Izrael, Polska – wspólna sprawa!

Izrael po wyborach gdzie zwyciężyła ortodoksyjna skrajna prawica zaczyna, wypisz wymaluj, przypominać obecną Polskę. Benjamin Netanjahu: żonaty gej, rasista, homofob,  ultraortodoks skazany za korupcję, prawnik żydowskich terrorystów. Partie związane z religijnością(Szas, Zjednoczony Judaizm Tory), nienawiścią do świata arabskiego i szowinizmem prawicowym (), w listopadowych wyborach roku 2022 odniosły przytłaczający sukces. Te grupy są zdeterminowane do militaryzacji kraju (wspierane przez faszystowskie, rasistowskie i ultra-religijne siły, zjednoczone w programie aneksji Zachodniego Brzegu, który Izrael nielegalnie okupował podczas wojny arabsko-izraelskiej w 1967 roku).

Skrajna żydowska prawica dzieli społeczeństwo na prawdziwych wierzących Żydów i gorszą część laicką. Rządząca koalicja jest zdeterminowana, by wzmocnić żydowski system supremacji, reżim apartheidu i utrzymać żydowskie nabożeństwa w meczecie Al-Aqsa; znieść obecne ograniczone środki antydyskryminacyjne poprzez gruntowne zmiany w izraelskim systemie prawnym; zintensyfikować policyjne i wojskowe represje wobec Palestyńczyków i wszystkich robotników, Żydów i Palestyńczyków, w samym Izraelu.

Obecna „narodowa” polityka rządu Prawa i Sprawiedliwości, oparta na podkreślaniu na każdym kroku aspektów „narodowych”, jakie przyświecają PiS, łożeniu na różnorakie muzea narodowe, czczenia tylko odpowiednich dla władzy PiS zdarzeń i świąt, wybierania tylko miłych władzy „bohaterów” (np. wyniesieni obecnie na ołtarze żołnierze skrajnie prawicowego podziemia antykomunistycznego jako kontry dla władz komunistycznych, które przejęły władze na mocy porozumień pokojowych i wyborów powszechnych po roku 1945). W Polsce władza PiS zblatowała się z o. T. Rydzykiem z Torunia. Głównym charyzmatem redemptorystów jest podążanie za przykładem Jezusa Chrystusa, główny charyzmatem o. T. Rydzyka są władza i bogacenie się.

W ostatnich latach z różnych ministerstw i instytucji mógł dostać na różne projekty nawet 325 mln zł. Wśród pomysłów, które uzyskały wsparcie, serwis wymienia Muzeum Pamięć i Tożsamość, które pochłonęło co najmniej 184 mln zł. Państwowe pieniądze powędrowały do spółki Geotermia Toruń oraz do Fundacji Lux Veritatis. PiS jest zdeterminowany, by uzyskać łaskę obrotnego księdza. Ów ksiądz ma telewizję, radio i władzę nad rzeszą swoich prywatnych wyznawców, którym mówi, na kogo trzeba głosować.

W Izraelu rządzący ultraortodoksi prawicowi również stawiają na „dopasanie” niepracujących modlących się. Taki program pociąga za sobą zniszczenie resztek izraelskich systemów społecznych i masowe transfery z budżetu państwa do szkół religijnych i seminariów. A wszystko to w obliczu gwałtownie rosnących czynszów i inflacji w kraju, w którym około 20 procent z 9,3 miliona ludzi żyje w ubóstwie, a garstka rodzin jest oszałamiająco zamożna. Po ostatnich atakach we Wschodniej Jerozolimie Gabinet Bezpieczeństwa Narodowego Izraela wyszedł z inicjatywą, by ułatwić obywatelom dostęp do broni. Gabinet postanowił również podjąć działania przeciwko członkom rodzin zwolenników terroryzmu. Mają obejmować odebranie im świadczeń socjalnych i dostępu do opieki zdrowotnej. Nie wiadomo jeszcze, czy i jak dokładnie będzie sprawdzane to, czy ktoś jest zwolennikiem terroryzmu.

Prawicowy rząd w Izraelu cały czas dąży do napięć z Arabami, budując kolejne, nielegalne osiedla żydowskie. Według skrajnych ortodoksów, gdy Izrael zajął Zachodni Brzeg w wojnie obronnej z Jordanią w 1967 r., niekoniecznie stał się, w sensie prawnym, okupantem. Okupować można jedynie czyjeś suwerenne terytorium, a Jordania suwerenem tam nie była. Podobnie, gdy Rzeczypospolita zajęła tzw. Kresy Wschodnie, niekoniecznie stała się, w sensie prawnym, okupantem. Okupować można jedynie czyjeś suwerenne terytorium, a Kresy (ob. Ukraina-Białoruś) Polska – jak Izrael obecnie – wykorzystywała i traktowała te tereny jako kolonie do eksploatowania dóbr i ludzi.

Prawo i Sprawiedliwość na mocy tajnych porozumień z Ukrainą w obecnej zawierusze na linii NATO-Rosja chce chyba Ukraińcom zadośćuczynić za wszystkie polskie niegodziwości, jakie ich spotkały na przestrzeni wieków. (Cdn.)

Roman Boryczko,

1. marca 2023

(Visited 9 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*