Dzieje się w gierałtowickim „Morcinku”

Gdyby ktoś nie wiedział, to chodzi o szkołę, gdzie chłód sal lekcyjnych i na pozór nieprzystępne betonowe mury przemawiają do nas historią i tym wszystkim, co nazywamy przyjaznym klimatem. Bo szkoła to ludzie, dzięki którym od pokoleń buduje się w gierałtowickiej placówce wiedzę i kształtuje się w sposób właściwy ludzkie charaktery. Szkoda, że dopiero po latach dzisiejsi absolwenci docenią, jak wielkie wartości wynieśli z tego przybytku wiedzy. Wielu z nich z szacunkiem spojrzy po latach w przeszłość – już jako dorośli ludzie – i wspomni czasy, kiedy to był taki historyk, jak pan Duda i taka pani Grażyna Lubszczyk – informatyk. Ludzie, którzy nauczyli nas historii naszej Małej Ojczyzny na miarę dzisiejszych czasów.

Bo tak to już jest, że produkt owej fabryki wiedzy i jego wartość doceniamy po długim nieraz czasie. Obchodzimy w tym roku setną rocznicę wielkich wydarzeń historycznych, które miały decydujący wpływ na losy naszego regionu. Przypominać te wydarzenia można na wiele sposobów. Można zamęczać młodzież wielogodzinnymi wykładami, organizować wypady do kin na dawno już obejrzane filmy tego gatunku. Wszystko to jest godne uwagi, czy jednak tylko na tym powinno się pozostać, a może jest sposób na to, by połączyć przyjemne z pożytecznym? Stworzyć możliwość miłego spędzania czasu, a przy tym zdobywać wiedzę historyczną i umiejętności w zakresie programowania, informatyki etc…

 Informatyka jest cool

Z pewnością nikt z młodych ludzi nie zaprzeczy tej opinii, wszak język takich urządzeń jak komputery znają dziś wszyscy. Jednakże sprawić, by ta umiejętność nie tylko bawiła, ale dawała o wiele więcej, to już nie do końca prosta sprawa. Da się? Da się!!! I tak się stało w gierałtowickiej podstawówce dzięki wspaniałemu projektowi mgr Grażyny Lubszczyk i jej gromadce młodych pasjonatów wiedzy, nauki i przygody. Bo jak się okazało, lekcja historii z pomysłem w tle może być prawie jak wycieczka machiną czasu.

Wirtualna podróż wprost na linię frontu walk powstańczych

Filmik Powstania Śląskie nawiązuje do walk powstańczych w latach 1919/21 – informuje pani Grażyna. Materiał ten powstał z okazji 100. rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego. W tym przypadku treści historyczne połączono z zajęciami informatycznymi. Na naszych lekcjach uczniowie uczą się programowania, wykorzystując roboty edukacyjne. Dzieci są kreatywne i chętnie tworzą własne zadania dla robotów… To otwiera im drzwi do świata informatyki i edukacji, a poprzez zabawę rozwijają myślenie logiczne i algorytmiczne.

Nasze roboty nie poprzestają tylko na walce powstańczej. W tym projekcie kolejnym dla nich zadaniem była podróż po śląskich miastach, w tym przypadku uczniowie sterowali robotami dzięki urządzeniom zdalnym (pilotom). Nasza szkoła – informuje dalej pani Grażyna – uczestniczyła w ogólnopolskiej inicjatywie Godzina kodowania z Uczymy dzieci programować, otrzymując wyróżnienie i prestiżową nagrodę.

Nasze roboty wykorzystujemy do wielu projektów. Moi wychowankowie z klasy 4c, której jestem opiekunem, wygrali ogólnopolski konkurs Klimatyczna klasa pt. Dzieci chronią klimat. W tym przypadku nasze roboty nawiązują do tematu, związanego ze szczytem klimatycznym i walki ze smogiem.

Z panią Grażyną Lubszczyk, pedagogiem z 29-letnim stażem nauczania (od dwóch lat – nauczyciela informatyki) Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Gierałtowicach, rozmawiał:

Tadeusz Puchałka

Foto: Grażyna Lubszczyk

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*