Prezydent Putin ujawnia projekt traktatu o neutralności Ukrainy z marca 2022 roku, który był bliski zakończenia wojny

Prezydent Rosji, Władimir Putin spotkał się w sobotę z afrykańskimi przywódcami w Petersburgu i pokazał dokument, który według niego był projektem traktatu o neutralności Ukrainy, sporządzonym podczas negocjacji w Stambule w marcu 2022 roku.

„Jak wiecie, w Turcji odbył się szereg rozmów między Rosją a Ukrainą w celu wypracowania zarówno środków budowy zaufania, o których wspomnieliście, jak i opracowania tekstu umowy” – powiedział, według TASS, Putin delegacji afrykańskiej.

„Nie rozmawialiśmy ze stroną ukraińską o tym, że ten traktat zostanie utajniony, ale nigdy go nie przedstawiliśmy ani nie skomentowaliśmy. Projekt umowy został parafowany przez szefa kijowskiego zespołu negocjacyjnego. Złożył tam swój podpis. Oto on” – dodał.

Według RT, traktat zatytułowany Stała neutralność i gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy wymagał od Ukrainy zapisania „stałej neutralności” w swojej konstytucji. Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Rosja, Chiny i Francja zostały wymienione jako gwaranci. Ponieważ traktat był projektem, oznacza to, iż nie został sfinalizowany i trzeba było dopracować więcej szczegółów.

Twierdzenie Putina odzwierciedla artykuł, opublikowany w Foreign Affairs w zeszłym roku, w którym cytowano wielu byłych wysokich rangą urzędników amerykańskich, którzy twierdzili, że Rosja i Ukraina wstępnie uzgodniły porozumienie pokojowe w kwietniu 2022 roku. Powiedzieli oni, że porozumienie obejmowałoby ukraińską obietnicę nieprzystąpienia do NATO w zamian za wycofanie się Rosji do linii sprzed inwazji, a Ukraina otrzymałaby gwarancje bezpieczeństwa od kilku krajów.

Rosyjscy i ukraińscy urzędnicy spotkali się twarzą w twarz w Stambule 29. marca 2022 r., po czym nastąpiły wirtualne konsultacje. Po spotkaniu główny negocjator Rosji określił rozmowy jako „konstruktywne”, a rosyjskie Ministerstwo Obrony ogłosiło, iż „drastycznie” zmniejszy aktywność wojskową w pobliżu północnych miast Kijowa i Czernihowa, co doprowadziło do całkowitego wycofania się Rosji z północy.

Putin powiedział, że po wycofaniu się Rosji Ukraina porzuciła traktat. „Po tym, jak wycofaliśmy nasze wojska z Kijowa – tak jak obiecaliśmy – władze w Kijowie… wyrzuciły [swoje zobowiązania] na śmietnik historii” – powiedział. „Porzuciły wszystko”.

Ukraina oskarżyła rosyjskie wojska o celowe zabijanie cywilów na północnych obszarach, z których się wycofała, w szczególności na przedmieściach Kijowa w Buczy. Ale jeśli relacja Putina jest prawdziwa, presja atlantów mogła również doprowadzić do zerwania traktatu przez Ukrainę.

Ówczesny premier Wielkiej Brytanii, Boris Johnson odwiedził Kijów 9. kwietnia 2022 roku, kilka dni po tym, jak Rosja zakończyła wycofywanie się z północy kraju. Według raportu Ukraińskiej Prawdy, Johnson wezwał prezydenta Ukrainy Włodzimierza Żeleńskiego, aby nie negocjował z Rosją, a nawet jeśli Ukraina była gotowa podpisać umowę z Putinem, atlantyccy sojusznicy Kijowa nie są na taki scenariusz gotowi.

Raport Ukraińskiej Prawdy podaje, że w tamtym czasie Rosja była gotowa na spotkanie Putina z Żeleńskim, ale powstrzymały ją dwa czynniki: odkrycie martwych ukraińskich cywilów i wizyta Johnsona.

Ówczesny premier Izraela, Naftali Bennet próbował mediować między Putinem a Żeleńskim w marcu 2022 roku i przedstawił podobne stanowisko Zachodu. Powiedział, iż Stany Zjednoczone i ich sojusznicy „zablokowali” jego wysiłki mediacyjne i że jego zdaniem „Zachód podjął uzasadnioną decyzję, aby nadal uderzać w Putina” i nie negocjować.

Po zerwaniu rozmów pokojowych w kwietniu 2022 roku turecki minister spraw zagranicznych, Mevlüt Çavuşoğlu powiedział, że spodziewał się zakończenia konfliktu po rozmowach w Stambule, ale potem zdał sobie sprawę, iż niektóre kraje NATO chcą przedłużyć wojnę, aby „osłabić Rosję”. Kilka dni po komentarzach Çavuşoğlu, sekretarz obrony, Lloyd Austin przyznał, że jednym z celów USA we wspieraniu Ukrainy jest „osłabienie” Rosji.

W miarę przeciągania się wojny, administracja Bidena wyraźnie opowiedziała się przeciwko zawieszeniu broni. Sekretarz stanu Antony Blinken przedstawił swoje stanowisko na początku tego miesiąca i powiedział, iż USA będą kontynuować budowę ukraińskiego wojska, zamiast dążyć do pokoju.

Afrykańscy przywódcy, którzy spotkali się z Putinem w sobotę, udali się do Rosji i na Ukrainę, aby naciskać na rozmowy pokojowe i zakończenie wojny, ale szanse na nowe negocjacje między walczącymi stronami są niewielkie. W skład delegacji weszli prezydenci Komorów, Senegalu, RPA i Zambii, premier Egiptu oraz ministrowie spraw zagranicznych Republiki Konga i Ugandy.

Afrykańska delegacja była na Ukrainie w ubiegły piątek, ale Zełeński nie wydawał się otwarty na ich propozycje i powtórzył swoje stanowisko, że warunkiem wstępnym rozmów pokojowych jest całkowite wycofanie się Rosji z Ukrainy. W Moskwie Kreml powiedział, iż inicjatywa pokojowa przedstawiona przez afrykańską delegację „jest bardzo trudna do wdrożenia, trudna do uzgodnienia  stanowisk”.

Dave DeCamp

Tłum. Andrzej Filus

Źródło: AntiWar.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*