Muzyczna jesień w gminie Gierałtowice

DSC_0629Jednym z elementów, który na stałe zagościł w kalendarzu kulturalnym gierałtowickej gminy, są jesienne koncerty organowe. Ich organizatorami od początku istnienia tejże imprezy są: parafia pod wezwaniem Matki Bożej Szkaplerznej, Koło Związku Górnośląskiego w Gierałtowicach oraz Gminny Ośrodek Kultury.

W tegorocznej, XIII już, edycji koncertów muzyki organowej w gierałtowickim kościele udział wzięli muzycy z Gierałtowic, Knurowa, Paniówek oraz Przyszowic:

Maria Januszkiewicz, Daniel Kuchta, Tomasz Górka, Rafał i Michał Majowscy, Wojciech Miczka, Robert Nawrat, Anna Paździor, Beata Stawowy, Patrycja Cempulik-Włodarz, Łukasz Wielgosz, Maria Pagacz-Janik. 

W repertuarze tegorocznego koncertu znalazły się między innymi takie utwory jak: Te Deum, Panis Angelicus, Tam na wzgórzu wśród skał, Sonata f-mol, Chór niewolników, Z dawna Polski tyś Królową, Maryjo czy Modlitwa obozowa. W dalszej części koncertu publiczność usłyszała między innymi utwory: Ave Maria, W cieniu Twoich rąk, Już od rana rozśpiewana. To tylko część bogatego repertuaru, który zaprezentowali muzycy w tegorocznym koncercie,cieszącym się z roku na rok coraz większym zainteresowaniem, nie tylko wśród mieszkańców gminy Gierałtowice. 

Muzykami towarzyszącymi podczas koncertu byli: Anna Paździor (flet poprzeczny), Tomasz Górka (trąbka) oraz Michał Majowski (trąbka).

Soliści-wokal: Patrycja Czempulik-Włodarz (sopran), Marta Pagacz (sopran), Rafał Majowski (baryton), Wojciech Miczka (baryton).

Na zakończenie tegorocznego koncertu prowadząca niedzielne spotkanie z muzyką, pani Janina Rożek – przewodnicząca koła Związku Górnośląskiego w Gierałtowicach oraz wójt gminy, dr. Joachim Bargiel, dyrektor GOK Gierałtowice, Piotr Rychlewski a także proboszcz parafii pod wezwaniem Matki Bożej Szkaplerznej w Gierałtowicach, ks. Marek Sówka wręczyli uczestnikom koncertu drobne upominki i pamiątkowe dyplomy.

DSC_0570Niedzielny koncert 11. października rozpoczął cykl spotkań z kulturą i muzyką wielkich kompozytorów w gminie Gierałtowice. Już za tydzień o tej samej porze kolejny koncert. Tym razem występować będą bardzo młodzi artyści. Dziękujemy za dzisiejszą obecność i zapraszamy do naszego kościoła za tydzień.

Tekst i zdjęcia:

Tadeusz Puchałka

 

(Visited 161 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*