Damrota 5 – dobre miejsce na sztukę

[…] W sercu zraniony,

W duszy zgnębiony

przyszedłem tu znów po pociechę.

Tak jak stroskane

ptaszę zbłąkane, do gniazdka się tuli

pod strzechę […]

(Na Górze Św. Anny, Konstanty Damrot)

Obiekty kulturalne w gminie Pilchowice rosną, niczym przysłowiowe grzyby po deszczu.  W piątek 2. czerwca, Maciej Ossian Kozakiewicz wraz ze swoją grupą nieprofesjonalnych twórców zaprosił sympatyków malarstwa na wernisaż, którego tematem było  przypomnienie początków działalności pilchowickich artystów. Mija rok, kiedy to  Maciej Kozakiewicz po rozmowie z dyrektorem GOK i władzami Gminy Pilchowice zdecydowali o próbie stworzenia grupy, zajmującej się malarstwem. Należy przypomnieć – co podkreślił organizator wystawy – iż w powstanie Ossian art, duży wkład wniosła prezes Stowarzyszenia Pilchowiczanie Pilchowiczanom, pani Anna Surdel oraz jej koledzy – członkowie stowarzyszenia.

Chętnych do rozpoczęcia przygody z pędzlem i paletą nie brakowało, tym samym skromna na początku gromadka szybko urosła do około 10 osób. Nie był to słomiany zapał, wspominał Kozakiewicz, mija rok – „Ossian art” święci swój pierwszy skromny jubileusz, z każdym tygodniem działalności, prac przybywa a dziś stanowią one wystrój tej pięknej sali, która zostanie uroczyście oddana mieszkańcom we władanie już czwartego czerwca – dodał na koniec swojego wystąpienia.

Na wernisaż przybył wójt Gminy Pilchowice, pan Maciej Gogulla z małżonką, sekretarz Gminy Pilchowice – pani Dagmara Dzida, dyrektor Zespołu Szkół w Pilchowicach – pan Łukasz Kwiotek. Nie mogło w tak szczególnym dniu zabraknąć pani Anny Surdel a także pani Genowefy Sucheckiej – prezesa Koła Gospodyń Wiejskich z Żernicy. Obydwie panie są bardzo blisko pilchowickiej grupy malarzy i wspierają ich działalność. Obecna była także poseł na Sejm RP, pani Krystyna Szumilas, dyrektor Miejskiej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 im. Karola Miarki w Knurowie – pani mgr Teresa Bochenek,  która jest związana z Ossian art od początku powstania grupy, a jej obrazy można podziwiać na wielu wystawach. Obecni byli samorządowcy i gospodarz Pilchowic, sołtys Józef Nierychło, sołtysi oraz członkowie Rady Gminy i rad sołeckich, a także duża grupa mieszkańców. Tam, gdzie mowa jest o kulturze, nie może zabraknąć reprezentantów GBP. Tak było i tym razem. Gości powitał dyrektor GOK Pilchowice, pan Waldemar Pietrzak, Maciej Kozakiewicz wspomniał o początkach i działalności, która dziś przynosi wymierne efekty w postaci coraz ciekawszych i trudniejszych tematycznie obrazów. Członkowie grupy doskonale się rozumieją. Malowanie zbliża ludzi do siebie, uspokaja – dodaje.

Wójt Gminy Pilchowice z dumą wyrażał się o mieszkańcach: Warto inwestować w kulturę, widać jak bardzo jest to mieszkańcom potrzebne. Uważam, że nazwa „Sala przy Damrota 5” jest właściwa i doskonale wpisuje się zarówno w historię miejscowości, jak jej charakter. Muzyka – poezja były tu od zawsze czymś bardzo ważnym i oby tak pozostało – to dobre miejsce na sztukę.

Grupę pilchowickich malarzy odwiedzili artyści plastycy – Adam Michalik, Piotr Jonek oraz Rafał Gordzielik – inżynier dźwięku, na co dzień współpracujący z artystami. Są oni mieszkańcami Strzelec Opolskich i podobnie jak Maciej Kozakiewicz w Pilchowicach, prowadzą podobne warsztaty plastyczne u siebie.

Już w najbliższą niedzielę, 4. czerwca nastąpi otwarcie sali przy Damrota 5. Do niedawna nikt by nie pomyślał, że pomieszczenia w podupadłym obiekcie, który szczęśliwym zrządzeniem losu ocalał podczas wkraczania wojsk sowieckich w styczniu 1945, staną się dziś oazą dla sztuki…

Skład grupy na rok od rozpoczęcia działalności to:

Maciej Ossian Kozakiewicz – opiekun

Gabriela Gilner, Bogusława Grabowska–Hepa, Bernadeta Suliga, Klaudia Rogoń–Garczorz, Agnieszka Niestrój, Elżbieta Śmieja, Gizela Głuśniewska, Danuta Szymkowiak, Henryk Szymkowiak, Reinhold Rogoń, Krystyna Kozłowska.

Należy także wspomnieć, iż na okoliczność jubileuszowego wernisażu, staraniem Stowarzyszenia Pilchowiczanie Pilchowiczanom oraz Gminnego Ośrodka Kultury i samego organizatora został wydany katalog, na stronach którego podziwiać można dorobek pilchowickich artystów oraz ich samych podczas pracy przy sztalugach.

Tekst i zdjęcia:

Tadeusz Puchałka

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*