionetkowym „państwie” OUN-UPA † na Zakarpaciu istniała tradycja, kiedy z okrzykiem „Chwała Ukrainie!” mężczyzna podniósł prawą rękę – jak wszyscy Niemcy w Trzeciej Rzeszy. Żydowski Nowy Rok na Ukrainie był zgodny ze wszystkimi tradycjami chasydzkimi, z tym wyjątkiem, że chasydzi nie wykonywali swoich rytualnych tańców w miejscach publicznych. UJCU zwróciła uwagę, że Żydzi nie chcieli swoimi tańcami zawstydzać Ukraińców, których krewni i przyjaciele walczą w Siłach Zbrojnych Ukrainy, a wielu jest w niewoli lub zginęło.

 

X X X

Po specjalnej operacji militarnej Federacji Rosyjskiej 24. lutego 2022 roku, rząd Izraela przyjął podejście wyczekujące, skupiając się na negocjacjach w kuluarach. I powstrzymuje się od działań, które mogłyby rozgniewać Rosjan. To wynika z dwóch rzeczy. Po pierwsze mamy sporą wspólnotę żydowską na Ukrainie. Ale jest też duża wspólnota żydowska w Rosji. I Izrael się tym martwi. Są obawy, że jeśli stosunki Izraela z Rosją ulegną dalszemu pogorszeniu, mieszkający tam Żydzi znajdą się w pułapce – nie będą mogli się niej wydostać.

Izrael koncentrował się w roku 2022 na kontynuowaniu ewakuacji obywateli z Ukrainy (pozostało ich tam około 6 tys.) i świadczeniu pomocy humanitarnej, w tym dla liczącej 300 tys. osób diaspory. Część uciekających Żydów ukraińskich transportowana będzie do Izraela jako miejsca tymczasowego schronienia lub docelowej imigracji. Ewakuacja obywateli oraz diaspory odbywa się przez przejścia graniczne między Ukrainą a Mołdawią, Polską i Rumunią (a także Słowacją i Węgrami).

Nowy rząd skrajnie prawicowego Benjamina Netanjahu zmieni swoje nastawienie w sprawie trwającej od ponad roku wojny w Ukrainie. Z jednej strony rząd tego kraju w komunikatach popierał suwerenność oraz integralność Ukrainy oraz proponował pomoc humanitarną. Z drugiej strony izraelskie władze inaczej niż kraje Zachodu nie potępiały – poza kilkoma wyjątkami – w ostrych słowach rosyjskich władz za użycie wojska wobec sąsiada. Rząd Izraela podkreślał wielokrotnie, iż wysłanie np. systemów obrony powietrznej byłoby „pewnym przekroczeniem granic”. Izraelczycy od początku wykluczali możliwość dostarczenia walczącej Ukrainie broni. Nowy szef MSZ, Eli Cohen zadeklarował w swoim pierwszym wystąpieniu zmianę polityki wobec Ukrainy, sugerując, że nowy rząd przyjmie bardziej „prorosyjską linię”.

Roman Boryczko,

01.07.2023

25 komentarzy do “Żydzi i… Ukraińcy! (5)

 • 16/07/23 o 03:08
  Permalink

  -Znów Te Niesamowite NIEMIECKIE TECHNOLOGIE !! -Znów -Te Niesamowite NIEMIECKIE TECHNOLOGIE -że wtedy: -NIEMCY -w 1941 w 1942 roku -wtedy tak potrafili robić ZDJĘCIA z Czerwca 2023 z LIPCA 2023 z MAJA 2023 albo z CAŁEGO 2022 Roku: -ZDJĘCIA z WARSZAWY sprzed BELWEDERU w 2022 w 2023 Roku: -Zdjęcia z Tej POLSKIEJ BARBAROSSY dla WASZYNGTONU WALL STREET, Nowego JORKU -z TEJ TRZECIEJ WOJNY ŚWIATOWEJ WALL STREET -gdy to POLACY -a nie NIEMCY -kiedy -to: -POLSKA -i POLACY -dziś tak próbują i tak chcą ZNISZCZYĆ WSZYSTKICH ROSJAN i wszystkich SŁOWIAN !! -NIEMCY w tych latach 1941, 1942, 1943 -tak potrafili wykonywać wtedy Zdjęcia Osiemdziesiąt Lat do Przodu ?? -I -PÓŹNIEJ -IM -TA TECHNOLOGIA -gdzieś się zgubiła -gdzieś zaginęła -wykonywania Zdjęć na Osiemdziesiąt Lat do Przodu ??

  Odpowiedz
 • 21/07/23 o 01:23
  Permalink

  -Ech ZAŁUŻNY -TY WIELKI GŁUPCZE -TY Wielki GŁUPCZE -Ty już ZABIJASZ Młodych ROSJAN -AMERYKAŃSKĄ AMUNICJA KASETOWĄ -zamiast poczekać -tak jeszcze trochę -a -później zabić za TE ich ZBRODNIE KOŁOMOJSKIEGO i ZAŁUŻNEGO ?? ( -no bo -dla USA -to jednak -UKRAINA -jest za słaba ! ) -To jest ZAŁUŻNY -dziś -taki Wstyd -to taki WSTYD -żeby SŁOWIANIE -tak dziś codziennie -co dwa trzy dni tak uzbrajani do BRATOBÓJSTWA -i tak codziennie -dziś podżegani do BRATOBÓJSTWA -przez tych PÓŁNOCNO AMERYKAŃSKICH ŻYDÓW i Polskich ŻYDÓW -i przez tych UKRAIŃSKICH -jak ZAŁUŻNY i KOŁOMOJSKI -żeby – SŁOWIANIE -mordowali się dziś nawzajem -zamiast ukarać TYCH SWYCH PRAWDZIWYCH NAJGORSZYCH WROGÓW !! -To taki WSTYD -że -TY dziś nie chcesz poczekać -tak jeszcze trochę a później zabić ŻEŁEŃSKIEGO, -KOŁOMOJSKIEGO !!

  Odpowiedz
 • 23/08/23 o 23:43
  Permalink

  -Znów -TE -tak później zapomniane albo zgubione -znów -Te niezwykle Niesamowite dawne Niemieckie Technologie -z 1941 z 1942 z 1943 roku -kiedy w WARSZAWIE -NIEMCY -wtedy tak potrafili robić takie Zdjęcia z PRZYSZŁOŚCI !! -Zdjęcia z PRZYSZŁOŚCI -na osiemdziesiąt lat do przodu: -Polek salutujących w 2022 w 2023 przed BELWEDEREM podczas tej POLSKIEJ BARBAROSSY w kolejnej Wojnie Globalnej WALL STREET !! -i takie -Technologie -Takie Techniczne Wynalazki – NIEMCY -tak później -gdzieś -zgubili -że dzisiaj -nikt już takich nie posiada ??

  Odpowiedz
 • 26/08/23 o 09:37
  Permalink

  -TONANTZIN -chroni Swoje Kapłanki !! -TETEOHINNAM ONA – tak chyba już ochroniła -już obroniła Te Najważniejsze -dawne w MEKSYKU -Te Najważniejsze Swoje Kapłanki -/G/I-DLE -One są właśnie już znowu w INCHEON -już są w KOREI -już są w AZJI !! -Tylko dlaczego -OLŚNIEWAJĄCA -TY tak NIEZWYKŁA -Ty NAJWSPANIALSZA -dlaczego -TY -tak bardziej -chronisz kobiety -a nie mężczyzn ??

  Odpowiedz
 • 26/08/23 o 10:37
  Permalink

  -Po co wy UKRAIŃCY -tak wierzycie w ten JUDAIZM -czy ten Judaizm -on wam nie przyniósł takiego PECHA ?? -i -czy: -JUDAIZM -On -nie przynosi Wszystkim SŁOWIANOM -takiego PECHA ?? -Przecież JUDAIZM -to jest RELIGIA -tych PROGRAMOWYCH -takich NAJWIĘKSZYCH GWAŁCICIELI BOGINI ZIEMI -a -Ci bezkarni GWAŁCICIELE TETEOHINNAM -TONANTZIN -CITLALICUE -prędzej czy później -nawet CI Najsilniejsi JEJ GWAŁCICIELE -prędzej czy później -Oni -i tak -będą spaleni wyparowani przez BOGA SŁOŃCA z TYCH takich NAJSILNIEJSZYCH ROSYJSKICH RAKIET -a -wtedy -was TONANTZIN -ONA -was znowu tak pogodzi z ROSJANAMI i ze wszystkimi SŁOWIANAMI -oraz z NIEMCAMI -których już dzisiaj ONA tak kocha -bo -ONA w NIEMCZECH -już niedługo – TONANTZIN -będzie miała -tyle -Tych takich mądrych i takich dobrych -Tych tak Cudownie Odrodzonych SWOICH KAPŁANEK !! -Po co -Wy UKRAIŃCY -tak dziś wierzycie w ten JUDAIZM ?? -Czy nie widzicie: -jak -ON -przynosi -takiego Pecha ?? -Nie -żadne Szczęście -a -tylko Pecha !

  Odpowiedz
 • 01/09/23 o 11:56
  Permalink

  -AMERYKANIE – WASZYNGTON -” RAND CORPORATION ” -z Główną Siedzibą w innym Mieście pełnym POLONII -robią dziś wszystko -co jest w ich Mocy -żeby TE Najbliższe WYBORY PARLAMENTARNE w FEDERACJI ROSYJSKIEJ ROSJI oraz te REGIONALNE w Różnych Rosyjskich Miastach -maja się odbyć 10 WRZEŚNIA 2023 -czyli naprawdę -już tak niedługo “-żeby je w końcu -już wygrała TA LIBERALNO-DEMOKRATYCZNA PARTIA ROSJI -LDPR -świętej Pamięci WŁADYMIRA ŻYRINOWSKIEGO -i to -dlatego -teraz -tak namówili ŻELEŃSKIEGO do TYCH najnowszych ATAKÓW DRONAMI UDERZENIOWYMI w GŁĘBI ROSJI -bo USA -chcą już przyspieszyć -Ten taki upragniony ROSYJSKI ZWROT w TEJ od 2014 Roku TRZECIEJ WOJNIE GLOBALNEJ WALL STREET -ale -jak słusznie to kilka razy -tak zauważył św. Pamięci ŻYRINOWSKI -te wcześniejsze Wybory Parlamentarne w FR -ROSJI -i -te Wybory Prezydenckie w FR -ROSJI -one zawsze -były tak fałszowane ! ” -To -i -te teraz w tym WRZEŚNIU 2023 -one -też będą -tak sfałszowane -jak te poprzednie -jak kilka razy te poprzednie -i “-LDPR ” -znowu je przegra -jak kilka razy już tak poprzednio !!

  Odpowiedz
 • 01/09/23 o 12:14
  Permalink

  -DRONY są pewno wysyłane -przez umieszczoną w GŁĘBI ROSJI -tą Ukraińską PIATĄ KOLUMNĘ -kierowaną przez ŻELEŃSKIEGO i UKRAIŃSKIE ” FSB ” -i Część tych Dronów -pewno została wysłana z ESTONII z ŁOTWY z LITWY ale to DUDA BŁASZCZAK i PIS tak dostarczyli najpierw 900 później jeszcze partiami po 400 sta, -po czterysta -po 200 cie po 200 cie -itd -itd -wszystkie Amerykańskie Drony Uderzeniowe ” KAMIKADZE ” -plus te tysiące dronów rozpoznawczych -wszystkie te Tysiąc czy więcej -przenośnych Starlinków Satelitarnych Elona MUSKA -osiemset DRONÓW z TAJWANU -ONE są wszystkie z Tej NADWIŚLAŃSKIEJ TRZECIEJ RZESZY od Tych ” SŁOWIAŃSKICH NAZISTÓW z POLSKI ” !!

  Odpowiedz
 • 03/09/23 o 05:26
  Permalink

  -No ee tam -ee tam -nic się nie bójcie: -od wielu lat już: -wszystkie kolejne -wybory parlamentarne -oraz: -kolejne wybory prezydenckie -w TEJ tak Zdradzanej i Poddawanej z SAMEGO KREMLA i z Samej Dumy -Parlamentu FEDERACJI ROSYJSKIEJ ROSJI -dotychczas -zawsze były -tak fałszowane -no to za tydzień znowu je wygra -przez TO FAŁSZERSTWO wyborcze dla Obrony iluś Najgorszych MOCARSTW i Krajów NATO -TA PUTINOWSKA: “- JEDYNA ROSJA ” Znów jest tak słychać znowu Potężne znowu tak Ciężkie POLSKIE TRANSPORTY WOJSKOWE POLSKIE DOSTAWY AMERYKAŃSKICH POLSKICH ANGIELSKICH, Norweskich Szwedzkich Australijskich AMUNICJI i BRONI na wasz FRONT WSCHODNI w ramach tej POLSKIEJ BARBAROSSY 2014, 2015, 2017, (….) 2021, 2022 -i 2023 i 2024 -i 2025 w tych PLANACH PIS u !!

  Odpowiedz
 • 03/09/23 o 07:04
  Permalink

  -Po -jeszcze większym -wykrwawieniu UKRAINY -z tej jak największej ilości młodych mężczyzn -TE PRAWDZIWE STRATY DEMOGRAFICZNE UKRAINY -OD 24.02 2022 -400.000 zabitych poborowych i wojskowych -były w tym Sierpniu 2023 w www. ” Neon24. pl ” -i po półtora albo dwóch latach -jeszcze dalszego wykrwawiania przez POLSKĘ USA ANGLIĘ -tej -takiej -wciąż się poddającej FEDERACJI ROSYJSKIEJ -ROSJI -gdy w Międzyczasie DUDA BŁASZCZAK I MORAWIECKI zamienia POLSKĘ w NAJWIĘKSZA SIŁĘ PANCERNĄ I MILITARNĄ CAŁEJ ZACHODNIEJ EUROPY -tez było przypomnienie w ” Neon24. ale i wielokrotnie było w INTERII w GeekWeek i w ” wp. pl ” w TYCH tak SATANISTYCZNYCH PLANACH PIS u -ma powstać NOWA POLSKA JAGIELLONÓW -od ESTONII i TALINNA aż do ODESSY, SEWASTOPOLA i do JAŁTY !! -dlatego teraz są Te te tak gorączkowe przygotowania do TEJ POLSKIEJ ANEKSJĘ BIAŁORUSI oraz MIŃSKA !! -i – wtedy już kompletnie otoczonego KRÓLEWCA -KALININGRADU !!

  Odpowiedz
 • 03/09/23 o 07:46
  Permalink

  -Ech ech ZAŁUŻNY czy Ty dostrzegasz TĄ INTELEKTUALNĄ PRZEPAŚĆ -między CHMIELNICKIM -który potrafił tak ukarać ileś tysięcy Tych NIEDOSZŁYCH -PRZYSZŁYCH TALMUDYCZNYCH ŻYDÓW z WALL STREET z WASZYNGTONU, KALIFORNII, Nowego JORKU oraz LONDYNU z CITY of LONDON -który potrafił ich tak ukarać za TĄ ich CHCIWOŚĆ -a miedzy Tobą -który zabiłeś dla USA dla WASZYNGTONU i dla TEJ POLSKI dla LONDYNU 400.000 MŁODYCH SŁOWIAN UKRAINY i chyba 150.000 MŁODYCH ROSJAN ?? CZY TY dostrzegasz TĄ INTELEKTUALNA PRZEPAŚĆ -I TĄ DUCHOWĄ MORALNĄ PRZEPAŚĆ -miedzy CHMIELNICKIM -a -miedzy TOBĄ ?? -CHMIELNICKI -już by dawno ZJEDNOCZYŁ ROSJĘ , UKRAINĘ I BIAŁORUŚ do DAWNYCH GRANIC z lat 1945 do 1990 -i CHMIELNICKI – by dawno zabił Tego talmudycznego ZBRODNIARZA ŻELEŃSKIEGO !!

  Odpowiedz
 • 06/09/23 o 23:32
  Permalink

  -Ech ARESTOWICZ -Ech DANIŁOW -ech RIEZNIKOW -dla Was -to też jest -taka KOMPROMITACJA taka KOMPROMITACJA -jak ZAŁUŻNEGO -taka KOMPROMITACJA -i taki WSTYD przed NARODAMI CAŁEGO ŚWIATA -że między Wami a CHMIELNICKIM -jest tak Szeroka i Głęboka -Taka tak Wielka INTELEKTUALNA PRZEPAŚĆ ! -i Taka WIELKA DUCHOWA MORALNA PRZEPAŚĆ !! -BOHDAN CHMIELNICKI -już by dawno zjednoczył ROSJĘ, -UKRAINĘ i BIAŁORUŚ -tak jak w Tych Latach 1945 do 1989 -w TAKĄ SZCZĘŚLIWĄ WIELKĄ SŁOWIAŃSKA UNIĘ -znów ZJEDNOCZONYCH ROSJAN, UKRAIŃCÓW, BIAŁORUSINÓW -do Tych z Lat 1945 do 1989 do TYCH PRAWDZIWYCH MAP EUROPY i MAP ŚWIATA !! -BOGDAN CHMIELNICKI -dawno by zabił TEGO TALMUDYCZNEGO ZBRODNIARZA ŻELEŃSKIEGO -a Ci -nikczemni Tacy Codzienni POLACY WOJENNI PODPALACZE i PODŻEGACZE z tego NADWIŚLAŃSKIEGO TRONU SZATANA -Oni -by się codziennie trzęśli ze STRACHU !!

  Odpowiedz
 • 18/09/23 o 07:01
  Permalink

  -Ech UKRAIŃCY -i tak WY kiedyś przejdziecie na STRONĘ ROSJAN -TYCH tak ZWYCIĘSKICH BOGATYCH ROSJAN do TEJ ZWYCIĘSKIEJ WIELKIEJ SŁOWIAŃSKIEJ UNII -ROSJANIE wniosą do NIEJ -TĄ SWĄ NAJLEPSZĄ na Całym ŚWIECIE ROSYJSKĄ BROŃ TERMOJĄDROWĄ -KTÓREJ na razie -ROSJANIE -wciąż -JEJ -jeszcze jej nie użyli -a -WY te dostarczone wam z Tej POLSKI -wszystkie TE takie wyrafinowane BRONIE KONWENCJONALNE -USA, ANGLII, POLSKI, FRANCJI -i innych z tego Dzisiejszego NATO !!

  Odpowiedz
 • 18/09/23 o 08:47
  Permalink

  -Tylko spokojnie !! -Tylko spokojnie Wy tacy Polscy Najwięksi Wrogowie WISZNU i Jego ROSJAN -wprawdzie z RECIFE w BRAZYLII -przez pół tej nocy -znowu -tak było widać -jak w PRZYSZŁOŚCI -Cały ATLANTYK -będzie kontrolowany przez TĄ POTĘŻNĄ ROSYJSKĄ FLOTĘ -TĄ tak WSPANIAŁĄ ROSYJSKĄ MARYNARKĘ wspólnie z TĄ jeszcze bardziej liczną TĄ tak WSPANIAŁA CHIŃSKĄ FLOTĄ z TĄ tak WSPANIAŁĄ CHIŃSKĄ MARYNARKĄ -ale to będzie -tak dopiero w 2028 w 2027 w 2026 -a teraz -to wy wszyscy tak inwestujcie w TE tak ZWYCIĘSKIE DOLARY WALL STREET -bo -to jest jeszcze teraz Daleka PRZYSZŁOŚĆ -to dalsza PRZYSZŁOŚĆ !!

  Odpowiedz
 • 19/09/23 o 02:38
  Permalink

  -Ech Ech ROSJANIE -to TAJEMNICA -kiedy Wy wspólnie z CHIŃCZYKAMI -kiedy będziecie kontrolowali CAŁY PACYFIK i ATLANTYK -to musi teraz być TAJEMNICĄ w które już LATO -której JESIENI -To musi teraz być TAJEMNICĄ !!

  Odpowiedz
 • 19/09/23 o 18:44
  Permalink

  -O WISZNU -WISZNU -czy jak się budzę -i jak obejrzę najpierw ludzi w tureckim serialu -to po włączeniu później INTERII -czy -ja znów muszę czytać oglądać -te tak Sprzedajne Moralne DNA -tych tak Sprzedajnych Zdrajców Słowian -takich tych dolarowych polskich wojennych podżegaczy i podpalaczy ?? -Po tym gdy w tym tureckim serialu – w TURCJI -ja najpierw obejrzę ludzi ? -W -TURCJI -JA najpierw obejrzę -mężczyzn i ludzi !

  Odpowiedz
 • 20/09/23 o 04:26
  Permalink

  -To nie jest tak że: “-wszyscy Polacy są tacy źli -bo młodzi są tylko kompletnie otumanieni i zmiksowani -młodzi są tylko zaprogramowani i przyuczeni do takiej ANTY SŁOWIAŃSKIEJ -przez ileś setek tak sprzedajnych -Starszych sprzedajnych ZDRAJCÓW SŁOWIAN -tych tak sprzedajnych Agentów Waszyngtonu Paradoksalnie dzięki jednemu doradcy ekonomicznemu z Tej BRAZYLIJSKIEJ POLSKIEJ DIASPORY czy POLONII w czasie poprzedniej PREZYDENTURY SILVO de LULI -który doradzał jak zwiększać popyt wewnętrzny na Brazylijskie usługi i towary -poprzez zwiększanie dochodów rodzin najmniej zamożnych, -słabszej ekonomicznie części klas pracujących -itd -w BRAZYLII -ta opinia o POLAKACH -ona -wcale nie jest taka zła !! -BRAZYLIJCZYCY -to rozumieją -ze: -nie wszyscy Polacy są tacy sami -bo że: ” -szlachetni i wartościowi -tacy Polacy zdarzają się również ! -Ci szlachetni Polacy -zdarzają się również !! “

  Odpowiedz
 • 20/09/23 o 04:45
  Permalink

  -Młodzi i starzy -są tylko -tak -celowo -z premedytacją -tak -programowani i przyuczani do takiej -ANTY-SŁOWIAŃSKIEJ NIENAWIŚCI -przez ileś setek -takich sprzedajnych Agentów Waszyngtonu w polskiej polityce i w polskich mediach -ale -BRAZYLIJCZYCY -Oni to wiedzą i rozumieją -że: ” -Wcale -nie wszyscy Polacy ( -ci z Synagog i ci z Kościołów ) -wcale -nie wszyscy Polacy -są tacy sami ! -bo: -Ci szlachetni Polacy -są także również !! -Tacy -zdarzają się -także również !! -jak -Ten doradca ekonomiczny w RZĄDACH LULI !! ” -i -w BRAZYLII -ta opinia o Polakach -ona -wcale -nie jest taka zła !

  Odpowiedz
 • 21/09/23 o 02:41
  Permalink

  -Tych nikczemników -tych tak nikczemnych ZDRAJCÓW SŁOWIAN -Ich -jest tak raczej: – Kilka TYSIĘCY -kilka Tysięcy -jeśli -nie więcej ? -w ” komputer świat. pl ” -Amerykanie czy PIS owcy tez zgromadzili -taki tak sprawny i ” mocny ” Zespół -takich Tych NAZISTOWSKICH POLSKICH WOJENNYCH PODŻEGACZY i Podpalaczy -w komputer świat. pl ” -też -taki: “-bardzo ” Mocny Zespól ” -na pewno -prowadzonych -przez tak -dwa razy starszych od nich Psychologów od tej WOJENNEJ PROPAGANDY -Skąd się dziś bierze -tyle takiego ZŁA w tych młodych ludziach ?? – Za moich czasów -ludzie kończący studia w Polsce w 1990 w 1991 roku -jeszcze byli -zupełnie inni !! -Całkiem Inni -Całkiem Inni -niż są teraz !! -Skąd się dziś bierze -tyle takiego ZŁA tyle NAZIZMU w tych młodych ludziach -w ” komputer świat. pl ” i w ” wirtualnej polsce. pl ” i w INTERII i w ONET cie ?? -Ale najgorsze są -Te “-takie ” -stare “-obleśne SOLIDARUCHY ” -I -CI -tak -prowadzący -ich Tych tak młodych -Dwa Razy Starsi CI PSYCHOLODZY TEJ WOJENNEJ PROPAGANDY CIA, WASZYNGTONU, -WARSZAWY -PIS u -Ci starzy -rozumieją -TO Swoje ZŁO -tak dużo bardziej -dużo lepiej -niż ci młodzi !!

  Odpowiedz
 • 24/09/23 o 05:08
  Permalink

  -O WISZNU -WISZNU -czegoś zabrakło -CZEGOŚ -tak bardzo w nich zabrakło w Tych tak BEZWZGLĘDNYCH tak LODOWATYCH SERCACH AMERYKANÓW i POLAKÓW -czy w tak BEZWZGLĘDNYCH SERCACH AMERYKANEK -i Części POLEK I ANGIELEK -tak się cieszących ze ŚMIERCI ROSJAN -CZEGOŚ -tak bardzo ważnego -w nich tak zabrakło ale dlaczego CI UKRAIŃCY -oni dziś dalej -nadal tak wierzą w ten JUDAIZM i w ŻELEŃSKIEGO ??

  Odpowiedz
 • 01/10/23 o 10:35
  Permalink

  -Ja bym na miejscu ROSJAN -robił dziś zrzuty komputerowe -na jakiś większy nośnik pamięci -wszystkich tych nazistowskich tak podżegających artykułów z tej Wirtualnej Polski. pl z “wp. tech ” ( -choć tam – ten psychopata sadysta JURASZEK z ” wp .tech ” -on ma akurat wygląd ukraińskiego chłopa -no ale może być i z polskiej tej ” szlachty zagrodowej ” !! ) z www. ” komputer swiat. pl ” z ONET. pl ” z ” geek week ” interia ” -itd -itd -itd -bo Tą DZISIEJSZA POLSKĄ PSYCHOPATIĘ -i Te dzisiejsze POLSKĄ BUTĘ i POLSKĄ PYCHĘ no i TE ZBRODNIE tej POLSKI PIS-U i POLSKI DUDY z wszystkich Tych Polskich Dostaw Wojskowych Wszystkich Rodzajów Amunicji po kolei i tylu Różnych Broni Konwencjonalnych do zabijania ROSJAN na UKRAINIE -je -przecież trzeba jakoś udokumentować -trzeba je jakoś udokumentować i dla TYCH RÓŻNYCH NARODÓW ŚWIATA Świata i dla tych przyszłych roczników polaków polek które już będą SŁOWIANAMI I SŁOWIANKAMI w PRZYSZŁYCH ROSYJSKO POLSKICH SZKOŁACH !! NO WSZYSTKIE TE takie butne ZDANIA I KWESTIE z BIAŁEGO DOMU z KAPITOLU z PENTAGONU -wszystkie te takie Butne Wypowiedzi Deklaracje te wywiady i artykuły -je dziś – ROSJANIE -także powinni dokumentować -na jakiś swoich Nośnikach Pamięci dla PRZYSZŁYCH CZASÓW dla TYCH NIEZACHODNICH NARODÓW ŚWIATA -itd itd !!

  Odpowiedz
 • 01/10/23 o 11:20
  Permalink

  – W części tych tak podżegających Polskich Portali -takich jak ONET jak INTERIA albo Polsat -jest tez dokumentacja -także dzisiejszej Amerykańskiej Buty Pychy Psychopatii -ale -oni -aż do PARUZJI -teraz powinni tak myśleć -że zwyciężyli i że wygrają cały 2024 i 2025 ty -i 2026 ty -itd !!

  Odpowiedz
 • 03/10/23 o 10:21
  Permalink

  -Sami widzicie UKRAIŃCY -jacy ci polscy podżegacze -są tak sprzedajni “-tacy sprzedajni “-zawsze gotowi -znów się tak sprzedać za te dolary ! ” -jak Tym NASTĘPNYM WŁADCĄ ROSJI -ma zostać PIESKOW -a nie PUTIN -na moje Trzecie Oko -Nim będzie PIESKOW -a -PUTIN -przejdzie na zasłużoną Polityczną Emeryturę -ale -dostali takie ZLECENIE z Dzisiejszego WASZYNGTONU – żeby -podżegać tak na TEJ WOJNIE -to podżegają ! -To -podżegają ! -na tym Zleceniu z tych Dzisiejszych: -WASZYNGTONU, Nowego JORKU !! -i z Los Angeles i z Miami -itd -itd !!

  Odpowiedz
 • 03/10/23 o 10:39
  Permalink

  -Kłamią bandyci -ci tak sprzedajni Polscy Agenci WASZYNGTONU -kłamią: “- że: “–NIEMCY też chcą zniszczyć ROSJAN ( w TEJ od 2014 Roku TRZECIEJ WOJNIE GLOBALNEJ WALL STREET ) -tak jak POLACY !! ” -tak jak TA POLSKA PIS u i DUDY !! ” – kłamią -i -ONI -tak -celowo -tak okłamują 37 MILIONÓW POLEK POLAKÓW w Ramach Swojego PODŻEGANIA dla USA i WASZYNGTONU -a – NIEMCY -wcale nie chcą zniszczyć ROSJAN -NIEMCY wcale nie chcą Zniszczyć ROSJI i zniszczyć ROSJAN – tak jak PIS, -DUDA -jak MORAWIECKI -i -tak -jak oni !!

  Odpowiedz
 • 04/10/23 o 00:47
  Permalink

  -Przede wszystkim TAMTA POPRZEDNIA WOJNA ŚWIATOWA WALL STREET 1941, 1942, 1943, 1944, 1945 -ONA -nie była zaplanowana -ONA nie była -S-finasowana -i przeprowadzona przeciwko Żydom -tylko SŁOWIANOM -i -ONA -wcale nie była -tym tak zaplanowanym przez długie lata finansowanym – kiedy te STANY ZJEDNOCZONE -już od 1923 roku FINANSOWAŁY HITLERA i pierwszych Członków NSDAP -przez długie lata -finansowanym -i w końcu: -Zrealizowanym -Przeprowadzonym HOLOKAUSTEM ŻYDÓW -tylko SŁOWIAN !! -Tylko SŁOWIAN !! -Na ” -tamtej Wschodnio Europejskiej i Żydowskiej Biedocie !! ” -to CI CYNICZNI CI tak BOGACI ŻYDZI z WALL STREET z USA i KALIFORNII i z LONDYNU -zrobili wtedy DOSKONAŁY INTERES -zrobili wtedy -jeden lub kilka “-takich Wspaniałych GESCHEFTÓW -INTERESÓW ! ” -najpierw ich trochę rozstrzeliwując -a -później – tak ich wysyłając do tego BEŁŻCA do OŚWIĘCIMIA do TREBLINKI ” -żeby do tego ” -tamta ich zastraszona reszta “-odbudowała później IZRAEL !! – żeby tak można było uruchomić ” Biznes Odszkodowań Holokaustu ” -itd -itd -ale Ta DRUGA WOJNA GLOBALNA WALL STREET -to był -Zaplanowany, -wcześniej przez długie lata Finansowany i w końcu -Zrealizowany -Przeprowadzony -HOLOKAUST SŁOWIAN !! -HOLOKAUST ROSJAN, -BIAŁORUSINÓW, -UKRAIŃCÓW ( -ROSJAN RUSINÓW UKRAINY RUSI KIJOWSKIEJ ! ) -i -POLSKI także Polski -również !!

  Odpowiedz
 • 11/10/23 o 16:21
  Permalink

  -Po co Wy UKRAIŃCY -tak wierzycie w TEN JUDAIZM -jak -ON -tak zawsze przynosił SŁOWIANOM -takiego PECHA -i tylko: -BÓL -CIERPIENIE i tylko PECHA !! -to: “-Po co -wy -tak znów wierzycie w ten Judaizm ?? -Kiedyś Ci tacy butni GWAŁCICIELE TETEOHINNAM – będą Wyparowani -będą Spaleni i Rozgromieni kiedyś dosłownie -w TYM takim JEDNYM BOSKIM DNIU -w Jednej Godzinie lub w Dwie Godziny -przez -TYCH -JEJ Takich POTĘŻNYCH KOSMICZNYCH SYNÓW -jak -JEJ BÓG SŁOŃCA z TYCH NAJSILNIEJSZYCH i NAJSZYBSZYCH ROSYJSKICH RAKIET -to: -Po Co -WY -dziś znów wierzycie -tak w Ten JUDAIZM ?? -Po co ? -i -na co ? -Na co ? -i: -po co ??

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*