Nie zapominajmy o braciach Kononowicz! (3)

X X X

Pamiętajmy o braciach Kononowicz, o których na łamach SięMyśli już pisałem. Przypominając ich historię nadmienić trzeba, że są oni politycznymi dysydentami, pacyfistami i ludźmi, próbującymi coś zmienić na Ukrainie w sposób pokojowy. Ukraina funkcjonuje w reżimie wojennym! Komunistyczna Partia Ukrainy została trwale zdelegalizowana, a cały jej majątek, w tym majątek i fundusze, zostały przejęte przez państwo. Była to 14. organizacja opozycyjna, zamknięta przez władze ukraińskie, które zamknęły także wszystkie organizacje medialne – z wyjątkiem jednej – w kontrolowanym przez rząd kraju.

Rząd ukraiński jeszcze bardziej zaostrzył  prześladowania komunistów  po wybuchu wojny domowej we wschodnich obwodach Ukrainy – donieckim i ługańskim – w latach 2014–2015. Partia ostrzegała, że nacjonalistyczna polityka państwa doprowadzi do konfliktu na wschodzie i wyrażała  obawę przed ustanowieniem faszystowskiej dyktatury ze względu na rosnącą siłę uzbrojonych elementów neonazistowskich. KPU wzywała do federalistycznego rozwiązania podziałów na Ukrainie w pierwszych dniach wojny domowej, co było zapowiedzią  Porozumień Mieńskich . Te ostatnie miały na celu zaprzestanie walk w Doniecku i Ługańsku poprzez przyznanie tym terenom autonomii, jednak władze w Kijowie nigdy Porozumień nie przestrzegały.

Członkowie Komunistycznej Młodzieży Ukrainy (Komsomoł) podczas demonstracji wyrażali swoją opinię przeciwko planowanej akcji urynkowienia krajowych gruntów rolnych. Pierwszy sekretarz Komsomołu, Michaił Kononowicz powiedział na demonstracji jeszcze przed rosyjską interwencja zbrojną, iż prześladowania Partii Komunistycznej, która została zakazana na Ukrainie pomimo zdobycia 2,6 mln głosów w ostatnich wyborach, w jakich pozwolono jej na udział, miały na celu „oczyszczenie pola politycznego partii lewicowych, aby nie przeszkadzały w obniżaniu standardów socjalnych i sprzedaży ziemi”. Jednak prawo faktycznie stanowi, że „przedsiębiorstwa zarejestrowane na Ukrainie”, które mogą być własnością każdego, z wyjątkiem obywateli Rosji, mogą kupować ziemię, otwierając ukraińskie rolnictwo na eksploatację przez agrobiznes z USA i UE. Bracia Kononowicz byli i są bardzo niewygodni dla reżimu ukraińskich oligarchów. Przez ponad 100 dni po porwaniu przez ukraińską tajną policję  ich los był nieznany.

Michaił Kononowicz, przywódca młodzieżowego skrzydła zdelegalizowanej Komunistycznej Partii Ukrainy (KPU) i jego brat Aleksander Kononowicz zostali aresztowani przez władze ukraińskie w Kijowie. Michaił jest pierwszym sekretarzem Komunistycznej Młodzieży Ukrainy, a Aleksander czołowym działaczem tej organizacji; obaj są obywatelami Ukrainy. Oficjalne, stawiane im zarzuty, obejmują spisek, mający na celu „przymusową zmianę lub obalenie porządku konstytucyjnego albo przejęcie władzy państwowej” oraz „publiczne wezwania”, aby zrobić to samo. Zgodnie z ukraińskim prawem za zarzuty grozi kara ponad 10 lat więzienia. Bracia są etnicznymi Białorusinami, a Michaił oskarżył wspieraną przez Zachód przywódczynię opozycji, Swietłanę Tichanouską o ignorowanie ich trudnej sytuacji. „Chcę zwrócić się, jako Białorusin z Ukrainy do tak zwanej opozycji Tichanouskiej, do tych, którzy są zdani na łaskę Zachodu i Stanów Zjednoczonych. Jakich Białorusinów wyciągnęliście z lochów reżimu Zełenskiego? Czy ty w ogóle wiesz, ilu Białorusinów przebywa w więzieniach na Ukrainie? Jak im pomagasz?”. „Biegasz po Europie i Stanach Zjednoczonych, opowiadasz historie i prosisz o pieniądze. Komu dokładnie pomogłaś?”. Oskarżył Tichanouską o hipokryzję za wypowiadanie się na temat osób przetrzymywanych na Białorusi, milcząc na temat Białorusinów przetrzymywanych na Ukrainie.

Lefteris Nikolaou-Alavanos, niezrzeszony poseł do Parlamentu Europejskiego z ramienia greckiej Communist Party of Greece zainteresował Komisję Europejską w Pytaniu Poselskim E-002344/2022 o treści „Aresztowanie dwóch młodych ukraińskich komunistów”. Pytanie wymagające odpowiedzi pisemnej E-002344/2022, skierowane do wiceprzewodniczącego Komisji / wysokiego przedstawiciela Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa. Michaił Kononowicz, przywódca młodzieżowego skrzydła zdelegalizowanej leninowskiej Komunistycznej Partii Ukrainy (KPU) i jego brat – Aleksander Kononowicz, są przetrzymywani przez władze ukraińskie od ponad 100 dni. UE najwyraźniej jest skłonna się na to zgodzić, o czym świadczy odpowiedź Komisji z dnia 29. kwietnia 2022 r., z której wynika, że „jest świadoma” sytuacji i jest w bezpośrednim kontakcie z władzami Ukrainy, od których otrzymuje „regularne aktualizacje”. Władze ukraińskie wyznaczyły obu braciom adwokata, który musi teraz zdecydować, czy mają przyznać się do zarzucanych im czynów i odbyć dziesięcioletni wyrok, czy też nie przyznać się do winy, za co grozi im dożywocie. (Cdn.)

Roman Boryczko,

grudzień 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*