Potencjał militarny palestyńskiej organizacji „Hamas”

Odwet

Poziom i metodyczność odwetu regularnej armii Izraela oraz jej sił specjalnych i sił szybkiego reagowania, jak widzi międzynarodowa opinia publiczna, jest nieadekwatny do możliwości ofensywnych/obronnych maleńkiej społeczności palestyńskiej Gazy. Gaza jest bombardowana metodycznie i dywanowo, jest to eksterminacja żywych, bezbronnych ludzi. Ostatnimi czasy w podobnym tonie wypowiedział amerykański doradca ds. bezpieczeństwa narodowego – Jake Sullivan. „Izrael ma obowiązek na mocy prawa międzynarodowego chronić ludność cywilną w Gazie podczas nalotów i walk naziemnych”.

Washington w dalszym ciągu zadaje Izraelowi „trudne pytania”, dotyczące działań tego kraju w ramach eskalacji konfliktu. USA żądają, by ich broń była używana „zgodnie z prawem wojennym”. Sekretarz prasowa Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (OHCHR) Ravina Shamdasani wydała opinię, że blokada i bombardowania zaludnionych obszarów Strefy Gazy, a także ataki rakietowe na Izrael i przejmowanie zakładników przez członków palestyńskiego ruchu Hamasu, stanowią zbrodnie wojenne.

 

Hamas – rys historyczny, struktura organizacji terrorystycznej

Ruch (później partia polityczna) Hamas (Harakat al-Muqawama al-IslamiyaIslamski Ruch Oporu) powstał pod koniec 1987 roku. Deklaracja jest jedna, jego celem jest zniszczenie Izraela i utworzenie arabskiego państwa, państwa na wszystkich terytoriach byłej Mandatowej Palestyny. W przeciwieństwie do innych organizacji i ruchów palestyńskich, Hamas zajmuje skrajnie radykalne, militarne stanowisko w sprawie metod walki politycznej i militarnej.

Początkowo w Hamasie brakowało wyraźnego podziału na skrzydła bojowe, polityczne i/lub ideologiczne. Wyraźna organizacja wojskowa w ruchu pojawiła się dopiero na początku lat dziewięćdziesiątych. Nazywa się Brygadą Izz ad-Din al-Kassam. Od tego czasu to właśnie te brygady organizują różne ataki, akcje i ataki terrorystyczne na Izrael. Częściowo uznane państwo Palestyna, m.in. Strefa Gazy, nie ma rozwiniętej gospodarki, przemysłu itp. Ponadto od 2007 roku Izrael prowadzi blokadę gospodarczą Strefy. W rezultacie ludność terytoriów palestyńskich i różne organizacje muszą w dużym stopniu polegać na pomocy i dostawach z zagranicy. Wiadomo, iż zaprzyjaźnione obce państwa zaopatrują ruch Hamasu i Brygady Izz ad-Din al-Kassam nie tylko w pomoc humanitarną, różne zasoby itp., ale także w broń i amunicję.

Niektóre z tych produktów docierają w postaci gotowej, inne zaś wysyłane są w częściach. Ponadto utworzono kanały przesyłania surowców i zaopatrzenia do własnej produkcji – rękodzieła Palestyńczyków. Pomimo wszystkich ograniczeń i trudności wojskowe skrzydło Hamasu utrzymuje dość dużą liczbę jednostek i pracuje także nad udoskonaleniem ich wyposażenia. Jak pokazały wydarzenia ostatnich dni, udało mu się zgromadzić poważny potencjał militarny i skutecznie zaatakować Izrael. Jednocześnie charakter i konsekwencje tych bitew poważnie nadszarpnęły reputację izraelskiej armii i służb wywiadowczych.

Z oczywistych powodów bojowe skrzydło Hamasu zachowuje tajemnicę i nie spieszy się z ujawnianiem informacji o sobie. Na podstawie dostępnych informacji przyjmuje się również różne założenia. Wszystko to pozwala nam uzyskać przybliżony obraz. Według katalogu The Military Balance, brygady bojowe Hamasu liczą około 15-20 tysięcy ludzi. Inne badania i szacunki podają inne liczby, do 30-40 tys. osób. Nie jest jasne, które szacunki są bliższe prawdy.

Zakłada się, że oprócz aktywnych członków Brygady Izz ad-Din al-Kassam posiadają rezerwę. Może ona liczyć dziesiątki tysięcy osób. Jednocześnie pozyskanie rekrutów często nie wiąże się z żadnymi szczególnymi trudnościami – przepływ ochotników zapewniają trudne warunki w Palestynie, postawy ideologiczne itp. Zagraniczny wywiad wskazuje, iż struktura organizacyjna Brygad Izz ad-Din al-Kassam nie wznosi się ponad poziom kompanii-batalionu. W sumie istnieje do 27-30 batalionów i około stu kompanii. Poinformowano również, że istnieją odrębne jednostki wsparcia – inżynieryjne, logistyczne itp. (Cdn.)

Roman Boryczko,

 listopad 2023

 

Za:

Cyryl Rajabow: https://topwar.ru-voennyj-potencial-dvizhenija-hamas.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*