Pamięć o katedrze samego szatana – KL Auschwitz zetrzyjmy w proch raz na zawsze! (6)

Piotr Mateusz Andrzej Cywiński jest doktorem nauk humanistycznych, historykiem, mediewistą, absolwentem Uniwersytetu Marka Blocha w Strasbourgu, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk. Od września 2006 r. kieruje Państwowym Muzeum Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu. Cywiński prezentuje politykę KL Auschwitz jako oblężonej twierdzy! Jest w sporze ze środowiskami narodowymi, ale wydaje się, iż próbuje w stosunku do Izraela i jego widzenia tej kwestii być również stanowczy i niezależny. Czy tak jest?

Podczas obchodów 70. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz gości z towarzystwa kulturalnego społecznego Żydów polskich z polskimi flagami nie dopuszczono na uroczystości. By jeszcze zaognić sprawę – pominięto wśród zaproszonych rodzinę rotmistrza Witolda Pileckiego. Stowarzyszenie Rodzin Polskich Ofiar Niemieckich Obozów Koncentracyjnych przygotowywało się do obchodów 73. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz – Birkenau. Przez dwa miesiące jego szefowie starali się o pięć zaproszeń. Bezskutecznie. Dostali jedynie trzy na całą Polskę. Nie mogli przynieść z sobą kwiatów, zapalić zniczy i rozwinąć biało-czerwonej flagi. Żadnych akcentów polskości. Pełna anonimowość. Cywiński był oskarżany o zakaz wnoszenia polskich flag na uroczystości 73. rocznicy wyzwolenia obozu. Przedstawicielka Stowarzyszenia Rodzin Polskich Ofiar Niemieckich Obozów Koncentracyjnych rozwinęła na uroczystości polską flagę, przez co zasłoniła… byłych więźniów. Wtedy została poproszona o jej złożenie.

Polityka władz KL Auschwitz to proporcjonalne rozdzielenie interesów byłych więźniów, akcentujących np. przynależność jako Polacy – Muzeum Auschwitz niechętnie widzi na terenie obozu organizacje polskie (75 tys. ofiar nie było Żydami!). Żydzi, mogą swobodnie demonstrować swoje emblematy. Ambasador Izraela, Anna Azari, właśnie w trakcie obchodów 73. rocznicy wyzwolenia Auschwitz, zaapelowała (dyrektor Cywiński znał prezentowane przemówienie i zgodził się na jego prezentację) o zmianę w przyjętej przez Sejm nowelizacji ustawy o IPN, wprowadzającej m.in. kary za twierdzenie, że istniały „polskie obozy śmierci”. To szokujące, iż w takim miejscu rząd Izraela odwraca kompetencje – to on intonuje żądania i to on beszta i pohukuje!

Dyrektor Piotr Cywiński próbuje narzucić rolę obozu jako spadkobiercy pamięci, co według mnie jest zupełnie błędne, gdyż samo miejsce – jak widać – ma dla Żydów drugorzędne znaczenie. Ważniejszym jest symbol upiornej nazwy „Auschwitz” – którą można (co się też dzieje) swobodnie przenieść duchowo do Jerozolimy, gdzie Fundacja Światowego Forum Holocaustu, założona przez urodzonego w Moskwie filantropa i żydowskiego działacza, Mosze Kantora i Instytut Yad Vashem zorganizowali obchody „Wyzwolenia Auschwitz” pod patronatem prezydenta Reuwena Riwlina. 

Przemówienia podczas obchodów 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz-Birkenau w Jerozolimie w kolejności chronologicznej: 1. Prezydent Izraela – Reuwen Riwlin, 2. Premier Izraela – Benjamin Netanjahu, 3. Organizator wydarzenia, prezes Europejskiego Kongresu Żydowskiego, Mosze Kantor, 4. Prezydent Rosji, Władimir Putin, 5. Wiceprezydent USA, Mike Pence, 6. prezydent Francji – Emmanuel Macron, 7. Książę Karol! Widać jasno: cały świat pochylony nad tym, co wyczyniają z pamięcią Żydzi!

Teraz trochę zejdźmy na ziemię! Państwowe Muzeum Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu to nie tylko symbol Zagłady i miejsce kaźni, ale też wielki rynek pracy i potężny strumień pieniędzy. Rocznie miejsce to odwiedza, zwiedza, kontempluje, ale traktuje również jako rozrywkę – około 2 milionów ludzi. Ogrom! Muzeum staje się pewną „fabryką”! To stwierdzenie wobec faktów jest może kontrowersyjne, ale dyrektor Cywiński steruje strumieniem gości, niczym elementami na taśmie!

Wokół obozu wytworzyła się szara strefa, preferująca dużych przewoźników: monopolistów dogadanych z „władzami”. Mniejsi byli skazani na poszukiwanie biletów na rynku wtórnym. Potem do głosu doszli mniejsi, gdyż muzeum wprowadziło  zasady rezerwacji kart wstępu – imienną listę turystów – muzeum ma trzy doby, żeby odpowiedzieć, czy rezerwacja jest dostępna, co dla autokarowych, dużych przewozów stało się ryzykowne.

Obóz macierzysty, czyli Auschwitz, nie wytrzymuje naporu turystów. Zabytkowe bloki są zbyt ciasne jak na tłumy zwiedzających, którzy depczą sobie po stopach. Napór chętnych niczym w lunaparku żąda wrażeń – dla muzeum to również dochód! Przy Muzeum KL Auschwitz pojawiły się ogromne pieniądze. Fundacja Auschwitz – Birkenau została powołana w 2009 roku z inicjatywy Władysława Bartoszewskiego. Jej celem jest finansowanie wieloletniego programu konserwacji terenów i pozostałości po niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz. Misją założonej w 2009 r. Fundacji Auschwitz – Birkenau jest zabezpieczenie wszystkich autentycznych pozostałości po Auschwitz – Birkenau. W tym celu – dzięki wsparciu 38 państw, a także osób prywatnych – Fundacja tworzy i zarządza Kapitałem Wieczystym, a wypracowane z niego dochody finansują konserwację w Miejscu Pamięci.

Państwo polskie w roku 2020 przekazało Fundacji Auschwitz – Birkenau kwotę 11,8 mln zł. Pieniądze zostały przeznaczone na realizację zadań konserwatorskich na terenie byłego obozu Auschwitz II – Birkenau oraz bieżącą konserwację obiektów ruchomych w projekcie, realizowanym w pracowniach konserwatorskich. Unia Europejska w 2020 r. dała 5,9 mln zł. Niemcy podwoiły swoje wsparcie dla Fundacji Auschwitz – Birkenau w roku 2020  – z 60 do 120 milionów euro. Środki pochodzić będą z dotacji rządu federalnego i landów niemieckich. Porozumienie w tej sprawie podpisali w Warszawie minister spraw zagranicznych Niemiec, Heiko Maas oraz prezes Fundacji i dyrektor Muzeum Auschwitz, dr Piotr M. A. Cywiński. A to przecież nie jedyni darczyńcy!

Jarosław Kaczyński musi i tę „firmę” wziąć pod PiS-owską kuratelę! Fakt, wzbudziło to kontrowersje, ale temat przeszedł! Wicepremier, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu – Piotr Gliński powołał Beatę Szydło w skład Rady Muzeum przy Państwowym Muzeum Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu na kadencję 2021-2025. Rada Muzeum jest ciałem opiniodawczym, powołanym przez ministra kultury, w którym zasiadają przedstawiciele różnych środowisk. Sprawuje nadzór nad wypełnianiem przez placówkę jego powinności wobec zbiorów i społeczeństwa. Opiniuje też roczny plan działalności i ocenia jego wykonanie. W poprzedniej kadencji Radzie przewodniczyła była wicedyrektor Muzeum Auschwitz: Krystyna Oleksy. Do Rady Muzeum przy Państwowym Muzeum Auschwitz – Birkenau na kadencję 2021-2025 powołano łącznie dziewięć osób. Prócz byłej premier są to: Bogdan Bartnikowski, dr hab. Grzegorz Berendt, prof. dr hab. Tomasz Gąsowski, prof. przew. kwal. II Edward Kosakowski, prof. dr hab. Stanisław Krajewski, dr Marek Lasota, ks. dr hab. Jan Nowak i Krystyna Oleksy. (Cdn.)

Roman Boryczko,

maj 2021 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*