Poezja kluczem do wyzwolenia z siebie dobra

 

Pod tym hasłem zorganizowane zostało spotkanie dwóch środowisk pisarzy i poetów – gminy Pilchowice oraz grupy literatów, związanej z Gminną Biblioteką Publiczną w Gierałtowicach. Spotkanie odbyło się na terenie biblioteki sołectwa Paniówki. Gości powitała organizatorka spotkania, dyrektor mgr Lidia Pietrowska. Spotkanie prowadził red. Tadeusz Puchałka.

 

Paniówki, 30. kwietnia 2019 r.

Wizyta gości z Wilczy, Pilchowic oraz Żernicy nosiła charakter roboczej wizyty i miała  na celu zacieśnienie współpracy obydwu środowisk pasjonatów pióra. Część pierwsza spotkania została poświęcona recytacji dorobku poetów obydwu środowisk. Część drugą poświecono na dyskusję, której tematem było nakreślenie planu dalszej współpracy, czego pokłosiem ma być wydanie tomiku wierszy połączonych grup gminy Pilchowice oraz gospodarza pierwszego spotkania –  gminy Gierałtowice.  Pierwsze spotkanie miało dać także początek cyklicznych spotkań na terenie obydwu zaprzyjaźnionych gmin, tym samym pozwoli to nie tylko na wymianę doświadczeń – informował Puchałka, ale pozwoli na szerszą współpracę kulturalną, na wielu już płaszczyznach.

Staramy się podpatrzeć dobre pomysły u swoich sąsiadów – podkreślał prowadzący. Poezja jest „kobietą”, a więc nie lubi być lekceważona, jest także wspaniałym „środkiem przeciwbólowym” na bolące sumienie. Pióro jest narzędziem nie tylko dla wybranych elit. Bylebyśmy tylko potrafili odczytać i zrozumieć język swojego wnętrza, bo to dusza podpowiada nam treść i temat. Ludzi pióra cechuje wrażliwość, a także spora doza pokory i odwaga, a więc są to cechy, których zaczyna brakować nam współczesnym – podkreślał wielokrotnie Puchałka – dlatego ważne jest, byśmy nie lekceważyli sztuki, którą przecież jest poezja, używka ta bowiem, mimo że uzależnia, nie powoduje degradacji naszego organizmu a przeciwnie – uzdrawia i dodaje sił…

Środowisko ludzi kultury Wilczy, Pilchowic czy Żernicy to wspaniały przykład realizowania swoich marzeń, nie tylko poetyckich ale na wielu płaszczyznach sztuki, warto więc zacieśnić dotychczasową współpracę. Należy dodać, że obecna była na spotkaniu także prezes Stowarzyszenia Pilchowiczanie Pilchowiczanom, pani Anna Surdel. To kolejna wskazówka na to, jak powinni działać animatorzy kultury.

Bez współpracy wielu środowisk nie osiągniemy sukcesu, zamykanie się w wąskich ramach swoich placówek, to tak naprawdę zatrzymanie się w miejscu miast iść do przodu, ponieważ ważna jest wymiana pomysłów i doświadczeń. Zamykanie się w wąskich ramach „swojego królestwa” nie jest dobrym prognostykiem na przyszłość. „Zgoda buduje, zawiść i niezgoda rujnuje” – stara to, ale jakże ciągle żywa prawda – dodał na koniec prowadzący.

Warto dodać na koniec, że spotkanie obfitowało w wiele niezwykle wzruszających momentów, bowiem przedstawiana poezja w wielu przypadkach była swego rodzaju kroniką opisującą, w wielu przypadkach dramatyczne, wydarzenia z życia autorów wierszy. Prawdą zatem jest, że poezja wyzwala w nas pozytywne cechy charakteru.

Fot. i tekst:

Mariusz Kiryła

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*