Globalny zamordyzm już jest za twoim oknem (3)

X X X

Mariusz Świtalski wyprzedził chyba swoje czasy. Ten człowiek zawsze płynął z nurtem. Był właścicielem Sokoła Pniewy, pomagał Urbanowi z jego tygodnikiem NIE, prowadził olbrzymią  sieć hurtowni Elektromis, która w 1993 r. przekształcił w Eurocash i skupił się nie na elektronice, ale żywności. W dwa lata później sprzedał kolejne swoje dziecko – Żabkę – Portugalczykom z Jeronimo Martins. Za uzyskane z transakcji pieniądze zaczął budować sieć sklepów Biedronka – pierwsze w Polsce dyskonty. Po raz kolejny zdecydował się sprzedać biznes firmie Jeronimo MartinsŻabkę nabył potem fundusz Penta Investments. MID Europa Partners przejmował firmę w 2011 r., zapłacił za nią 400 mln euro. Fundusz w roku 2017 postanawia sprzedać sieciówkę CVC Capital Partners, właścicielowi m.in. PKP Energetyka. CVC to globalny, amerykański fundusz private equity. Wartość transakcji: 1 mld euro.  Na polskim rynku działa łącznie ok. 4500 placówek Żabka i Freshmarket, a ich sprzedaż wyniosła w samym roku 2016 roku ponad 6 mld zł przychodu. Znakomita kondycja firmy spowodowała, że akcje Żabki wyceniane są maksymalnie 10 x EBITDA, a ten wskaźnik Żabka miała w 2021 r., na poziomie 1,8 mld zł, wartość firmy szacowana jest na kilkanaście – kilkadziesiąt miliardów złotych. „Nacjonalizowanie” Żabki zapowiedział podczas jednego ze spotkań w roku 2022 – jak zwykle spóźniony – Jarosław Kaczyński. Rynek zareagował osłupieniem, ale przecież tajemnicą nie jest, że rządowi PiS marzą się „narodowe” sklepy spożywcze.

 

X X X

Pierwszy sklep autonomiczny Żappka Store został uruchomiony na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Sklep jest zintegrowany z aplikacją żappka. Nie ma w nim ani kas, ani obsługi. Koncept oparty jest o sztuczną inteligencję, dzięki współpracy Żabki Future z amerykańską firmą technologiczną AiFi. System wykorzystuje takie rozwiązania informatyczne, jak zaawansowane modele przetwarzania obrazu przy wykorzystaniu algorytmów sztucznej inteligencji do obsługi klienta oraz inteligentne rozwiązania do zarządzania zasilaniem, bezpieczeństwem i dostępnością sklepu.

Format Żappka Store to połączenie światów offline oraz online, budujące nowe doświadczenie zakupowe dla klientów, którzy nawet w kilka sekund mogą zrobić szybkie zakupy, wybierając produkt i po prostu wyjść bez konieczności dokonywania płatności na miejscu. Nie muszą zastanawiać się nad tym, czy mają gotówkę lub kartę płatniczą, czy będą stać w kolejce, albo gdzie zrobią zakupy, bo jest 5. rano. Aby dokonać zakupów w sklepie, należy mieć zainstalowaną aplikację żappka i aktywować usługę Żappka Pay. Przed wejściem do Żappka Store aplikacja wygeneruje jednorazowy, przypisany do punktu kod QR, który należy zeskanować na czytniku przy drzwiach. Po zeskanowaniu kodu, drzwi otworzą się automatycznie. Po wejściu do sklepu wystarczy wziąć z półki wybrane produkty i opuścić pomieszczenie. Zamontowany w Żabka Store system kamer, wykorzystujący algorytmy m.in. deep learning, rozpozna zdjęte z półek produkty, naliczy odpowiednią kwotę, po czym sfinalizuje płatność za pomocą podpiętej do Żappka Pay karty płatniczej.

System nie identyfikuje klientów, nie zapamiętuje również obrazu, co gwarantuje pełne zachowanie prywatności i bezpieczeństwo. Obszar modern convenience to połączenie świata wygodnych, szybkich rozwiązań, łączących świat cyfrowy z ich otoczeniem. Z aplikacji żappka korzysta już 5 mln użytkowników w Polsce. W bezobsługowych Żappka Store przy ul. Brackiej w Warszawie znaleźć można w sumie około 500 różnych produktów: wśród nich słodycze, dania gotowe, przekąski słone i słodkie oraz napoje, także gorącą, świeżo mieloną kawę z ekspresu. Sklep funkcjonuje od 2021 roku. W roku 2022 Żabka zrezygnowała z bezobsługowych sklepów pod marką Żappka Store. Wszystkie będą działać pod jednym szyldem – Żabka Nano – jest ich już około 50. Żabki Nano otwierają się jako sklepy w sklepie, m.in. w obrębie Leroy Merlin, Decathlonu czy klubów fitness. Żappki powstawały natomiast w osiedlach mieszkaniowych czy w centrach miast.

I teraz, Drodzy Czytelnicy, dobra rada dla Was! Mniej zajmujmy się sporami telewizyjnych krzykaczy, mniej śledźmy „bicie piany” internetowych wariatów. Podczas spaceru obserwujmy otaczający nas świat, zmieniającą się rzeczywistość. Globaliści działają bez rozgłosu, są metodyczni i skuteczni. Polska bezgotówkowa i futurystyczny sklep spożywczy. To nie dzieło pisarza SF, to już dzieje się i stoi obok nas, a wielbiciele teorii spiskowych mówią, że czeka nas wkrótce totalna kontrola… Ona nikogo wkrótce nie czeka, ona już tu jest i się właśnie rozpędza!

Roman Boryczko,

19.01.2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*