Józef Musioł i jego ,,Chachary…” – w Koszęcinie… 5. stycznia 2016

SM2Chachary – czyli dzieje Franciszka Kopca od Stalinogrodu do Brukseli” – to czwarte, poprawione wydanie książki dr. Józefa Musioła. 5. stycznia o godz. 17:00 w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk, mieszczącej się przy ul. Zamkowej 3 w Koszęcinie, odbędzie się spotkanie autorskie i promocja książki. Wybrane fragmenty „Chacharów…” odczytają: Piotr Hankus i Bernard Krawczyk. Na miejscu będzie też możliwość zakupu książki. Spotkanie jest otwarte – wstęp wolny… Tel. kont. (34) 310-64-15.

SM3

Józef Musioł – wybrane fragmenty życiorysu 

Urodził się w Połomi na Śląsku. Uczęszczał do szkoły podstawowej w Moszczenicy. Liceum Ogólnokształcące ukończył w Wodzisławiu Śląskim. Był nauczycielem w Wodzisławiu Śląskim, Kokoszycach i Bełsznicy.

Ukończył prawo na UJ. Był sędzią Sądu Powiatowego w Rybniku, później Sądu Wojewódzkiego w Katowicach. Od wielu lat zamieszkały w Warszawie – bardzo silnie związany ze Śląskiem. Jest Prezesem Towarzystwa Przyjaciół Śląska w Warszawie.

SM1

Wybrane publikacje książkowe:

,,Ludzie tej ziemi”, ,,Sądy polowe w III Powstaniu Śląskim”, ,,Świadkowie”, ,,Ślązacy”, ,,Rudolf Ranoszek, człowiek”, ,,Chachary. Sceny sądowe Stalinogrodu”, ,,Chachary, Dzieje Franciszka Kopca od ławy oskarżonych do ławy poselskiej”, „Chachary, czyli dzieje Franciszka Kopca od Stalinogrodu do Brukseli”.

Wielokrotnie odznaczony, wybrane odznaczenia:

Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Honorowy Ślązak Roku (2012), Honorowy Obywatel Gmin Mszana i Godów, Honorowy Obywatel Rybnika (2014), Nagroda im. Wojciecha Korfantego (2001), Nagroda Trzech Powstańczych Skrzydeł, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Honorowa Odznaka PCK.

DSC_7400

Józef Musioł, dr. nauk prawnych, dziennikarz, literat. Założyciel Stowarzyszenia Sędziów Sądu Najwyższego i przewodniczący tego stowarzyszenia w st. spoczynku. Członek Zarządu Rady Programowej Zespołu Pieśni i Tańca ,,Śląsk” im. St. Hadyny. (Więcej na: www.rybnik.eu www.bytom.naszemiasto.pl www.slaskie.naszemiasto.pl www.lubimyczytać.pl ).

slazakroku015-

Otwarcie sprzeciwia się wszelkim przejawom odchodzenia niektórych ugrupowań od ethosu Polski, ostrzega przed wszelkimi skrajnościami, powodującymi wiele konfliktów w regionie. Wielki autorytet wśród ludzi nauki, kultury, sztuki, prawa – szanowany przez mieszkańców Śląska. Więcej na pl.wikipedia.org

Smutna wiadomość z ostatniej chwili: 

,,Zespół Pieśni i Tańca im. Stanisława Hadyny z wielkim bólem i niedowierzaniem przyjął wiadomość o śmierci Wójta Gminy Koszęcin. Wieloletniego członka Rady Programowej Zespołu ,,Śląsk” – Grzegorza Ziaji.

Odszedł on nagle 31. grudnia 2015 r. w wieku 50 lat.

Dyrekcja Zespołu wraz z wszystkimi pracownikami łączy się w bólu z rodziną, przyjaciółmi i współpracownikami zmarłego”.

Więcej na www.zespolslask.pl

Materiał zdjęciowy ze zbiorów Zespółu Pieśni i Tańca ,,Śląsk” im. St. Hadyny.

 

Tadeusz Puchałka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*