Gwiazda mediów: SS-mann Jarosław Hunka! (2)

Kanada jest bardzo przychylna społeczności ukraińskiej. Jej losy sięgają już przeszło stu lat i wielu emigracyjnych fal. Rząd federalny Kanady zajmuje się kwestiami imigracyjnymi. Aby wjechać do Kanady, Ukrainiec musi spełnić określone wymagania. W ramach programu Zezwolenie na Awaryjną Relokację z Ukrainy do Kanady nabywa się status rezydenta tymczasowego. Każdy Ukrainiec może ubiegać się o trzyletnią wizę kanadyjską na podstawie awaryjnego zezwolenia na wjazd do Kanady i Ukrainy. Wniosek składa się online na stronie internetowej Immigration Canada. Dziś liczba Ukraińców w ogólnej populacji Kanady wynosi około 4% i zajmuje siódme miejsce w TOP mniejszości narodowych w kraju. We wrześniu 2022 r. swoje ukraińskie pochodzenie potwierdziło 1 359 655 osób ukraińskiego pochodzenia. Poinformowała o tym ambasador Ukrainy w Kanadzie, Julia Kowaliw. Spośród nich około 350 tysięcy osób ma oboje ukraińskich rodziców, ponad 950 tysięcy osób ma jednego takiego rodzica.

Jednym z ważnych czynników, przyciągających do kraju licznych imigrantów z Ukrainy, jest pomoc i wsparcie diaspory, tutaj kontakty są bardzo dobrze rozwinięte. Nawet do tego stopnia, że wspólnie pomagają zaciągnąć kredyt hipoteczny na zakup mieszkania na łagodniejszych i korzystnych warunkach. Nieważne, do jakiego miasta się przeprowadzisz, znajdziesz rodaków, pomogą Ci się zaadaptować, rozwiązać codzienne i poważniejsze problemy. Kraj jest lojalny wobec mniejszości narodowych, wszystko reguluje prawo – wszystkie diaspory mają prawo zachować swoje wartości kulturowe i przekazywać dziedzictwo kulturowe i tradycje swoim potomkom. Alberta, Saskatchewan i Manitoba stały się ośrodkami kultury ukraińskiej. Ukraińscy imigranci stali się bojownikami o zaawansowaną wielokulturowość. Obecnie geografia osadnictwa jest następująca: większość Ukraińców koncentruje się we wschodniej części: Ontario, Alberta, Manitoba, Quebec, miasta Toronto, Edmonton, Leithbridge, Montreal. Ukraińcy prowadzą aktywne życie społeczne: organizują festyny, parady, własne święta.

 

X X X

Podczas ostatniej wizyty prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego w Ottawie w Kanadzie, parlamentarzyści tamtego kraju uhonorowali w Izbie Gmin 98-letniego Jarosława Hunkę, który walczył po stronie nazistowskiej I Dywizji Ukraińskiej SS. Wizyta Zełenskiego była trzecim etapem podróży, mającej na celu wzmocnienie międzynarodowego wsparcia, po przemówieniu przed Narodami Zjednoczonymi i wizycie u prezydenta USA, Joe Bidena w Washingtonie. Spiker Izby Gmin po medialnej burzy powiedział, że tylko on był odpowiedzialny za zaproszenie starego nazisty, który mieszka na obszarze, który reprezentuje. Spiker Izby Gmin oświadczył, że nie powiadomił o takim fakcie premiera Kanady, Justina Trudeau, ani prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Członek SS Galizien zaproszony został do kanadyjskiego parlamentu jako „ukraińsko-kanadyjski weteran drugiej wojny światowej, który walczył z Rosjanami o niepodległość Ukrainy” oraz obwołany został „bohaterem ukraińskim i bohaterem kanadyjskim”.

Środowiska żydowskie w Kanadzie zareagowały stanowczo i bardzo szybko. Michael Mostyn, szef B’nai Brith Canada, najstarszej w Kanadzie niezależnej żydowskiej organizacji praw człowieka interweniował w sieci społecznościowej; „W piątek członek nazistowskiej 14. Dywizji Waffen SS został uhonorowany przez członków parlamentu w sercu kanadyjskiej demokracji. Nie możemy pozwolić na wybielanie historii. To więcej niż oburzające, że Parlament uhonorował w ten sposób weterana przestępczej jednostki nazistowskiej. Kanadyjscy żołnierze walczyli i ginęli, aby uwolnić świat od zła, nazistowskiej brutalności Rozumiemy, że nasz rząd wkrótce przeprosi Kanadyjczyków za ten skandal. Nie będą jednak przyjęte żadne przeprosiny, które nie dostarczą społeczeństwu szczegółowego wyjaśnienia, jak do tego mogło dojść w sercu naszej demokracji. To haniebne!”. Ambasador Rosji w Kanadzie, Oleg Stiepanow powiedział, iż zaproszenie byłego nazisty do parlamentu nie było przypadkowe, nazywając rząd kanadyjski „w zasadzie uosobieniem neoliberalnego faszyzmu” – podaje rosyjska agencja informacyjna RIA. Agencja informacyjna podała, że stały przedstawiciel Rosji w Wiedniu, Michaił Uljanow nazwał ten dzień „haniebnym dniem dla Kanady”. Główni Konserwatyści, jako opozycja kanadyjska, ostro skrytykowali administrację Trudeau za to, że nie przeprowadziła odpowiedniej weryfikacji Hunki, pomimo twierdzeń, iż nie powiadomiono jej z wyprzedzeniem o jego zaproszeniu na wydarzenie. „Chcę szczególnie przeprosić społeczności żydowskie w Kanadzie i na całym świecie” – oznajmił Spiker Izby Gmin w oświadczeniu. „Przyjmuję pełną odpowiedzialność za swoje czyny”. „Z ciężkim sercem wstaję, aby poinformować członków o mojej rezygnacji ze stanowiska spikera Izby Gmin”, takimi słowami Anthony Rota zakończył tę dziwną i niefortunną historię. (Cdn.)

 

Roman Boryczko,

październik 2023

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*