21.02.2022 – telewizyjne orędzie Władimira Putina

Władimir Putin po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej zwrócił się do obywateli w telewizyjnym oświadczeniu. Po godzinie 21:00 (19:00 czasu polskiego) Putin wygłosił orędzie, transmitowane w telewizji rosyjskiej.

Sytuacja w Donbassie stała się krytyczna – a nie zapominajmy, że te ziemie są naszą integralną częścią, ale też przestrzenią duchową. Tam są nasi towarzysze, wśród nich dawni koledzy i krewni, jak również są to pradawne rosyjskie ziemie prawosławne. Tak było w XVII w. kiedy część terytoriów ponownie zjednoczyła się z państwem rosyjskim. W wyniku polityki bolszewickiej powstała Ukraina Sowiecka, którą do dziś słusznie można nazwać „Ukrainą im. Włodzimierza Iljicza Lenina”, on jest jej autorem i architektem tego tworu. Potwierdzają to w pełni dokumenty archiwalne, w tym twarde dyrektywy Lenina wobec Donbassu.

Dlaczego stoją na Ukrainie pomniki Lenina? Z punktu widzenia historycznego losu Rosji i jej narodów, leninowskie zasady budowania państwa okazały się nie tylko błędem. To było – jak mówią – znacznie gorsze niż pomyłka. Oczywiście wydarzeń z przeszłości nie da się zmienić, ale musimy przynajmniej mówić o nich wprost i uczciwie, bez zastrzeżeń i bez podtekstów politycznych. Lenin uważał, że dla ratowania kruchej wówczas władzy bolszewików, trzeba zgodzić się nawet na najcięższe warunki. W 1918 roku armia niemiecka rozpoczęła marsz na wschód, nie napotykając w zasadzie żadnego oporu ze strony zdemoralizowanej, także przez bolszewicką propagandę, armii rosyjskiej i zajmując m.in. Ukrainę. Czerwony terror partii komunistycznej – władza planowana z systemem nacjonalizacji, system ściśle scentralizowany – to był błędny kierunek, obrany przez Józefa Stalina. Późniejsze powstanie Ukrainy było wielkim prezentem dla nacjonalistów – dlaczego mamy robić takie choinkowe prezenty dla tworu bez żadnych właściwości?

Ukraina była zawsze całkowicie zależna od Rosji. Potem, po zakończeniu II wojny światowej, wcielono w skład granic państwa ukraińskiego tereny, które były polskie, węgierskie, rumuńskie – a w roku 1954, mimo że Obwód Krymski był częścią RF SRR do 19. lutego 1954 roku – Prezydium Rady Najwyższej ZSRR wydało dekret o przekazaniu obwodu Ukraińskiej SRR.

Za inicjatora dekretu uważany jest radziecki lider Nikita Chruszczow, który przez długi czas pracował na Ukrainie. W 1991 roku Ukraińcy mieli bardzo dobrą sytuację, jeżeli chodzi o swoją własną państwowość, ponieważ uniezależnili się, ale nie zamierzali spłacać długów wobec ZSSR. ZSRR było bankrutem, który musiał udźwignąć olbrzymi dług. W roku 2017 Rosja formalnie zakończyła spłatę, a odziedziczyła po Związku Radzieckim ok. 70 mld USD zagranicznych długów. W 1994 podpisano z Ukrainą umowę o wzajemnych dobrosąsiedzkich stosunkach, ale nigdy nie została ona ratyfikowana. Władze Ukrainy były bardzo przychylne Rosji, korzystały z tranzytów energetycznych – można to nazwać kradzieżą gazu – ale jednocześnie dogadywały się z Zachodem.

Ukraina zaczęła budować własną państwowość, odrzucając wszystko, co nas jednoczy,  całe pokolenia mieszkające na Ukrainie nagle zostały odcięte od swoich korzeni. Nastąpiły: wzrost skrajnego nacjonalizmu,  rusofobia,  nazizm… Mają w tym udział ukraińscy nacjonaliści zaś wielką rolę odegrały w tym procesie siły zewnętrzne, głównie oligarchowie. Radykałowie wysuwali roszczenia nacjonalistyczne względem Rosji i taki klimat zastąpił prawdziwe kulturowe i gospodarcze zbliżenie społeczne ludzi i prawdziwą suwerenność Ukrainy oraz zrównoważoną państwowość. Ukraina stała się tylko redystrybucją dla bogaczy i klanów oligarchicznych. To zasadniczy problem, stąd sytuacja na Ukrainie nabrała szczególnego charakteru.

Radykałowie skorzystali z burzy niezadowolenia ludzi, co doprowadziło w roku 2014 do kijowskiego Majdanu. Ambasada amerykańska przekazywała koczującym w namiotach Ukraińcom milion $ dziennie, na ulicach zostały sprowokowane starcia. W Kijowie i innych miastach ulice zalali radykałowie. Rosjanie byli prześladowani, ukraińskie miasta stały się areną fali pogromów. Pamiętajmy, jak 2. maja 2014 roku  w Odessie, cywilni uczestnicy protestu (Rosjanie) zostali brutalnie zamordowani i żywcem spaleni. Przestępcy, którzy to zrobili, nigdy nie zostali odnalezieni, a my zrobimy wszystko, żeby ich znaleźć, postawić pod sądem i ukarać. Majdan nie przybliżył Ukrainy do demokracji. Nacjonaliści to siły, które zamknęły Ukrainie drogę.

8 lat po tych wydarzeniach Ukraina przechodzi zapaść. Około 7 milionów Ukraińców wyjechało za granicę za pracą, pandemia covid-19 nie została na terenie Ukrainy w ogóle objęta leczeniem, wszystko zdrożało – elektryczność i gaz, już nie ma pieniędzy, aby płacić rachunki za media i rodzi się pytanie: dlaczego tak się stało, że spadek po ZSRR został roztrwoniony? (Cdn.)

Władimir Putin

Tłum. (ze słuchu) Roman Boryczko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*