Amerykańska gwarancja bezkarności i braku odpowiedzialności sprzyja nadmiernym działaniom Izraela: słowa byłego izraelskiego negocjatora

Według palestyńskiego Ministerstwa Zdrowia w Gazie całkowita liczba ofiar śmiertelnych wśród Palestyńczyków w Gazie przekroczyła 10 000 od czasu rozpoczęcia ostatniej rundy konfliktu Hamas-Izrael 7. października 2023 r. Sekretarz generalny ONZ, Antonio Guterres wezwał do humanitarnego zawieszenia broni w związku z postępującą katastrofą w Gazie, która z każdą godziną staje się coraz bardziej tragiczna. Czy zawieszenie broni będzie możliwe? Jak czynniki zewnętrzne, takie jak bezwarunkowe wsparcie USA dla Izraela, wpływają na ten konflikt? Na czym polega impas w konflikcie palestyńsko-izraelskim? Reporterzy Global Times, Xie Wenting i Bai Yunyi (GT), rozmawiali z byłym izraelskim negocjatorem pokojowym Danielem Levy, prezesem Projektu USA/Bliski Wschód,  uzyskując odpowiedzi na te palące pytania i nie tylko.

AF

 

GT: Pentagon i niektórzy urzędnicy amerykańscy stwierdzili, że nie popierają zawieszenia broni w obecnym konflikcie palestyńsko-izraelskim, twierdząc, że przynosi to korzyści jedynie Hamasowi. Jakie jest Pańskie zdanie na ten temat?

Levy: Wojsko amerykańskie i amerykańscy politycy są w tej sprawie tego samego zdania, ale Stany Zjednoczone są dość odizolowane na świecie. W związku z tym jej sojusznicy w Europie i Izraelu zajęli podobne stanowisko. Jednakże, gdy Organizacja Narodów Zjednoczonych głosowała za natychmiastowym rozejmem, tylko 14 krajów, w tym Izrael i USA, głosowało przeciwko tej rezolucji.

Niepokojące jest stwierdzenie, że jedynie Hamas odniósłby korzyści z zawieszenia broni. To bardzo ciekawe stwierdzenie. Uważamy, iż w ciągu niecałych 4 tygodni w Gazie zginęło około 10 000 palestyńskich cywilów. Dokładna liczba wydaje się wynosić około 4000 dzieci. Stwierdzenie przez Amerykanów, że tylko Hamas na tym skorzysta, sugeruje, iż nie przywiązują oni żadnej wagi do życia palestyńskich cywilów. Uważam, że wiele osób, także w USA, jest zszokowanych faktem, iż istnieje tak rażące i przejrzyste stanowisko, które ceni jedno życie inaczej niż drugie. Myślę, że to bardzo zły moment dla USA na arenie międzynarodowej.

Rozumiem argument, który głosi, iż w przypadku zawieszenia broni Izrael nie będzie mógł kontynuować swoich wysiłków militarnych przeciwko Hamasowi. Jednakże są dwie rzeczy. Po pierwsze, nie możemy prowadzić tego wysiłku militarnego z naruszeniem wszystkich międzynarodowych norm, praw i konwencji. Nawet na wojnie obowiązują pewne zasady. Podobnie jak opór przeciwko nielegalnej okupacji, który jest legalny, bowiem opór zbrojny jest legalny przeciwko nielegalnej okupacji. Ale ma zasady. Zatem samoobrona Izraela również ma swoje zasady. Nie można udawać, że te zasady nie istnieją. Po drugie, historia uczy nas, iż jeśli ludzie będą trzymać się w takiej depresji, nie da się ich pokonać militarnie. Niebezpieczne stanowisko Ameryki przynosi efekt przeciwny do zamierzonego.

GT: Na podstawie Pańskiej analizy, co prawdopodobnie wydarzy się w nadchodzących dniach? Jaki jest najgorszy scenariusz, którego Pan się obawia, że może się wydarzyć?

Levy: To interesujące pytanie. W ostatnich dniach Izrael kontynuował operację lądową w Strefie Gazy. „Powodem, dla którego jest on niewiarygodnie zatłoczony i gęsto zaludniony Palestyńczykami na tak ograniczonym obszarze, jest fakt, że Izrael siłą przesiedlił Palestyńczyków do tego regionu w latach 1947–1949.

Co Izrael zamierza osiągnąć? Otoczyli miasto Gaza, dzieląc je. Izraelscy urzędnicy wojskowi oświadczyli, iż być może będą musieli pozostać w Gazie przez trzy miesiące w celu przeprowadzenia operacji wojskowych. Później obecność będzie szczątkowa, ale Izrael potencjalnie pozostanie w Gazie przez kolejne dziewięć miesięcy. Sugeruje to, że Izraelczykom brakuje jasnego planu.

Mamy tendencję do myślenia o izraelskiej armii jako o bardzo strategicznej i potężnej sile, i z pewnością tak jest. Izrael jest niezadeklarowaną potęgą nuklearną, posiadającą broń nuklearną i otrzymuje gwarantowane wsparcie od Stanów Zjednoczonych w zakresie pozyskiwania najbardziej wyrafinowanej broni. Izrael ma także własny przemysł zbrojeniowy.

Jednakże sporym szokiem było to, że izraelska doktryna bezpieczeństwa opiera się na odstraszaniu, które obejmuje wczesne ostrzeganie i przewagę militarną w celu uzyskania dominacji. Jest mało prawdopodobne, aby ta doktryna bezpieczeństwa odniosła sukces, jeśli w dalszym ciągu będą próbowali utrzymać stałą kontrolę nad innym narodem, zwłaszcza biorąc pod uwagę sprzeciw, jaki napotykają ze strony dużej części regionu. W rezultacie ta doktryna bezpieczeństwa musi upaść. Chociaż mogą próbować to potwierdzić, jest to skazane na porażkę. (Cdn.)

 

Autorzy: Xie Wenting i Bai Yunyi

Tłum. Andrzej Filus

Za: Global Times

Na fot.: Daniel Levy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*