1. marca – “Wszystkich nas nie spalicie..!”

pobrane1. marca 2011 roku zamordowana została Jolanta Brzeska, emerytka, działaczka lokatorka, ofiara mafii developerskiej. Jej mordercy nigdy nie zostali schwytani i ukarani.

Brzeska mieszkała w kamienicy przy ulicy Nabielaka 9 w Warszawie. Budynek został niemal całkowicie zniszczony w czasie II wojny światowej – ostała się zaledwie 1/7 ścian i fundamentów. W 1945 r. stwierdzono, że kamienica nadaje się do rozbiórki. Z jej wykonaniem jednak zwlekano, w międzyczasie mieszkańcy Warszawy odbudowali spalone ruiny. Wśród robotników był ojciec Jolanty Brzeskiej. W zamian za wkład w odbudowę, jego rodzina dostała przydział na mieszkanie, które zajęła w 1951 roku.

imagesW 2006 roku prawo do budynku „odzyskali” przedwojenni właściciele kamienicy przy Nabielaka 9. Rodzina Krulikowskich szybko odsprzedała prawa Markowi Mossakowskiemu, handlarzowi roszczeniami, oskarżanemu o „czyszczenie kamienic”. Mossakowski zaczął od szykan, zastraszania lokatorów i znaczących podwyżek czynszu, przekraczających emeryturę Brzeskiej. Jolanta Brzeska była jedną z założycielek Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów, istniejącej do dzisiaj organizacji działającej na rzecz prześladowanych mieszkańców reprywatyzowanych kamienic. Chciała walczyć o swoje prawa, nie godziła się na eksmisję.

danblog_logo1. marca 2011 roku wyszła z domu i już nie wróciła. Rodzina zgłosiła zaginięcie. Wkrótce w Lesie Kabackim nieopodal Warszawy znaleziono jej spalone zwłoki. Sekcja wykazała, że Brzeska spłonęła żywcem. Prokuratura długo odmawiała wszczęcia śledztwa w sprawie twierdząc, że lokatorka popełniła samobójstwo. Ostatecznie, po wielu miesiącach protestów i nagłośnieniu sprawy w mediach, uznano śmierć Brzeskiej za zabójstwo, jednak śledztwo wkrótce zamknięto z braku dowodów.

W grudniu zeszłego roku mieszkanie w kamienicy na Nabielaka 9 zostało wystawione na sprzedaż. „Unikalna okazja, mieszkanie w przedwojennej kamienicy w stylu Art Deco z 1932”, reklamowała lokal agencja sprzedaży nieruchomości. Cena to prawie 1 mln zł.

1. marca o godz 12:00, jak co roku, rodzina, przyjaciele i osoby zaangażowane w walkę lokatorów z kamienicznikami i dziką reprywatyzacją spotykają się, żeby uczcić pamięć Jolanty Brzeskiej i przypomnieć, że jej mordercy wciąż są na wolności. W imieniu redakcji Strajk.eu zapraszamy wszystkich czytelników i czytelniczki.

 

Autorstwo: JS
Źródło: Strajk.eu

Leave a Reply

Your email address will not be published.

*