WEKSYKOLOGIA i HERALDYKA – czyli słów parę o sztandarach i herbach

Drugie z cyklu jesiennych spotkań, których organizatorami są Towarzystwo Miłośników Przyszowic oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Gierałtowicach, tym razem poświęcone było niezwykle ciekawemu a ciągle mało znanemu tematowi, związanemu ze znakami, herbami, a także historią powstawania sztandarów, chorągwi, proporców etc…

Znawcą tej dziedziny nauki jest w gminie Gierałtowice nauczyciel historii Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Paniówkach, pan Łukasz Cempura i to jego zaprosili organizatorzy spotkania do wygłoszenia prelekcji na ów temat. Spotkanie zaszczycił swoją obecnością wójt Gminy Gierałtowice, dr Joachim Bargiel, który na wstępie powitał zebranych, a korzystając z okazji szeroko omówił plan najbliższych inwestycji na terenie gminy. Plan jak zwykle ambitny, problemów na terenie gminy nie brakuje, więc – co podkreślił – konieczna będzie konsultacja, a także opinia samych mieszkańców. Wójt zapewnił, że po modernizacji gmachu zamku w Przyszowicach znajdzie się tam miejsce także na kulturę, bowiem w planach jest zaadoptowanie i dostosowanie do  potrzeb organizowania spotkań, prelekcji itp… niektórych pomieszczeń tego obiektu. Wiele miejsca podczas swojej wypowiedzi wójt poświęcił problemom, związanym z zabezpieczeniem areałów, objętych zagrożeniami podtopień, które są zmorą przede wszystkim mieszkańców niektórych terenów miejscowości Przyszowice.

Na spotkanie przybył także zastępca wójta Gminy Gierałtowice, pan Tomasz Kowol, który potwierdził słowa wójta, dodał także, że z sal wymienionego obiektu będą mogły korzystać stowarzyszenia nie tylko działające na terenie Przyszowic, ale wszystkich miejscowości sołeckich Gminy Gierałtowice. Na spotkaniu obecna była mgr Lidia Pietrowska, dyrektor GBP Gierałtowice, współorganizator spotkania.

Tradycyjnie spotkanie prowadził prezes Towarzystwa Miłośników Przyszowic, pan Andrzej Biskup. Temat prelekcji, choć złożony, był bardzo ciekawy. Prelegent poruszył w wykładzie wiele interesujących wątków historycznych, nawiązał także do zbliżającego się Święta Niepodległości. W programie spotkania przewidziano powtórkę przerobionego materiału. Temat prelekcji niełatwy, jednakże na wszystkie zadawane pytania odpowiedziano prawidłowo, a ku zadowoleniu samego prelegenta nagrody, przeznaczone dla udzielających  prawidłowych  odpowiedzi, zostały rozdane błyskawicznie. Pamiątkowe podziękowanie na ręce pana Łukasza Cempury wręczyła dyrektor GBP Gierałtowice – pani mgr Lidia Pietrowska.

Weksykologia: […] Nauka – dyscyplina pomocnicza historii. Zajmuje się tematyką związaną z chorągwiami, sztandarami, znakami wojskowymi, państwowymi, terytorialnymi, a także objaśnieniami występującymi na nich znaków i barw. Więcej na encyklopedia.interia.pl/historia/slownik-pojec/news-weksykologia,nId,2000992   https://pl.wikipedia.org/wiki/weksykologia

Heraldyka: To kolejna z nauk pomocniczych historii. Zajmuje się badaniem rozwoju i znaczenia oraz zasadami kształtowania się herbów […]. Więcej na  https://pl.wikipedia.org/wiki/Heraldyka

Zdjęcia tematyczne – prelekcja. Ze zbiorów Łukasza Cempury.

Foto i tekst:

Tadeusz Puchałka

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*