Logika kolejnych fal pandemii…

W pandemicznym  rozgardiaszu  dotarliśmy do kolejnych Świąt Wielkanocnych. W roku 2020 nikt się nie spodziewał, że szaleństwo pt. Covid-19, mimo panoszących się po Internecie teorii spiskowych, będzie trwało aż tak długo. Trzecia fala zachorowań, jak nazywano to, co dzieje się za oknem i w szpitalach pokazuje, że władza – oczywiście nie tylko nasza – bardzo zaprzyjaźniła się z koronawirusem i praktycznie co jakiś krótki czas organizuje zamknięcie gospodarki, a do tego  dezorganizuje życie ludzkie, pozbawia naród opieki medycznej i wpędza w widmo bankructwa.

Dzisiejsi Polacy są pokorni i wyjątkowo spokojnie znoszą ten trudny czas, za to zachodni Europejczycy nie są już tak skorzy do ustępstw. 20. marca 2021 — w pojedynczych przypadkach policjanci użyli siły, a także pałek służbowych i… Tak wyglądał protest przeciwników obostrzeń w Warszawie.

Armatek wodnych, pałek i agresywnych psów użyli holenderscy policjanci 14. marca 2021 do rozpędzenia kilku tysięcy osób, protestujących w Hadze przeciw ograniczeniom praw obywatelskich, wprowadzonym przez władze w związku z koronawirusem. Koniec marca: znów Holandia – plac Muzealny w Amsterdamie stał się miejscem demonstracji. Policja użyła armatek wodnych do ich rozpędzenia. Protestujący wyszli na ulice również w Rotterdamie, domagając się dymisji szefa policji.

Na początku marca do szwedzkiej stolicy ściągnęły setki przeciwników obostrzeń z całego kraju, organizując się na Facebooku. Szwedzka policja rozbiła w sobotę w Sztokholmie demonstrację przeciwników restrykcji, mimo że są najłagodniejsze w całej Europie. 33 osoby zostały aresztowane w marcu w Londynie w czasie demonstracji przeciwko restrykcjom epidemicznym – podała londyńska policja metropolitalna. W czasie protestów dochodziło do starć z funkcjonariuszami. Mimo iż demonstracje w czasie lockdownu są niezgodne z tymczasowym prawem,  w centrum Londynu zebrało się kilka tysięcy osób. Policja nie podała szacunkowej liczby uczestników, ale przyznała, że było ich więcej niż się spodziewała. Od 15 do 20 tys. koronasceptyków protestowało pod koniec marca 2021 w Kassel, w niemieckim kraju związkowym Hesja, przeciwko ograniczeniom, związanym z pandemią koronawirusa. Filmy nagrane w czasie demonstracji pokazują masowe starcia z policją. 04.04.2021. Ponad 10 000 osób wzięło udział w protestach koronasceptyków w Stuttgarcie. Większość uczestników protestów w stolicy Badenii-Wirtembergii nie przestrzegała obowiązku noszenia maseczki ani utrzymywania dystansu. Policja nie interweniowała. W Europie szaleje plaga pn. Covid-19, ale pojawiła się również dawno nie widziana plaga obserwowania zachowań swoich sąsiadów. Linie policyjne są przeciążone telefonami od osób, które przekazują informacje o swoich, nieprzestrzegających obostrzeń sanitarnych, sąsiadach. Donosicielom może się wydawać, że spełniają czyn obywatelski, myślą, że pomagają policji. Donosicielstwo nie jest zjawiskiem marginalnym, ani anegdotycznym, donosicielstwo pozostawi ślady. Mogą one na trwałe zniszczyć więzi społeczne, gdyż zadenuncjowany sąsiad będzie pragnął zemsty. Niemcy przedłużają lockdown do 18. kwietnia. W czasie świąt wielkanocnych będzie obowiązywać zasada „zostajemy w domu”. Szaleństwo we Francji. Prezydent Francji, Emmanuel Macron ogłosił rozszerzenie… Pełen lockdown zacznie obowiązywać od 3. kwietnia i potrwa do 2. maja.

Zakaz wychodzenia z domu bez ważnego powodu i wszelkich odwiedzin, zamknięte szkoły wszystkich szczebli, dozwolone spacery tylko w pobliżu domu – takie przepisy weszły w życie w poniedziałek w połowie regionów Włoch, gdzie do 6. kwietnia obowiązuje lockdown. Wychodząc z domu trzeba mieć przy sobie autocertyfikat; na papierze lub w wersji elektronicznej, w którym podaje się swoje dane oraz pokonywaną trasę i cel. We Włoszech nadal obowiązuje godzina policyjna od 22:00 do 5:00.

Jest niemal pewne, że rząd RP przedłuży obecne pandemiczne obostrzenia po 9. kwietnia i utrzyma gospodarczy lockdown. 11. kwietnia 2021 po akcji kibiców Chrobrego Głogów „Polaku Dawaj z Nami” ma mieć miejsce spontaniczny marsz ludzi od wielkich miast i aglomeracji – po małe ośrodki miejskie. (Cdn.)

 

Roman Boryczko,

kwiecień 2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*