DZISIEJSZE CZASY WALKI Z NIEWIDZIALNYM WROGIEM KOŃCA ROKU 2021 (3)

Skandynawowie i ich rządy mają własny model radzenia sobie z pandemią koronawirusa; było to podejście bardzo liberalne, niegodzące w wolność osobistą jednostki. Takie działanie zostało jednak bardzo szybko skrytykowane przez globalistów, a sami ludzie – wychowywani w pewnego rodzaju karności – z biegiem czasu przekonali się do szczepień i tak też w swoim mniemaniu uczciwie i odpowiedzialnie do dziś podchodzą. Norweskie władze ogłosiły decyzję o zniesieniu niemal wszystkich obostrzeń, wprowadzonych w związku z epidemią Covid-19. Nie będzie już m.in. limitu uczestników zgromadzeń i nakazu utrzymywania społecznego dystansu. Dwie dawki szczepionki na koronawirusa przyjęło już ponad 83 proc. mieszkańców kraju. Oznacza to, że od tej chwili będzie można już organizować zgromadzenia o dowolnej liczebności, zniknie obowiązek utrzymywania minimum dwumetrowego dystansu między osobami, niebędącymi w jednym gospodarstwie domowym czy zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych.

W Danii 10. września zniesiono pozostałe, obowiązujące w tym kraju od 18 miesięcy, restrykcje koronawirusowe. Powodem pełnego otwarcia jest zaszczepienie 73 proc. społeczeństwa oraz uznanie, iż „pandemia jest pod kontrolą”. Ostatnimi ograniczeniami był wymóg okazywania zaświadczeń o szczepieniu lub posiadania negatywnego testu na Covid-19 w klubach nocnych oraz na imprezach plenerowych i koncertach dla ponad 2 tys. widzów. W Szwecji przestały obowiązywać limity zgromadzeń, które funkcjonowały w kinach, teatrach i przy organizacji imprez masowych, w tym sportowych… Lokale gastronomiczne będą mogły być otwarte do późna, a goście siedzieć przy stolikach w dużych grupach. Powodem jest wysoki stopień wszczepienia mieszkańców oraz spadek liczby nowych przypadków Covid-19. Zniesienie restrykcji nie dotyczy jednak osób niezaszczepionych, które „wciąż powinny zachowywać odstęp i unikać zbiorowisk”. Jednocześnie szwedzkie władze nie zdecydowały się na kontrolę w miejscach publicznych zaświadczeń o przyjęciu szczepień przeciw Covid-19.

Granice Portugalii pozostają otwarte! Spragnieni wrażeń, między innymi z Europy Wschodniej, muszą jednak przygotować się na pewne niespodzianki i zdawać sobie sprawę, że dzisiejsza rzeczywistość wakacyjna i podróżnicza jest tylko i wyłącznie dla zaszczepionych. Można planować wczasy w części kontynentalnej kraju oraz na Maderze. Na wyspie obowiązują jednak inne warunki wjazdowe niż w Portugalii kontynentalnej. W podróży do Portugalii kontynentalnej (m.in. wybrzeże Algarve) należy okazać negatywny wynik testu RT-PCR na Covid-19, wykonanego najwcześniej na 72 godz. przed wylotem lub wynik testu antygenowego, wykonanego w ciągu ostatnich 48 godzin przed wylotem*. Z obowiązku okazania negatywnego wyniku testu zwolnione są dzieci, które nie ukończyły 12 lat. Zaszczepionych jest ponad 80 proc. Portugalczyków. Portugalia weszła w najbardziej zaawansowaną fazę luzowania obostrzeń sanitarnych, obowiązujących od marca 2020 r. Rząd zgodził się na wznowienie pracy przez dyskoteki i bary, a także zniósł szereg restrykcji przeciwepidemicznych, m.in. ograniczenia liczby gości w restauracjach. Klienci lokali gastronomicznych nie muszą już posiadać certyfikatów Covid. Nakaz noszenia maski ma dotyczyć jedynie osób przebywających wewnątrz placówek medycznych i ośrodków opiekuńczych, wewnątrz urzędów, a także placówek kultury i rozrywki oraz sklepów o powierzchni handlowej powyżej 400 m2 i szkół.

Grecji podróżni z Polski przyjeżdżający do kraju wiecznego słońca muszą okazać negatywny wynik testu PCR lub negatywny wynik testu antygenowego na obecność koronawirusa. Test PCR należy wykonać nie wcześniej niż 72 godziny przed planowanym lądowaniem na terenie Grecji, a test antygenowy nie wcześniej niż 48 godzin przed planowanym lądowaniem na terenie Hellady. Zaświadczenie musi być sporządzone w języku angielskim. Test jest obowiązkowy dla wszystkich, w tym dzieci, które ukończyły 12 lat. Każda osoba, która przyjeżdża do Grecji, niezależnie od posiadanego zaświadczenia (wyniku testu, świadectwa szczepień, zaświadczenia o byciu ozdrowieńcem) i niezależnie od wieku, wypełnia formularz PLF i otrzymuje kod QR. Dodatkowo każda osoba, wjeżdżająca do Grecji, może zostać poddana losowej kontroli stanu zdrowia po przylocie, a gdy jest zakażona – kwarantannę pokrywa na własny koszt. Osoby, które nie poddadzą się losowemu badaniu na obecność koronawirusa, mogą spotkać się z odmową wjazdu na terytorium kraju i zostaną z wakacji deportowane.

W Grecji obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa w przestrzeni zamkniętej. Niedozwolone jest zasłanianie twarzy chustami, szalikami i przyłbicami (w tym pół przyłbicami). Za nieprzestrzeganie obowiązku noszenia maski grozi kara grzywny w wysokości od 300 euro. Usta i nos należy również zasłaniać w przestrzeni otwartej w dużych skupiskach ludzkich. Żeby korzystać z restauracji, barów, kawiarni (wewnątrz lub na zadaszonych werandach/ogródkach) oraz z muzeów (w tym stanowisk archeologicznych, jaskiń itp.), promów (wyjątkiem są rejsy w obrębie jednej wyspy, np. rejs po Kalderze na Santorini) i transportu publicznego, taksówek i innych pojazdów, a także siłowni – należy okazać jeden z poniższych dokumentów: unijny certyfikat zaszczepienia, unijny certyfikat „ozdrowieńca” – ważny 6 miesięcy od daty diagnozy, negatywny wynik testu antygenowego, wykonany maksymalnie 48 godzin wcześniej, negatywny wynik testu PCR, wykonany maksymalnie 72 godzin wcześniej. Restauracje i kawiarnie są otwarte, podobnie muzea i stanowiska archeologiczne, jednak usługi są świadczone wyłącznie na zewnątrz. Plaże, parki i ogrody są otwarte z zachowaniem dystansu społecznego. W Grecji osoby niezaszczepione będą musiały od soboty przedstawiać negatywny wynik testu, aby móc udać się do urzędów, sklepów, banków czy restauracji – podało greckie ministerstwo zdrowia. Grzywny dla właścicieli sklepów, restauracji i miejsc publicznych, którzy nie zastosują się do nałożonych przez rząd środków, zostają podwojone – do 5 tys. euro. Obecnie, według ministerstwa, zaszczepione jest 63 proc. greckiej populacji. Rząd wyklucza możliwość wprowadzenia ogólnokrajowego lockdownu i zapewnił, że kraj ma skuteczny system testowania i monitorowania zasięgu wirusa. (Cdn.)

Roman Boryczko,

listopad 2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*