Z potrzeby wiedzy

I.

Ukazał się długo oczekiwany 8/9 numer Górnika Polskiego. Z tej okazji w dniu 26. czerwca odbyło się spotkanie, którego organizatorem było Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

Zeszyty, jakich autorami są ludzie, znający się na górniczym fachu, od zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem. Skoro bowiem chcesz mówić na jakiś temat – zanim to zrobisz, warto wiedzieć, co mają do powiedzenia inni..

Dziś tego rodzaju publikacje są wręcz potrzebą chwili. Podczas spotkań jest okazja do wymiany doświadczeń, bliskiego poznania autorów, a także tych historycznych – już wcześniej powstałych – publikacji.

GOŚCI POWITAŁ WSPÓŁAUTOR NOWO WYDANEJ PUBLIKACJI, STARSZY KUSTOSZ – ZASTĘPCA DYREKTORA DS. MUZEALNYCH MUZEUM GÓRNICTWA WĘGLOWEGO W ZABRZU – PAN JAN JURKIEWICZ

Wiedzieć, to znaczy słuchać i czytać, a dalej dzielić się ze swoimi wiadomościami. Muzeum Górnictwa w Zabrzu daje takie możliwości, dzięki temu jest to nie tylko miejsce wystawiania eksponatów, mówiących o śląskiej tradycji, związanej z górnictwem, ale także jest tam możliwość ciągłego poszerzania swojej wiedzy. Gospodarzami tej placówki są przecież ludzie nie tylko posiadający dużą wiedzę naukową, ale przede wszystkim pasjonaci, kochający region, w którym przyszło im żyć.

Gości powitał starszy kustosz, zastępca dyrektora ds. muzealnych Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, pan Jan Jurkiewicz. Po krótkim wystąpieniu oddał głos autorom  nowo wydanej publikacji.

Po spotkaniu była też możliwość zakupienia publikacji z wpisem autorów.

Górnictwo stało się jednym z ważnych filarów naszej rodzimej, śląskiej kultury. Spychanie tego tematu na margines naszego życia jest niedopuszczalnym błędem. Powoduje bowiem nie tylko ubóstwo kulturowe, ale dzięki naszej bezmyślności spychamy siebie na dno wiedzy o nas samych – ludziach stąd…

Nie podparty solidnie chodnik wkrótce ulegnie zawałowi, zaś wiedza o nas samych nie podparta filarem regionalnej kultury, tradycji, zwyczajów pozbawi nas „korzeni”. To bardzo niebezpieczne zjawisko, jakie zakończy się brakiem potrzeby uczenia się, zgłębiania wiedzy… Zakłócimy porządek, dzięki któremu istniejemy.

Górnik Polski – to nasza przyszłość, nie tylko historia – o tym powinniśmy pamiętać i podkreślać wagę tego zagadnienia wszędzie, gdzie tylko jest to możliwe…

Warto spotkaniu, które odbyło się 26. czerwca, poświęcić nieco więcej miejsca, aniżeli tylko suchą relację, wspominającą jej przebieg, bowiem autorzy poszczególnych artykułów, zamieszczonych w publikacji przedstawili tam wiele nieznanych wątków śląskiej historii, związanej z górnictwem, a także posługiwaniem się językiem polskim i wieloma ciekawymi zdarzeniami z tym faktem związanymi. Nie mogło także zabraknąć wątków, ukazujących naszą kulturę, w której pierwszoplanową rolę odgrywały muzyka instrumentalna i pieśni.

W cyklu artykułów, zatytułowanych Z potrzeby wiedzy, postaramy się szerzej przedstawić tematy, o których była mowa w spotkaniu i zachęcić do zapoznania się z pracą zbiorową, której autorami są: Jan Jurkiewicz, Jacek Okoń, Beata Piecha van Schagen, Jerzy Sołowiej oraz Zenon Szmidtke.

Tekst i fotografie:

Tadeusz Puchałka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*