Zniszczyć Wenezuelę! (2)

Potępiono oportunizm i służalczość wobec banksterów prezydenta Ekwadoru, Lenina Moreno, który zdaniem autorów oświadczenia stał się stronnikiem kapitału i odpowiedzialny jest za represje wobec przeciwnych mu urzędników, naukowców i dziennikarzy. Lenin Moreno porzucił plan ochrony unikalnego rezerwatu przyrody w amazońskiej puszczy – pozwoli, by na terenie Yasuni wydobywano ropę. Ale blisko 93 proc. obywateli opowiada się za zachowaniem natury, nawet kosztem naftowego bogactwa.

Peru liczy kilkanaście milionów ludzi, żyjących na powierzchni nieco większej niż UK i nieco mniejszej niż Włochy; kraj jest wkleszczony między Kolumbię i Peru. Kolumbia jest krajem przeszło trzy razy większym od Polski, z liczbą ludności zbliżającą się do 50 milionów. Kolumbijczycy są relatywnie biedni, płacą wysokie podatki i choć w zamian otrzymują beznadziejnie nieskuteczne państwo, to według badań zadowolenia z życia są jednym z najszczęśliwszych narodów na Ziemi! Kolumbia jest krajem rolniczym, z rozwijającym się przemysłem; dochody państwa w dużej części uzależnione są od cen kawy na rynkach światowych, co z kolei uzależnia to państwo od globalistów i ich kaprysów. Głównym bogactwem mineralnym kraju jest ropa naftowa, wydobywana w dolinie rzeki Magdalena i przy granicy z Wenezuelą. W Medellin, mieście kojarzonym z gangami i handlem narkotykami, ludzie żyją bardzo po amerykańsku. Strzeżone osiedla, wielkie, nowoczesne budynki i praktycznie puste ulice. Okazuje się, że wolny czas ludzie spędzają w centrach handlowych.

W 2000 roku Stany Zjednoczone zainicjowały Plan Kolumbia. W jego ramach rząd kolumbijski otrzymał pomoc wojskową i finansową, mającą służyć walce z rebeliantami i handlem narkotykami, całkowicie uzależniając ten kraj od siebie a bogaczy uzależniając od korupcji politycznej.

Rewolucyjne Siły Zbrojne Kolumbii (FARC) to lewicowa rewolta chłopska, walcząca z wojskową dyktaturą. Z sympatią o FARC wypowiadała się administracja prezydenta Wenezueli, a. Według rządu Kolumbii, Wenezuela miała rzekomo przekazać partyzantom 300 milionów dolarów oraz sprzedawać im broń. Rząd Kolumbii o sprzyjanie FARC oskarżył również Ekwador. Konflikt z partyzantami zakończył się 26. września 2016 roku podpisaniem traktu pokojowego pomiędzy grupą partyzancką FARC a rządem.

5. sierpnia 2018 roku doszło w Caracas do próby zamachu na życie lewicowego prezydenta Wenezueli, Nicolasa Maduro. Do trybuny, z której przemawiał przywódca państwa, zbliżyły się dwa drony, wypełnione ładunkami wybuchowymi. Zestrzelili je policyjni snajperzy. W zamachu nie ucierpiał prezydent ani jego rodzina, rannych zostało jednak siedmiu wenezuelskich żołnierzy. Prezydent Maduro o inspirację ataku oskarża prezydenta Kolumbii, Jose Manuela Santos Calderóna, wiernego rządowi USA i wenezuelskich emigrantów politycznych na Florydzie. W odniesieniu do tych ostatnich, N. Maduro poprosił o współpracę i wyjaśnienia prezydenta USA, Donalda Trumpa. (Cdn.)

 

Roman Boryczko,

październik 2018

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*