Bracia-bliźniacy Kononowiczowie śmiertelnymi wrogami banderowskiej Ukrainy (3)

Jednak w ukraińskich lochach są dziś tysiące obywateli tego kraju, którzy sympatyzowali z Rosją. A bracia Kononowiczowie stali się symbolem oporu wobec szerzącego się na Ukrainie neonazizmu. Dzięki włoskiemu vlogerowi na jego stronie Twierdza Brzeska (La fortezza di Breast) testament braci Kononowiczów ujrzał światło dzienne. Bracia bliźniacy spędzili w więzieniu 8 miesięcy, w strasznych warunkach i grozi im kara od 15 lat do dożywocia. Sprawa karna przeciwko braciom Kononowiczom została otwarta 1. marca 2022 roku. W sądzie rozpoczęto etap postępowania przygotowawczego. Proces jest otwarty, ale nie dla wszystkich: sami oskarżeni nie mają wstępu do sądu. We wtorek 5. lipca 2022 roku ogłoszono pełny tekst (wraz z uzasadnieniem) orzeczenia sądu w sprawie przedłużenia aresztu o 66 dni (maksymalnie o dwa miesiące), a także o zwolnieniu za kaucją. Proponuje się wpłacić po 190 tys. hrywien na każdego z braci.

20.01.2023 ukraińscy komuniści, pierwszy sekretarz KC Komsomołu im. Lenina Michaił Kononowicz i jego brat Aleksander zostali zwolnieni z aresztu śledczego i przebywają w areszcie domowym. Bracia Kononowiczowie są sądzeni na podstawie dwóch części artykułu 109 Kodeksu karnego Ukrainy: Działania mające na celu przejęcie władzy państwowej oraz Rozpowszechnianie materiałów nawołujących do siłowego przejęcia władzy państwowej. „Podczas przesłuchań funkcjonariusze SBU zaproponowali Aleksandrowi i Michaiłowi wzięcie na siebie winy za zbrodnie z pierwszej i drugiej części artykułu 109 Kodeksu karnego i pójście do więzienia na 10 lat”.

X X X

By daleko nie odbiegać od swych banderowskich braci z Ukrainy, posłowie Prawa i Sprawiedliwości i milcząca zgodnie cała opozycja wprowadza na razie jako nieśmiały projekt prawo, które spokojnie można nazwać prawem państwa faszystowskiego, totalitarnego. Oprócz zmienianych przepisów o szpiegostwie, ma też zostać wprowadzona definicja „aktu agresji”. Według posłów ma to oznaczać użycie, wydanie polecenia użycia lub przyzwolenie na użycie sił zbrojnych, uzbrojonych grup, jednostek nieregularnych lub najemników w sposób niezgodny z Kartą Narodów Zjednoczonych lub decyzją konstytucyjnego organu Rzeczypospolitej Polskiej. Jest też ukłon w stronę Ukrainy i nowa wizja prawa mówi, że  kodeksowym aktem agresji byłoby też działania przeciwko suwerenności, terytorialnej integralności, niepodległości lub istotnym interesom gospodarczym innego państwa oraz dopuszczenie do „użycia terytorium, udostępnionego innemu państwu lub uzbrojonym grupom, jednostkom nieregularnym lub najemnikom” w celu dokonania przez to państwo aktu agresji przeciwko państwu trzeciemu.

Nowelizacja ma wprowadzić zmiany w kodeksie karnym, ale i innych ustawach: ustawie o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin, ustawie o przetwarzaniu informacji kryminalnych, ustawie o działaniach antyterrorystycznych i ustawie o obronie Ojczyzny. PiS chce podwyższenia kary, grożącej za szpiegostwo do dożywocia, karanie dezinformacji, prowadzonej w związku z działalnością szpiegowską oraz karanie za czyny zabronione a popełnione poza Polską – np. drogą elektroniczną – ale mające swoje skutki dla naszego kraju.

Rozpowszechnianie nieprawdziwych lub błędnych informacji ma być karane więzieniem, jeśli dopuści się go osoba działająca na rzecz obcego wywiadu (recenzentem tej ewentualności będą pewnie Ziobro z Kaczyńskim i… Tuskiem), a celem dezinformacji jest wywołanie poważnych zakłóceń w ustroju lub gospodarce Polski, innego państwa czy organizacji międzynarodowej. Głównym  celem nowelizacji  jest potrzeba dostosowania przepisów Kodeksu karnego, dotyczących przestępstwa szpiegostwa do stale zmieniającej się sytuacji geopolitycznej, postępu technologicznego, jak i ciągłych modyfikacji sposobu działania potencjalnych sprawców czynów zabronionych opisanych obecnie w art. 130 k.k. Najistotniejszą częścią projektowanych przepisów (art. 1 pkt 3 projektu) w zakresie nowej regulacji przestępstwa szpiegostwa (art. 130 k.k.) jest propozycja zaostrzenia karalności typu podstawowego przedmiotowego przestępstwa (§ 1, górna granica wymiaru kary: 30 lat pozbawienia wolności), dodanie postaci przestępstw kwalifikowanych przedmiotowo i podmiotowo (§ 2 i 3, górna granica wymiaru kary: kara dożywotniego pozbawienia wolności) oraz objęcie karalnością formy stadialnej przygotowania (§ 9, górna granica wymiaru kary: kara 8 lat pozbawienia wolności), a także wprowadzenie nieumyślnej odmiany tego przestępstwa (§ 7, górna granica wymiaru kary: 5 lat pozbawienia wolności). Nie bez znaczenia jest również aktualne wysokie zagrożenie nowymi otwartymi konfliktami zbrojnymi oraz agresywnymi działaniami niemilitarnymi, co nasila podejmowanie przez obcy wywiad i nie tylko, działań o charakterze szpiegowskim.

Projekt dopuszcza również możliwość prowadzenia na terytorium RP przez służby sojusznicze działalności niewymierzonej w interesy Polski, za zgodą Szefa ABW albo Szefa SKW. Nowy art. 112a k.k. wprowadzić ma też możliwość karania za czyny zabronione, popełnione poza Polską – np. drogą elektroniczną – ale mające swoje skutki dla naszego kraju. Rozpoznawanie i przeciwdziałanie popełnieniu przestępstwa szpiegostwa ułatwić mają zmiany w ustawie z dnia 11. marca 2022 o obronie Ojczyzny, które zakładają możliwość wprowadzenia (w dodawanym art. 616a) zakazu – bez zezwolenia – fotografowania, filmowania, lub utrwalania wizerunku przy pomocy innych narzędzi lub środków technicznych: obiektów szczególnie ważnych dla bezpieczeństwa lub obronności państwa, jeżeli zostały oznaczone znakiem graficznym wyrażającym ten zakaz, zwanym dalej „znakiem zakazu fotografowania”; osób oraz ruchomości, znajdujących się w obiektach, o których mowa w pkt 1.
Naruszenie tego zakazu będzie podlegało karze aresztu albo grzywny.

17. kwietnia projekt wpłynął do Sejmu i został skierowany do opinii Biura Legislacyjnego oraz do opinii Biura Analiz Sejmowych pod kątem zgodności z prawem UE. Świadomi obywatele – przyglądajmy się zakusom władzy – tej władzy, bo nagle wszyscy myślący nieszablonowo, będący w opozycji, żyjący w swoim świecie, czytający i rozpowszechniający informacje nieprzychylne władzy, będące w przestrzeni internetowej – a na końcu zwolennicy partii i skrajności, nie występujących w Sejmie RP – wszyscy oni mogą spodziewać się posądzenia o agenturalność „ruskiej onucy”!

1. maja 2023,

Roman Boryczko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*