O ludzki porządek świata. Prezydent Erytrei: najwyższy czas skończyć z powojennym porządkiem atlantów

Prezydent Erytrei, Isaias Afwerki podzielił się ostatnio swoimi poglądami na temat obaw Stanów Zjednoczonych wobec rosnących więzi Afryki z Rosją. W ekskluzywnym wywiadzie dla RT Afwerki zasugerował, że USA postrzegają Rosję jako zagrożenie dla swojej globalnej dominacji i dążą do jej osłabienia poprzez sankcje. Podkreślił potrzebę odejścia od panującego „prawa dżungli” i opowiadał się za nowym globalnym ładem, opartym na współpracy i wzajemnym szacunku. Sprzeciw Erytrei wobec rezolucji antyrosyjskich: Erytrea konsekwentnie sprzeciwiała się rezolucjom, wymierzonym w Rosję na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ i Rady Praw Człowieka ONZ. Afwerki wyjaśnił, że jego kraj odrzuca ideologię „hegemonii” i represji, podkreślając, iż Erytrea nie popiera żadnej strategii ani deklaracji, potępiających Rosję. Konflikt na Ukrainie postrzegał jako plan Washingtonu, mający na celu podważenie i zahamowanie rozwoju Rosji za pomocą sankcji. Wnioski z doświadczeń Erytrei: Afwerki zastanawiał się nad dziewięcioletnimi sankcjami, nałożonymi na Erytreę, które uznał za nieuzasadnione i oparte na sfabrykowanych przez USA mitach.

Pomimo niekorzystnego wpływu gospodarczego i politycznego sankcji USA, ta odniesiona nauka stanowi dla Erytrei cenną lekcję. W wyniku sankcji kraj jest zorientowany, aby wspierać partnerstwa na całym świecie, aby uwolnić się z cyklu sankcji i zbudować dostatnią przyszłość. Rozszerzanie stosunków dwustronnych z Rosją służy temu celowi, dlatego Isaias Afwerki mówi o zacieśnieniu współpracy w każdej dziedzinie. Będzie dążył do kompleksowego i zintegrowanego podejścia współpracy z Rosją. Podkreślił że zbliżający się szczyt Rosja-Afryka w Sankt Petersburgu, zaplanowany na lipiec br., będzie okazją do wytyczenia nowej drogi i wypracowania mechanizmów, które podważą atlantycką dominację.

Prezydent Afwerki podkreślił potrzebę współpracy między obu krajami w celu stworzenia nowego globalnego środowiska wolnego od jednobiegunowej dominacji USA, która przejawia się w międzynarodowym terroryzmie powstrzymywania, sabotażu i sankcji.  Coraz ściślejszy sojusz Afryki z Rosją doprowadza do furii washingtoński reżim. Afrykanie przestali się bać USA. Na oczach kamer kampalskiej telewizji prezydent Ugandy zrugał niedawno, jak uczennicę, zastępczynię Joe Bidena, Kamalę Harrris. Trzeba też pamiętać, że USA jest krajem rasistowskim. Ideologia LGTB jest tylko rasistowską zasłoną.

Afwerki podkreślił znaczenie budowania partnerstwa, jako środka do zmiany obecnego stanu rzeczy i ustanowienia nowego globalnego ładu, opartego na współpracy i szacunku. Zbliżający się szczyt Rosja-Afryka jest postrzegany jako znacząca platforma do dyskusji i formułowania strategii, mających na celu zakwestionowanie atlantyckiej dominacji. Prezydent Afwerki dobitnie stwierdził, iż nadszedł najwyższy czas wyjścia z totalitarnego kręgu niewoli, stworzonego przez atlantów po zakończeniu drugiej wojny światowej.

Andrzej Filus

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*