Targi Wolnego Czasu

30.09.2017

TRZECIA EDYCJA TARGÓW WOLNEGO CZASU W PILCHOWICACH ORAZ CIESZĄCY SIĘ OGROMNYM POWODZENIEM DRUGI ŻERNICKI BIER FEST – obydwie te wspaniałe imprezy z dużym powodzeniem zawitały do Gminy Pilchowice w dniu 30. września. Z tego też powodu mieszkańcy oraz sympatycy kulturalnego spędzania wolnego czasu mieli nie lada twardy orzech do zgryzienia, no bo jak pogodzić dwie tak wspaniałe imprezy, które odbywają się tego samego dnia, w tej samej gminie, niemal o tej samej porze? Obyśmy tylko takie problemy mieli, a dla chcącego nic trudnego, stąd publiczności jak zwykle nie zabrakło i tu – i tam.

Głównym organizatorem tegorocznych Targów Wolnego Czasu była Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Pilchowicach, przy współpracy Stowarzyszenia Pilchowiczanie Pilchowiczanom. Należy także wspomnieć, iż po raz trzeci Targi Wolnego Czasu odbyły w obiekcie sportowym Zespołu Szkół w Pilchowicach, którą to szkołę reprezentowali członkowie PROJEKTU SZKOLNA EKSPEDYCJA. Na stanowisku, które obsługiwali, można było zapoznać się z kroniką działalności grupy młodych podróżników, podziwiać pamiątki oraz posłuchać wspomnień uczestników  poszczególnych ekspedycji.

 

Na pilchowickich targach każdy znajdzie coś dla siebie. Masz problem z nudą, którą codziennie zamiatasz pod dywan, a ta wyłazi niczym zły sen, i psuje ci nastrój każdego dnia?  Może warto zajrzeć wczesną jesienią pod dach pilchowickiej szkoły, a tam z pewnością załapiesz przysłowiowego ślonskiego ptoka.

W SAM RAZ NA PREZENT, TAKŻE NA STÓŁ PODCZAS BIESIADY WESELNEJ. RĘKODZIEŁO CZŁONKINI STOWARZYSZENIA PILCHOWICZANIE PILCHOWICZANOM

Wspaniałe pomysły na każdą okazję prezentowały jak zwykle mistrzynie rękodzieła ze Stowarzyszenia Pilchowiczanie Pilchowiczanom. Goście z Zabrza prezentowali wspaniałe dzieła, rodem z Japonii, zwane origami. Było też coś dla rodziny: panie ze Stowarzyszenia na rzecz Zdrowia Psychicznego Dzieci Młodzieży i Ich Rodzin Diada, informowały jak radzić sobie z tymi problemami. „Misją Stowarzyszenia jest udzielanie pomocy, opieki i wsparcia tym, którzy borykają się na co dzień z problemami i zaburzeniami adaptacyjnymi, emocjonalnymi, psychicznymi, psychosomatycznymi i pozostającymi w kryzysie, sytuacji choroby, straty, zagrożenia demoralizacją, przestępczością, uzależnieniem i przemocą” – informowały członkinie stowarzyszenia (czytaj więcej na ulotce stowarzyszenia oraz na stronach www.stowarzyszeniediada.pl ).

GOŚCIE Z ZABRZA  ZAPREZENTOWALI MAŁO ZNANĄ SZTUKĘ ORIGAMI, RODEM Z DALEKIEGO WSCHODU

Para eksperymentatorów, w składzie Łukasz Piszczek oraz Marek Ples zaszczepiała z wielkim powodzeniem u najmłodszych – i nie tylko – miłość do chemii. Tradycyjnie już, na Targach prezentował swój dorobek, pasjonat sił zbrojnych III Rzeszy, 15-letni mieszkaniec Stanicy, Paweł Żyła. Na zajęciach, które prowadziła pani Oliwia Siwek z Centrum Kreatywnej Edukacji w Żorach ROBO kids, dzieci i młodzież poznawały tajniki budowy robotów oraz zasady działania tychże urządzeń, które mieliśmy okazję sprawdzić również w praktyce.

15-LETNI PASJONAT HISTORII, MIESZKANIEC STANICY – PAWEŁ ŻYŁA – Z UWAGĄ SŁUCHA RAD KUSTOSZA MAŁEGO MUZEUM –  ERWINA SAPIKA

CENTRUM KREATYWNEJ EDUKACJI “ROBO KIDS”

Nie zabrakło także stanowisk, gdzie można było zapoznać się ze sztuką w każdym niemalże wydaniu, od fotografii (galerie rodzinne) – po malarstwo i muzykę. Na targach nie mogło zabraknąć członków grupy Ossian art, którzy na miejscu prezentowali swój dorobek, była także okazja do „podglądnięcia” ich warsztatu. Jak sztuka, to i muzyka, która w Pilchowicach ma swoje długoletnie piękne tradycje. Tym razem o tej sztuce opowiadał Dyrektor Niepublicznej Szkoły Muzycznej I i II st. Egida w Książenicach, pan Andrzej Podorski. Do szkoły pana Andrzeja Podorskiego uczęszczają dzieci, młodzież a także osoby dorosłe. Zajęcia prowadzone są w klasie instrumentów strunowych – głównie gitary i skrzypiec. Do tego instrumenty klawiszowe, z których akordeon stawiany jest na jednym z ważniejszych miejsc, dalej fortepian a także instrumenty elektroniczne. Prowadzone są także zajęcia gry na klarnecie i flecie poprzecznym, swoje miejsce ma także śpiew – informował dyrektor.

Przede wszystkim zależy nam na tym by dzieci i młodzież poczuły i zrozumiały piękno jakim jest muzyka – zakochać się w tym pięknie, dziś to niełatwe zadanie, ponieważ gra czy śpiew wymaga od nas dużego wysiłku, systematyczności, konsekwencji w działaniu a mamy dziś tyle innych możliwości, które nie wymagają od nas aż takich poświęceń. Szkoła w Książenicach stara się zaszczepić miłość do tego co piękne, kiedy już ten krok zostanie zrobiony, muzyka nie będzie stanowiła żadnej bariery, a stanie się częścią naszego życia. Muzyka to z pewnością ważny element naszego wychowania, dlatego tak ważne jest, by ludzi takich jak dyrektor książenickiej szkoły muzycznej i jemu podobni – na tego rodzaju rodzinnych imprezach pojawiało się jak najwięcej.

Arkadiusz Zawada, ten pasjonat gier planszowych na targach reprezentował Wydawnictwo Lucrum Games. Jak podkreślał wielokrotnie, jego współpraca z Gminą Pilchowice układa się bardzo dobrze.

ARKADIUSZ ZAWADA – CZŁOWIEK ŻYWIOŁ – POTRAFI JUŻ SAMYM SOBĄ ROZBAWIĆ. PASJONAT GIER PLANSZOWYCH. BAWIĆ, WYCHOWYWAĆ, UCZYĆ MYŚLENIA. POKAZAĆ, JAK MOŻNA ZABIĆ NUDĘ A PRZY TYM TYLKO ZYSKAĆ… WSPÓŁPRACA Z GMINĄ PILCHOWICE UKŁADA SIĘ BARDZO DOBRZE – TO DOBRE MIEJSCE NA TWORZENIE WIELU DOBRYCH RZECZY

Na stanowiskach, wyznaczonych przez pana Arkadiusza, młodzież oraz wielu dorosłych entuzjastów tego rodzaju rozrywki miało okazję zapoznać się z nowymi, a także tymi z długoletnią historią wypróbowanymi grami, które potrafiły zająć czas tak samo owocnie naszym dziadkom jak i nam ludziom XXI wieku. Gry planszowe od stuleci są sposobem na „uruchomienie” naszego umysłu. Jesień zaś, to dobra pora, by miast przed telewizorem zasiąść z rodziną przy stole i rozpocząć rodzinną sportową rywalizację – tak więc prezentacja pana Arkadiusza to kolejny dobry pomysł na pokonanie jesiennej nudy. (Cdn.)

Tadeusz Puchałka

Fotografie Autora

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*