WIELKA GALA W WILLI „CARO”. DIANA – 2016

DSC_0186Już po raz 11. w zabytkowych wnętrzach gliwickiej willi „Caro” mieliśmy okazję uczestniczyć w gali, podczas której została uhonorowana tym razem „Diana 2016”. Jak wspominają organizatorzy i panie prezentujące oraz prowadzące całość uroczystości, plebiscyt na aktywną Kobietę Roku, bo tak należy rozumieć tę prestiżową nagrodę, został zorganizowany przez stowarzyszenie “Forum Kobiet Ziemi Gliwickiej” oraz redakcję „Nowin Gliwickich”. Jak informują organizatorzy, 11. edycja plebiscytu stała się pretekstem do podjęcia decyzji o wyborze “Diany Dziesięciolecia” i taka nagroda również została przyznana! Należy podkreślić, iż patronat honorowy nad tegorocznym plebiscytem objęła pani Jadwiga Wiśniewska, europosłanka w Brukseli.

DSCF8548

Uroczystą galę otwarli artyści operowi młodego pokolenia, tenorzy scen śląskich teatrów muzycznych. Należy do nich Marcin Grzesiczek – laureat wielu ogólnopolskich konkursów i festiwali chóralnych. Na początku kariery pobierał lekcje u swego rodzaju łowcy lokalnych talentów – w Studiu Muzycznym Mirosławy Sander. Przez kilka lat związany był z Zespołem Chóralnym Gliwickiego Teatru Muzycznego. W swoim repertuarze posiada liczne arie operowe, operetkowe, pieśni neapolitańskie i muzykę sakralną. Podczas koncertu finałowego gliwickiej gali wykonał między innymi pieśń Jana Kiepury – „Manuela” oraz pieśń neapolitańską „Wróć do Sorento”. Akompaniował mu kolejny artysta młodego pokolenia – pianista Tomasz Marcol.

DSC_0211DSCF8569DSCF8568DSC_0208

Dzięki plebiscytowi – jak informowały panie, występujące w roli prezenterek finałowej części uroczystości finałowego koncertu, udaje się wypromować kobiety w znaczący sposób kształtujące ważne sfery życia publicznego. W zmaganiach o prestiżową nagrodę i tytuł „Diany” uczestniczyło dotąd 530 kobiet, wyróżnionych zostało 100 pań, a tytuł „Diany” otrzymało do tej pory 10 uczestniczek konkursu.

Należy przypomnieć ,iż w pierwszy etapie kandydatury zgłaszali czytelnicy i czytelniczki „Nowin Gliwickich”, instytucje oraz organizacje pozarządowe. Jak informowali organizatorzy – w tym roku o tytuł „Diany”, ubiegały się 33 panie. Finałową dziesiątkę zaś wybierali przedstawiciele redakcji oraz przedstawicielki FKZG.

DSC_0258DSC_0255

Należy też w kilku słowach wspomnieć nieco o historii plebiscytu, a zaczął się on w roku 2006. Pierwszą „Dianą” została wtedy prof. Joanna Rzeszowska–Wolny, związana z Centrum Onkologii i Politechniką Śląską.

10 najlepszych z najlepszych w tym roku reprezentowały panie:

KORNELIA CESARZ – aktywistka społecznego komitetu „Pokochaj i Przygarnij”, zajmującego się pomocą bezdomnym zwierzętom;

MAŁGORZATA HATALSKA – współtwórczyni stowarzyszenia „Primo Kobieta”, inicjatorka akcji i warsztatów, promujących zachowania prozdrowotne, organizatorka dwóch edycji ogólnopolskiego wydarzenia, związanego z modą – a mianowicie „Fashion Manii”;

ANNA JAJUS – społeczniczka, twórczyni pierwszego w Gliwicach przytuliska dla kotów, znanego wszystkim jako ,,Przytulisko Pani Ani” inicjatorka wielu działań, związanych z godnym traktowaniem zwierząt;

URSZULA KACZMARCZYK – współtwórca pierwszego terenowego koła „Związku Górnośląskiego” w Gierałtowicach, przez 18 lat pełniła funkcję jego prezesa. Autorka wielu publikacji i książek, których tematem jest historia lokalna, z zawodu historyk, wieloletni wychowawca młodzieży, znawca dziejów Śląska. Szanowana i ceniona za swoją rzetelność, uczciwość. Przykład godnej postawy, jaką powinna charakteryzować się każda kobieta… Publikuje między innymi w miesięczniku „Życie Naszego Powiatu”;

JUSTYNA KOCH – społecznik, współzałożycielka cyklicznej imprezy „Skup Kultury”, organizatorka gliwickiego festiwalu podróżniczego, a także cennej akcji charytatywnej „Kobieta Kobiecie Torebkę”;

EWA LUTOGNIEWSKA – społecznik, aktywistka miejska, działająca na rzecz praw rowerzystów, współzałożycielka i członkini stowarzyszenia „Gliwicka Rada Rowerowa”;

MAŁGORZATA MALANOWICZ – jedna z twórczyń i wieloletnia prezeska stowarzyszenia „Gliwickie Metamorfozy”, które od ponad dekady ratuje od zapomnienia zabytki i przywraca im świetność;

BEATA SADOWNIK – prezes Szpitala Wielospecjalistycznego w Gliwicach, sprawny menedżer, organizatorka i pomysłodawczyni wielu akcji prozdrowotnych;

DOROTA WINIARSKA – współwłaścicielka gliwickiej kawiarni „Coffeina”, inicjatorka wielu wydarzeń kulturalnych;

MAGDALENA ŻMUDZIŃSKA–NOWAK – profesor, wykładowca akademicki, zawodowo związana z katedrą historii i teorii architektury Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej.

DSC_0135DSC_0138DSC_0160DSC_0183 

„Dianą” roku 2016 została pani BEATA SADOWNIK.

Za aktywną postawę i skuteczne działania jako menedżera służby zdrowia, a w szczególności za efektywne zarządzanie Szpitalem Wielospecjalistycznym w Gliwicach, który w ostatnich latach stał się nie tylko wiodącym ośrodkiem na Śląsku i w Polsce, ale także ważnym centrum edukacji prozdrowotnej – informowała członkini Kapituły, wiceprezes „Forum Kobiet Miasta Gliwice”, pani Danuta Kondraciuk. (Nagrodę stanowił sznur pereł, który wręczyła pani wiceprezes Kondraciuk).

Specjalnie dla „Diany 2016” zaśpiewał duet tenorów: Kamil Roch Karolczuk oraz Marcin Grzesiczek. Dla zwyciężczyni tegorocznej 11. edycji konkursu zaśpiewali oni „O sole mio”, „Brunetki, blondynki…” i kuplety Barinkaja z operetki „Baron cygański” – akompaniował Tomasz Marcol. Niespodzianką było zaprezentowanie piosenki „100 lat” w języku włoskim, refren zaś artyści wykonali po polsku, zapraszając publiczność do wspólnego śpiewu.

Występujący podczas gali artyści, zaliczają się do nowej fali artystów młodego pokolenia. Mimo młodego wieku, mają za sobą wiele znaczących koncertów, są niewątpliwie ważną i znaczącą wizytówką śląskiej kultury a także stanowią powód do dumy lokalnej społeczności mieszkańców gminy Gierałtowice.

Swoim koncertem podnieśli oni poziom i tak znaczącej uroczystości a repertuar został dobrany w niezwykle staranny sposób.

DSC_0230

DSC_0223DSC_0230

Na uwagę i szczególne słowa uznania zasługuje osoba pani Danuty Kondraciuk, na co dzień pracownika UG Gierałtowice, niezwykle oddanej sprawie promowania ludzi z inicjatywą, nie tylko kobiet z terenu gierałtowickiej gminy.

Gościem honorowym gali była znana i ceniona działaczka społeczna, regionalistka, znawczyni tradycji i folkloru śląskiego, pani Monika Organiściok – kustosz „Izby łod Starki” w Chudowie. Należy podkreślić, iż w niezwykle ciepłych słowach wyrażała się ona o idei stworzenia konkursu, który motywuje społeczeństwo i tak bardzo zajęte sobą kobiety do uczestniczenia w aktywny sposób w życiu, bez zamykania się w murach i wychodzące ze swoimi talentami do ludzi… To bardzo ważne! – dodała.

Na koniec wystąpił wspomniany już wcześniej tenor: Kamil Roch Karolczuk – mieszkaniec Gierałtowic.  Pan Kamil jest absolwentem PSM II ST w Gliwicach, uczęszczał także do Szkoły Operowej im. Aleksandra Teligi „Fabryka Gwiazd” w Bytomiu. Jest artystą niezwykle wszechstronnym. Czuje się dobrze zarówno w repertuarze poważnym jak i w krainie operetki. Działalność młodego artysty rozwija się niezwykle dynamicznie. Na zakończenie zaprezentował zebranym pieśń neapolitańską „Nie zapomnij mnie” oraz „Uśmiechnij się” – z repertuaru Jana Kiepury.

DSC_0251 

Na szczególne słowa podziękowania zasłużyli partnerzy wspierający: firma „Dental Clinic”, restauracja „Zeppelin”, kwiaciarnia „Róża” oraz cukiernia „Hania”.

Więcej na: www.muzeum.gliwice.pl / willa-caro – 2

 

 

Tekst i zdjęcia:

Tadeusz Puchałka

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*