Afganistan wciągany jest w chińską zależność gospodarczą

13.04.2023 w uzbeckiej Samarkandzie miała miejsce konferencja mocarstw, poświęcona sytuacji w Afganistanie. Obecni byli: szef dyplomacji Rosji – Siergiej Ławrow oraz szefowie dyplomacji Chin – Qin Gang i Iranu – Hosejn Armir Abdollahjan oraz reprezentująca Pakistan Hina Rabbani Khar. Nie zabrakło też ministrów republik azjatyckich: Tadżykistanu i Turkmenistanu. Czołowi dyplomaci z Rosji, Chin, Iranu i Pakistanu kluczowych graczy nie chcących kolejnej destabilizacji regionu dążą do uspokojenia i normalizacji kontaktów z Afganistanem pod rządami wygranej z USA po dwóch dekadach koalicji talibańskiej.

15. sierpnia 2021 roku, po błyskawicznej ofensywie militarnej, talibowie wkroczyli do stolicy Afganistanu – Kabulu. W roku 2021 w wywiadzie dla amerykańskiej Associated Press powołany przez rząd talibów minister spraw zagranicznych Afganistanu – Amir Chan Muttaki zapewniał, że talibowie będą „pracować nad reformami, które mogą przysłużyć się narodowi” afgańskiemu. Podkreślił, iż talibowie „nie mają problemu” ze Stanami Zjednoczonymi i pragną dobrych relacji z każdym krajem. Amir Chan Muttaki powiedział, iż destabilizacja Afganistanu nie leży w niczyim interesie.

Muttaki wyraził też nadzieję, że „Ameryka powoli zmieni swoją politykę wobec Afganistanu”. Wezwał Washington i inne kraje do uwolnienia funduszy w wysokości 10 miliardów dolarów, które zostały zamrożone po przejęciu władzy przez talibów. Minister uważa, iż sankcje wobec jego kraju nie przyniosą nikomu „żadnych korzyści”. Szef dyplomacji Chin – Qin Gang podkreślił, że jego kraj „nigdy nie będzie ingerował w wewnętrzne sprawy Afganistanu i ma nadzieję, iż Kabulowi uda się stworzyć otwartą strukturę polityczną”. Chiński minister Qin podkreślił, że czas kolonializmu i wysuniętych baz USA przechodzi w tym regionie do przeszłości i ChRL będzie stała murem, by nie dopuścić do rozmieszczania baz wojskowych USA w Azji Centralnej oraz NATO-wskich wojsk i infrastruktury wojskowej USA w Afganistanie.

Chiny poprzez swój prymat ekonomiczny wraz z Rosją, państwem o wielkim (wbrew pozorom) potencjale militarnym uruchamiają „układ dwubiegunowy”. Tajne dokumenty wywiadu USA, które wyciekły do Sieci na początku kwietnia 2023 roku, mówiły o zgodzie Pekinu na dostawy śmiercionośnej broni do Moskwy i przechyleniu szali zwycięstwa na stronę FR. Odpowiedź przyszła szybko. „Chiny nie dostarczają i nie będą dostarczać broni ani Rosji, ani Ukrainie”, powiedział chiński minister spraw zagranicznych, Qin Gang na wspólnej konferencji prasowej ze swoją niemiecką odpowiedniczką – Annaleną Burbock. Pekin reguluje eksport towarów podwójnego zastosowania, które mogą być wykorzystywane zarówno do celów cywilnych, jak i wojskowych. „Nie będziemy dalej dolewać oliwy do ognia” – powiedział, zauważając, że rolą Chin jest promowanie pojednania i postęp w rozmowach pokojowych. Siergiej Ławrow przekonywał, iż winę za obecną sytuację Afganistanu ponoszą przede wszystkim USA i ich sojusznicy, którzy w okresie dwu dekad całkowicie rozbili Afganistan gospodarczo. Zaapelował też do USA o „wzięcie odpowiedzialności” za sytuację w Afganistanie i natychmiastowe zniesie sankcji wobec tego kraju. (Cdn.)

 

Roman Boryczko,

16.04.2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*