Macron otwiera możliwość wyłonienia się BRICS++

Artykuł napisany przez analityka, którego w kręgu zainteresowań znajduje się BRICS.

 

Zbliżający się szczyt BRICS w Republice Południowej Afryki staje się jednym z kluczowych wydarzeń w globalnej gospodarce w tym roku, o czym świadczy nie tylko coraz szerszy zasięg w mediach głównego nurtu, ale co ważniejsze, możliwość udziału niektórych zachodnich przywódców w tym wydarzeniu. Deklaracja prezydenta Francji, Emmanuela Macrona, dotycząca chęci uczestnictwa w szczycie BRICS, jest znacząca pod kilkoma względami. Po pierwsze, podkreśla rosnące znaczenie szczytów BRICS i ich sukces we współpracy z poszerzającym się kręgiem kluczowych gospodarek globalnego Południa. Innym aspektem jest to, że większa otwartość BRICS, odzwierciedlona w formacie BRICS+, otwiera możliwości dla szerszych platform dialogu, które obejmują nie tylko gospodarki rozwijające się, ale także rozwinięte. W związku z tym, wyrażenie zainteresowania ze strony prezydenta Francji może być wykorzystane jako okazja do rozszerzenia inkluzywności formatów BRICS, z możliwością uruchomienia platformy BRICS++, która miałaby na celu promowanie rozwoju współpracy Północ-Południe.

Pod wieloma względami sukces BRICS w ubiegłym roku, odzwierciedlony w rosnącej liczbie krajów, chętnych do przystąpienia do bloku, można przypisać formatowi BRICS+, który został uruchomiony przez Chiny w 2017 r. i z powodzeniem rozszerzony w 2022 roku. Platforma BRICS+ została pierwotnie zaprojektowana w celu promowania współpracy z gospodarkami rozwijającymi się – w 2017 roku chiński minister spraw zagranicznych, Wang Yi, oświadczył: „Poszerzymy krąg przyjaciół BRICS i przekształcimy go w najbardziej wpływową platformę współpracy Południe-Południe na świecie”. I podczas gdy format BRICS+ mógłby pozostać ukierunkowany na poszerzenie kręgów przyjaciół BRICS na Globalnym Południu, uzupełniający format, taki jak BRICS++, mógłby zaspokoić rosnące potrzeby i możliwości, wynikające z nawiązania dialogu BRICS z gospodarkami rozwiniętymi.

Należy zauważyć, że gospodarki rozwinięte podjęły kroki w celu rozszerzenia możliwości dialogu z Globalnym Południem – w szczególności działania G7 w coraz większym stopniu obejmują zaproszenie krajów rozwijających się, w tym członków BRICS, takich jak Indie podczas tegorocznego szczytu G7 w Japonii. BRICS mógłby odwzajemnić się, tworząc specjalny format dla udziału przywódców z zaawansowanych gospodarek w celu omówienia możliwych ścieżek pobudzenia współpracy Północ-Południe. Oprócz zaproszenia niektórych zachodnich przywódców na platformę BRICS++, można by również zaprosić przedstawicieli regionalnych banków rozwoju, regionalnych porozumień finansowych i innych kluczowych instytucji gospodarczych z rozwiniętego świata. Zakres ekspansji BRICS++ będzie w znacznym stopniu zależał od tego, jak pragmatyczny i skoncentrowany na gospodarce będzie udział atlantów w tej platformie; innym czynnikiem jest większe uznanie BRICS i jego włączenie do różnych zaawansowanych forów / spotkań przez rozwinięte gospodarki regionalne i globalne.

Jednym ze sposobów nadania formatowi BRICS++ pragmatycznego charakteru byłoby rozważenie możliwości wykorzystania go jako platformy, za pośrednictwem której można by omawiać wspólne inicjatywy Północ-Południe, w tym w celu ich dalszej koordynacji w instytucjach powołanych jeszcze w Bretton Woods, a także w G20. Rzeczywiście, koordynacja Północ-Południe podczas spotkań G20 była problematyczna pod wieloma względami (nie tylko z powodu nadmiernego upolitycznienia), a dyskusje BRICS++ mogłyby zapewnić więcej treści ekonomicznej i ciągłości współpracy gospodarczej Północ-Południe w organizacjach międzynarodowych. Niektóre z pragmatycznych tematów mogłyby obejmować współpracę Północ-Południe w zakresie pobudzania finansowania rozwoju ekologicznego, w tym poprzez wspólną platformę dla regionalnych porozumień finansowych i regionalnych banków rozwoju z krajów Globalnego Południa i krajów rozwiniętych. Inne kluczowe obszary to wspólne działania w zakresie redukcji zadłużenia, bezpieczeństwa żywnościowego i energetycznego, liberalizacji handlu oraz promowania opieki zdrowotnej i rozwoju cyfrowego dla najsłabiej rozwiniętych gospodarek, ze szczególnym uwzględnieniem Afryki. Ważnym celem może być również wspieranie integracji Afrykańskiej Kontynentalnej Strefy Wolnego Handlu (AfCFTA) z globalną gospodarką poprzez wspólne inicjatywy Północ-Południe.

Ostatecznie, wyrażenie zainteresowania przez Francję uczestnictwem w działaniach BRICS powinno być potraktowane jako okazja do wzmocnienia współpracy gospodarczej Północ-Południe, a także jako sposób na zademonstrowanie rosnącej inkluzywności i otwartości BRICS na arenie międzynarodowej. Format BRICS++ byłby logiczną kontynuacją większego zasięgu i otwartości BRICS na społeczność globalną. W przypadku, gdy BRICS odniesie sukces w zapewnieniu platformy dla pragmatycznego dialogu Północ-Południe, jego globalna rola rozszerzy się i pozwoli blokowi na realizację inicjatyw w szerszym zakresie obszarów światowej gospodarki.

Yaroslav Lissovolik

Tłum. Andrzej Filus

Źródło: www.moderndiplomacy.eu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*