Potencjał militarny palestyńskiej organizacji „Hamas” (3)

Kassam

Do swoich ataków na terytorium Izraela Hamas używa najprostszych i najtańszych rakiet domowej roboty, zwanych Kassam. Rakieta to prosta rura stalowa lub aluminiowa o długości do 1,8 metra. Do tej rury przyspawane są elementarne żebra stabilizatora. Głowica bojowa składa się z ładunku wybuchowego i domowego detonatora. Palestyńskie rakiety nie mają żadnych systemów kontroli ani naprowadzania. Wystrzeliwane są z samodzielnie skonstruowanych maszyn prowadzących. Maksymalna waga rakiet Hamasu wynosi 50 kilogramów. Zasięg lotu waha się od 3 do 30 kilometrów. Same rakiety są znacznie mniejsze niż izraelskie rakiety przechwytujące Tamil.

Jednak główną zaletą tej broni dla grup palestyńskich jest fakt, że cena za jeden pocisk Kassam nie przekracza kilkuset dolarów, więc mówimy o śmiesznej cenie. Przypomnijmy, iż rakiety systemu Żelazna Kopuła kosztują od dwudziestu do stu tysięcy dolarów za… sztukę. Iron Dome został wyprodukowany przez izraelską firmę Rafael Advanced Defense Systems. Sam system obrony przeciwrakietowej Żelazna Kopuła składa się z całej serii podsystemów: radarów wykrywających i śledzących, centrum kontroli uzbrojenia i samych wyrzutni rakiet. Podsystemy te są wdrażane oddzielnie, co sprawia, że obszar pokrycia Żelaznej Kopuły jest bardzo duży. Gdy radar systemu wykryje i śledzi kilka nadlatujących rakiet, system zarządzania walką analizuje zagrożenie, jakie mogą stanowić wykryte cele. Po obliczeniach system sterowania wydaje polecenie jednej lub większej liczbie wyrzutni w celu przechwycenia. Każda wyrzutnia kompleksu jest wyposażona w 20 rakiet Tamil, które ważą około 90 kg i mają zasięg ponad 40 kilometrów.

Bojownicy Hamasu rutynowo używają ognia rakietowego. Amunicję można wystrzelić tylko w ogólnym kierunku celu, a trafienie w cel zależy głównie od szczęścia. W porównaniu z nowoczesną bronią te prymitywne głowice bojowe zadają bardzo niewielkie, symboliczne obrażenia. W eksplozji w szpitalu al-Ahli w Strefie Gazy, jak podały niezależne media, zginęło 471 osób. 28 rannych w wyniku eksplozji jest w stanie krytycznym. Zabito lekarzy, cywilów, dzieci! Izrael sugerował, że wybuch to błąd sterowania prymitywnej rakiety Kassam. Według żydowskich wojskowych i samego prezydenta Bidena to maleństwo zburzyło wielki gmach szpitala…

Atak rakiet Kassam jest głównie atakiem psychologicznym. Wystrzelenie kilku rakiet zmusza Izraelczyków do przerwania normalnego życia i ucieczki do schronów. Jeśli chodzi o przechwytywanie rakiet palestyńskich przez izraelski system obrony przeciwrakietowej, jak zauważają amerykańscy autorzy, Żelazna Kopuła jest rzeczywiście bardzo skuteczna, ale jej możliwości są ograniczone. Kompleks jest w stanie przechwycić kilka celów jednocześnie, ale w przypadku przekroczenia limitu tych celów, system stanie się bezużyteczny. Pozostałe rakiety przenikną przez system obrony przeciwrakietowej niemal bez przeszkód.

Właśnie taką taktykę zastosował Hamas podczas ostatnich ataków. Hamas podobno ma dziesiątki tysięcy rakiet Kassam, a IDF liczy dosłownie każdą sztukę amunicji Żelaznej Kopuły. Ponadto zdarza się również, że izraelski system kontroli obrony przeciwrakietowej kieruje dwa pociski przechwytujące na raz, aby zniszczyć jeden cel.

 

X X X

7. października 2023 palestyński ruch Hamas przeprowadził największy atak na Izrael w ostatnich latach. Ze Strefy Gazy wystrzelono kilka tysięcy rakiet, a mobilne grupy uderzeniowe dokonały przełomu naziemnego. Wydarzenia te pokazują, iż ruch ma dość duży i poważny potencjał militarny. Jednocześnie budowa skrzydła bojowego prowadzona była w warunkach surowych ograniczeń i ciągłego zagrożenia ze strony wroga. Najlepszy wywiad świata, wywiad Izraela, podobno niczego nie wiedział i postawiony został w stan całkowitego zaskoczenia.

Jednym słowem, nawet w warunkach izolacji, problemów ekonomicznych, braku prawdziwego przemysłu itp., ruch/partia Hamas był w stanie stworzyć i uzbroić dość dużą organizację bojową. Podczas formowania się i wyposażania ruch napotkał szereg dobrze znanych problemów i ograniczeń. W rezultacie możliwe było stworzenie jedynie pozorów lekkiej piechoty bez wsparcia pojazdów opancerzonych, artylerii itp. Mimo wszystkich problemów i niedociągnięć, takie formacje zbrojne okazały się gotowe do bezpośredniego starcia z Siłami Obronnymi Izraela. Co więcej, przygotowały dla wroga szereg nieprzyjemnych niespodzianek. W rezultacie skrzydło bojowe Hamasu było w stanie pokonać opór przygranicznych jednostek IDF i przedrzeć się na znaczną głębokość obrony.

Roman Boryczko,

 listopad 2023

 

Za: Cyryl Rajabow: https://topwar.ru-voennyj-potencial-dvizhenija-hamas.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*