Kopernikańska „Ostoja”

Rozpoczynamy przygodę z kolejnym numerem Ostoi. Wprowadza w jego klimat tekst naczelnego redaktora pisma, Ireneusza St. Bruskiego, którego pretekstem jest inauguracja Światowego Kongresu Kopernikańskiego, jaka odbyła się w Toruniu 19. lutego 2023 roku. Był on rodzajem polikongresu – program obejmował szereg różnych sesji naukowych z udziałem zachodnich noblistów. Żal, co prawda, iż polska publiczność nie mogła spotkać się z Michio Kaku, ale wszystkich gigantów współczesnej fizyki i astrofizyki nie da się zgromadzić w jednym terminie tak daleko od ich macierzystych uczelni. Poza tym nie wszyscy za sobą przepadają… Kopernik jest też senackim patronem roku 2023. O Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu opowiada zaś jego rektor, prof. Andrzej Sokala.

O tańcu, jako sposobie komunikacji ze światem, pisze Yang Liping, zaś polsko-węgierski humanista, Konrad Sutarski zastanawia się, jak obu narodom udaje się wciąż przeciwstawiać odzierającym istoty ludzkie z człowieczeństwa ideologiom globalizmu i gender.

Kto ciekaw postaci prof. Stefana Symotiuka, filozofa kultury, jednego z najbardziej osobnych, odrzucających kulturowo-ideologiczne mody, polskich uczonych – tego zainteresować może spory blok tekstów Profesorowi poświęconych. O nim i pośmiertnie wydanej książce Stefana Symotiuka piszą: Pustelnik „Jano” oraz uczniowie filozofa – Władysław Pitala i Lech L. Przychodzki.

Zaraz potem redakcja przypomina wspaniały i jakże gorzki wiersz Zbigniewa Herberta – Przesłanie Pana Cogito. O samym poecie i eseiście, któremu lewicujący Komitet Noblowski nie przyznał (podobnie jak Tadeuszowi Różewiczowi czy Ewie Lipskiej) najważniejszej z literackich nagród, opowiada wspomniany już Konrad Sutarski.

Fundację dla Rodaka (wciąż trwa skandal z pozostawieniem Polaków w byłych republikach ZSRR na łasce obecnych warunków geopolitycznych i absolutne niechciejstwo polskiej podobno dyplomacji w tej kwestii) przedstawia Joanna Jax a losy uchodźców z krajów muzułmańskich, coraz bardziej ekspansywnych na terenie Europy, ukazuje Mirosław Prandota. Obserwacje potwierdzają jedynie ocenę premier Szwecji – Magdy Andersson – z kwietnia ub. roku: „Nie udało się nam zintegrować ogromnej liczby imigrantów. Segregacja posunęła się w Szwecji tak daleko, że mamy teraz dwa równoległe społeczeństwa. Niby żyjemy w tym samym kraju, ale w zupełnie innych realiach”.

Jeszcze Jan Tetter o wojnach zimowych, Peter Raina o upadku III Rzeszy i powstawaniu legendy hitleryzmu, przybliżenie postaci Bohdana Urbankowskiego jako Kustosza Pamięci Narodowej i opowieść Elżbiety Królikowskiej-Avis o Marcu ’68, ale w… Łodzi. Akcję Puste ramy prezentuje Andrzej Sztumski (rzecz dotyczy dziel sztuki, zrabowanych na terenie II RP podczas okupacji niemieckiej i sowieckiej) zaś Radosława Pieniężna-Grabowska pisze o przygotowywanej przez oficynę Ostoja Stowarzyszenia im. Witolda Hulewicza książce Kazimierza Świegockiego Norwid i poeci Powstania Warszawskiego.

Prezentowany numer pobrać można tutaj:

Ostoja 1-2 (9-10)

Czytajmy tedy rozważnie. I ze zrozumieniem. Przynajmniej kiedyś wymagano tego w polskich szkołach…

Redakcja SięMyśli

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*