Strategiczne więzi – wizyta prezydenta Putina w Indiach

Poniedziałkowa wizyta prezydenta Władimira Putina w Indiach, gdzie spotkał indyjskim premierem Narendrą Modim, przyniosła wiele sukcesów obu stronom. Miała miejsce dzień przed rozmową telefoniczną z prezydentem USA, Joe Bidenem, co jest bardzo wymowne. Wspólne oświadczenie wydane przez Kreml i Delhi ukazuje, jak wielkie są interesy rosyjsko-indyjskie, albowiem oficjalnie opublikowana – jako pokłosie poniedziałkowej wizyty – 99-punktowa lista obejmuje szerokie spektrum stosunków rosyjsko-indyjskich.

Wspólne oświadczenie rosyjsko-indyjskie, wydane po rozmowach poniedziałkowych, zawiera 99 punktów, podkreślających istniejącą i planowaną współpracę w różnych dziedzinach między obu zaprzyjaźnionymi krajami. Putin i Modi najwyraźniej omawiali w poniedziałkowych rozmowach ogromną liczbę zagadnień, począwszy od współpracy wojskowej, gospodarczej, a na  politycznej kończąc, w celu wzmocnienia partnerstwa w nowo powstającym świecie po upadku atlantów. Podczas dwustronnych rozmów zostało podpisanych około 28 nowych umów gospodarczych i państwowych.

Dwóch przywódców doceniło wzrost obrotów handlowych między obu krajami. W  pierwszej połowie 2021 roku wzrost wymiany handlowej wyniósł aż 38% w porównaniu do tego samego okresu w ubiegłym roku, pomimo ograniczeń związanych z pandemią, jak głosi wspólne oświadczenie. Handel produktami farmaceutycznymi jest jednym z głównych kierunków eksportu Indii do Rosji.

Oba kraje chcą pogłębić w tej dziedzinie  współpracę, bazować na wspólnych przedsięwzięciach badawczych. Kryzys Covid-19 zapewnił większe możliwości współpracy. Obaj przywódcy wyrazili  się z uznaniem o współpracy i pomocy podczas pandemii. Indie są największym na świecie producentem, produkowanej na licencji rosyjskiej, szczepionki Sputnik V. Docelowo Indie mają produkować 300 milionów dawek rocznie.

Tradycyjnie kluczową pozostaje współpraca wojskowa między obu krajami. Współpraca wojskowa i wojskowo-techniczna była zawsze specjalnym i uprzywilejowanym działem w stosunkach strategicznych między Indiami a Rosją – czytamy w oświadczeniu. Obecnie następuje ściślejsza współpraca w zakresie zaawansowanych technologii i systemów obronnych już na szczeblu badawczym, a nie tylko produkcyjnym. Modi  chce doprowadzić Indie do pozycji supermocarstwa, dlatego stawia na własną produkcję zaawansowanego sprzętu wojskowego. Moskwa była głównym partnerem, uczestniczącym w tym przedsięwzięciu. Podczas wizyty Putina oba kraje sfinalizowały umowę, w myśl której Indie wyprodukują około 600 000 karabinów szturmowych AK-203. Omawiano też dostawę dostawy rosyjskiego systemu S-400.

Energetyka jądrowa, ropa naftowa i rozwój szlaków handlowych to kolejne kluczowe tematy, omawiane przez Putina i Modiego. Indie są szczególnie zainteresowane zakupem w Rosji surowców energetycznych.

Wizyta, wedle oficjalnych doniesień z obu stolic, okazała się znaczącym sukcesem, otwierającym nowe perspektywy na przyszłość. Stara przyjaźń nie rdzewieje, a wręcz przeciwnie – w zmieniającym się radykalnie świecie, totalnie zniszczonym przez atlantów, oś Moskwa – Delhi staje się jednym z nowych wyznaczników. Przyszłość pokaże, co dalej.

Andrzej Filus

(Visited 3 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*