Żniwne w Stanicy

dsc_0363Odsłona I

Uroczystej mszy świętej w intencji wszystkich parafian a specjalnie rolników, przewodniczył proboszcz parafii pod wezwaniem św. Marcina, ks. Norbert Thiel w asyście ks. Mariana Kasperczyka. Podczas sprawowania liturgii dokonano ceremonii poświęcenia korony dożynkowej oraz bochna dożynkowego chleba, który przekazali starostowie dożynek w Stanicy – państwo Bogdan i Ewa Żyłowie.

dsc_0251dsc_0266

We mszy świętej uczestniczył wójt gminy Pilchowice, pan Maciej Gogulla wraz z małżonką, a także przewodnicząca Rady Gminy Pilchowice, pani Agata Mosiądz – Kramorz, obecni byli także członkowie Rady Gminy oraz sołtys i członkowie rady szczebla podstawowego.

dsc_0325dsc_0316dsc_0348

W homilii ksiądz wspomniał o trudzie rolniczej pracy, dodał także, iż mieszkańcy Stanicy to tak naprawdę w większości rolnicy, podkreślił też, jak ważne jest – byśmy mogli jeszcze korzystać z dóbr przez nas samych wytworzonych. Na koniec zaprosił mieszkańców oraz gości na drugą część rolniczego święta, która będzie miała świecki charakter, a połączona zostanie z kolejnym świętem, jakim jest „IV Festiwal Żuru”. Zarówno księża jak wierni z troską spoglądali w niebo zasnute deszczowymi chmurami. Módlmy się o bezdeszczową pogodę – powtórzył słowa księdza Thiela wójt, pan Maciej Gogulla.

Odsłona II

Po duchowym pokrzepieniu i błogosławieństwie w kościele parafialnym nadszedł czas na tradycyjny korowód dożynkowy, który wyruszył ulicami Stanicy w asyście Orkiestry Dętej KWK Knurów, w stronę placu dożynkowego.

dsc_0317dsc_0306

W barwnym korowodzie uczestniczyli: wójt Gminy Pilchowice, pan Maciej Gogulla z małżonką, zastępca wójta – pani Aleksandra Skwara, sekretarz Gminy Pilchowice – pani Dagmara Dzida, przewodnicząca Rady Gminy – Agata Mosiądz – Kramorz oraz wiceprzewodniczący – panowie Jan Gamoń oraz Jerzy Skrzypiec, sołtys Stanicy – pan Krystian Konieczny, a także członkowie Rady Gminy i Rady Sołeckiej.

dsc_0355dsc_0321dsc_0320

W dożynkowym wozie jechali starostowie, państwo Bogdan i Ewa Żyłowie, dalej niesiona była przez górników i panie w regionalnych strojach śląskich – korona dożynkowa. Barwny korowód zamykały dzieci i młodzież miejscowej szkoły podstawowej oraz grupa młodych pasjonatów militariów w mundurach polowych. Grupa młodsza, ubrana w barwne stroje, witała mieszkańców kolorowymi wstążkami, dziewczęta grupy starszej ubrane w stroje kobiece, zwane po „chłopsku”, pokazały jak chodziło się onegdaj na Śląsku w dni powszednie, jak również do ubierania zboża w polu. Scenki rodzajowe w zabawny sposób pokazywały życie codzienne przeciętnego Polaka, a zabawnie przystrojone mostki przy posesjach pokazywały polską gospodarność, ale też w sympatycznie śmieszny sposób pokazywały nasze narodowe przywary.

Na placu dożynkowym państwo starostowie przekazali bochen chleba wójtowi gminy, panu Maciejowi Gogulli, który to chleb, po poświęceniu w kościele, stał się symbolem sprawiedliwego podziału dóbr, ale także sprawiedliwego zarządzania „gminnym gospodarstwem”.

dsc_0332dsc_0403dsc_0336dsc_0338

W części oficjalnej uroczystości wypowiadał się wójt Gminy Pilchowice. Dziękując rolnikom, życzył wszystkim dobrej zabawy, szczególnie gorąco dziękował wszystkim organizacjom, stowarzyszeniom a także osobom prywatnym, dzięki którym uroczystości święta rolniczego a także regionalnego spotkania Kół Gospodyń Wiejskich w ramach organizowanego IV Festiwalu Żuru mogły dojść do skutku. Wypowiadała się także przewodnicząca Rady Gminy, pani Agata Mosiądz – Kramorz oraz sołtys Stanicy, pan Krystian Konieczny.

dsc_0400dsc_0407dsc_0396

Na chętnych zasmakowania śląskiej potrawy, a także wielu regionalnych smakołyków, czekały atrakcyjnie przybrane stragany i stoiska z Ornontowic, Przyszowic, Połomii, Żernicy, Wilczy, Pilchowic, Stanicy, a nawet tak dużego miasta jak Gliwice. Dużym zainteresowaniem cieszyło się stanowiska pszczelarza, mieszkańca Stanicy – pana Alfreda Wagnera – który zapraszał do degustacji miodu z własnej pasieki. Nagrodę w kategorii najsmaczniejszego żuru śląskiego (Złota Warzecha) odebrali państwo Joachim i Kornelia Russinowie z Leboszowic, zaś nagrodę Żuroklety otrzymało KGW Połomia.

Tekst i fotografie:

Tadeusz Puchałka

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*