Bieg uliczny im. ks. Konstantego Damrota

dsc_0093Bieg ulicami Pilchowic w dniu 17. września to już VI edycja tej sportowej imprezy, której organizatorami były: Gmina Pilchowice oraz Powiat Gliwice. Sportowe wydarzenie patronatem honorowym objął wojewoda śląski a rodzinny bieg uliczny odbył się w ramach „Europejskiego tygodnia sportu”.

 

Od sześciu lat organizowane są na terenie Pilchowic biegi uliczne, upamiętniające postać niezwykłego człowieka, jakim był ks. Konstanty Damrot (ps. Czesław Lubiński). Zasłużony dla Polski i Śląska duchowny, nauczyciel, poeta, który ostatnie dni swojego życia spędził w Pilchowicach. Tam też, w ogrodach pilchowickiego szpitala, mieści się jego mogiła.

dsc_0014dsc_0007dsc_0071dsc_0091

Nad grobami Piastów Śląskich

 

[…] Dzielnego Piasta dzielni potomkowie

I śląskiej ziemi troskliwi ojcowie,

Nad Waszym grobem stawam rozrzewniony

nie ciekawością, lecz sercem wiedziony

nie by Wam mącić spokój grobu miły.

I świętokradzko przewracać mogiły,

Lecz by śladami waszymi pogonić,

z wspomnieniem się pieszcząc, łezkę uronić […]

 

Konstanty Damrot

dsc_0023dsc_0126

BEZ NICH NIKT SOBIE NIE WYOBRAŻA ŻADNEJ IMPREZY NA ŚLĄSKU

dsc_0037

KRZYSZTOF WANICZEK, PASJONAT HISTORII, ORGANIZATOR WIELU SPOTKAŃ, KTÓRYCH TEMATEM JEST HISTORIA PILCHOWIC. DZIŚ STANIE NA STARCIE BIEGU – TAKŻE Z HISTORIĄ W TLE

Konstanty Damrot – całe swoje życie poświęcił walce o polskość Śląska. Już w czasie studiów stał się aktywnym członkiem Towarzystwa Polskich Górnoślązaków. W 1864 roku rozpoczął studia teologiczne, wkrótce jedn.ak został powołany do służby wojskowej i brał udział w wojnie duńsko-pruskiej. 27. czerwca 1867 roku otrzymał święcenia kapłańskie.

Posługę duszpasterską pełnił między innymi w Lublińcu i Koszęcinie. W roku 1870 przeniósł się do Kościerzyny na Pomorzu. Po 13 latach powrócił na Górny Śląsk. Był aktywnym członkiem Związku Opolskiej Inteligencji „Philomatia”. Podczas swojego pobytu i pracy w pilchowickim seminarium uczył języka polskiego. Aby uniknąć prześladowań władz pruskich, publikował pod pseudonimem Czesław Lubiński.

dsc_0059

WÓJT GMINY PILCHOWICE ŻYCZYŁ PRZED STARTEM WSZYSTKIM UCZESTNIKOM BIEGU SZCZĘŚLIWEGO DOTARCIA DO METY

Z bogatego zbioru twórczości księdza Konstantego należałoby wyróżnić poezje; „Wianek z Górnego Śląska” (1867), „Z podróży” (1867), czy „Z niwy śląskiej wiersze Czesława Lubińskiego” (1893). Konstanty Damrot był także autorem pieśni „Długo nasz Śląsk ukochany”, która to pieśń śpiewana była na melodię polskiego hymnu narodowego.

dsc_0082

OSTATNIE CHWILE PRZED STARTEM. DRUGI Z PRAWEJ WOJEWODA ŚLĄSKI SKUPIONY, SPRAWDZA CZAS. OBOK PO LEWEJ, BEZ NUMERU STARTOWEGO, WÓJT GMINY PILCHOWICE

dsc_0106dsc_0103

NAJMŁODSZY UCZESTNIK BIEGU MIAŁ 2,5 ROKU

dscf9998dsc_0094

Ksiądz Konstanty Damrot zmarł 5. marca 1895 roku. W czasie ceremonii pogrzebowej, która odbyła się na cmentarzu klasztornym, nabożeństwo żałobne odprawiono w języku niemieckim, a tłumnie zgromadzony lud śląski modlitwę „Ojcze nasz” odmówił po polsku. Więcej na :// www.wiadomości24.pl / artykuł / życiorysy _ zasłużonych _ polaków _konstanty_ damrot

www.pilchowice.pl /wydarzenia / 393 – VI – bieg – im – ks – konstantego – Damrota

dsc_0110dsc_0109

CZAS NA PAMIĄTKOWE ZDJĘCIA. DZIŚ NIE MA PRZEGRANYCH. WSZYSCY ZDALI EGZAMIN – ZARÓWNO CI NA TRASIE, JAK I ORGANIZATORZY I SPONSORZY TEJ PIĘKNEJ, RODZINNEJ IMPREZY

W recenzjach do utworów Konstantego Damrota czytamy: 

[…] Wiersze Damrotha, są utworami przeznaczonymi dla ludu, co wyraźnie podkreślić należy. To też nie ma w ich budowie rytmu i rymie wyszukanego artyzmu, dla którego lud nie ma zrozumienia. Utwory Damrotha, to nie rzadkie i osobliwe kwiaty urodzone w bujnej wyobraźni a wyhodowane starannie przez mistrza zawodowego w cieplarni ogrodowej, tylko proste to i naturalne kwiaty polne z ugoru śląskiego. Ale mimo to nie brak im życia, zdrowia, woni i barwy – czyli prawdziwej poezji […]. (halat.pl / k damrot. html).

dsc_0065dsc_0067

BARDZO WAŻNE CHWILE. UCZNIOWIE ZESPOŁU SZKÓŁ W PILCHOWICACH UDCZYTUJĄ APEL OLIMPIJSKI

Mieszkańcy Pilchowic pamiętają o swoim księdzu poecie 

Pięciokilometrowa trasa tegorocznego biegu którego start wyznaczono na godzinę 9:50 w sąsiedztwie bramy Zespołu Szkół w Pilchowicach wiodła ulicami Pilchowic. Bieg zakończył się o godzinie 11:20. Na zwycięzców czekały nagrody i dyplomy. Jak informowali organizatorzy: Zwycięstwem nie było tak naprawdę zajęcie pierwszego miejsca, a uczestnictwo w tej sportowo – rekreacyjnej imprezie także z głębokim duchowym i historycznym przesłaniem.

dsc_0162dsc_0157dsc_0164

WSZYSCY NAM KLASZCZĄ, PEWNIE Z MAMĄ ZROBIŁYŚMY COŚ DOBREGO. SKORO TAK, TO MOGĘ TU JESZCZE PRZEZ CHWILĘ POBYĆ…

Jak wszędzie na Śląsku, podczas każdej ważnej imprezy nie mogło i tu zabraknąć orkiestry dętej. W Pilchowicach biegaczom oraz licznie zgromadzonej publiczności, towarzyszyła Orkiestra Dęta KWK Knurów. Obecne było liczne grono parlamentarzystów, posłów i senatorów Ziemi Śląskiej a także władz województwa śląskiego z wojewodą, panem Jarosławem Wieczorkiem oraz starostą Powiatu Gliwickiego, panem Waldemarem Dombkiem. Obecny był gospodarz Gminy Pilchowice, wójt, pan Maciej Gogulla, który wraz z wojewodą uczestniczył aktywnie w biegu. Do biegu dołączyły dwie grupy biegaczy z Niemiec, z okręgów partnerskich Gminy Pilchowice. Należy podkreślić, iż zarówno zastępca wójta, pani Aleksandra Skwara, sekretarz Gminy Pilchowice, pani Dagmara Dzida oraz kierownik Referatu Organizacyjnego – Wiesław Nowakowski a także przewodnicząca Rady Gminy, pani Agata Mosiądz – Kramorz, zadbali o najmniejszy szczegół sobotniej imprezy.

dsc_0138dsc_0129dsc_0173dsc_0152dsc_0155dsc_0170dsc_0167dscf9975

Bieg został podzielony na 7 kategorii wiekowych – kobiecych i męskich. Podczas ceremonii otwarcia imprezy wypowiadali się parlamentarzyści, wojewoda śląski, starosta Powiatu Gliwice oraz wójt Gminy Pilchowice, pan Maciej Gogulla, który serdecznie powitał wszystkich obecnych – zarówno biegaczy jak liczne zgromadzonych fanów sportów biegowych.

Biegaczom kibicował także proboszcz pilchowickiej parafii, a starosta Powiatu Gliwice, jako zagorzały kibic sportowy, kibicował gorąco biegaczom na trasie biegu. Wśród bardzo licznej grupy biegaczy byli goście z wielu regionów kraju. Wszyscy oni zgodnie podkreślali, że Internet bardzo pomógł w komunikacji.

Z roku na rok grupa biegowa rozrasta się. W tym roku bieg ukończyło 151 biegaczy, na trasie biegu można było spotkać rodziców, biegnących wraz ze swoimi pociechami, także w specjalnych wózkach. Najmłodszy uczestnik biegu miał 2,5 roku. Wraz z tatą znalazł się w połowie stawki biegaczy. Silną drużynę wystawiło miasto Knurów oraz Rybnik i Pyskowice; to grupa kategorii starszych. Wśród młodzieży wyróżniali się młodzi ludzie Gminy Pilchowice. Ci zawodnicy widoczni byli w trakcie biegu na początku stawki a kilkoro biegaczy, zarówno drużyny żeńskiej jak męskiej, stanęło na podium. Kilku zawodników z Knurowa poprawiło swój wynik, porównując czas biegu z roku ubiegłego. Nie brakowało pięknych akcentów, będących dowodem na to, iż bieg im. ks K. Damrota należy nazwać biegiem rodzinnym. Nie było ważne miejsce, ważne, by wspomóc osobę, która poczuła kryzys, a jak się okazało, nagroda znalazła się i dla osoby, co przybiegła jako ostatnia.

dscf0017dscf0067dscf0056

TAKIE PIĘKNE SCENY OGLĄDALIŚMY CZĘSTO W CZASIE TRWANIA SPORTOWEJ IMPREZY W PILCHOWICACH

Jak informował spiker, nie byłoby z pewnością możliwe zorganizowanie imprezy z takim rozmachem, gdyby nie wydatna pomoc posłów, senatorów, władz województwa śląskiego, Urzędu Gminy Pilchowice oraz Starostwa Gliwice. Dla grupy wiekowej 16-latków (dziewcząt i chłopców) nagrody książkowe ufundowali: senator, prof. Krystian Probierz oraz poseł na Sejm RP, Jarosław Gonciarz. Tradycyjnie na wysokości zadania stanęły władze Zespołu Szkół w Pilchowicach. Podkreślano niezwykłe zaangażowanie dyrektora tej placówki, pana Łukasza Kwiotka. Należy także wspomnieć, iż dwu uczniów tejże szkoły odczytało Apel Olimpijski, a dziewczęta uczestniczyły w ceremonii rozdania nagród. O oprawę akustyczną również zadbała młodzież pilchowickiej szkoły. Podkreślano wielokrotnie pomoc w organizacji imprezy przez „Stary Hangar Fitnes & Wellnes Club” w Gliwicach.

Zanim jeszcze rozległ się wystrzał startera, pamiętano o odwiedzeniu grobu księdza Damrota. Tam parlamentarzyści, władze województwa śląskiego, Starostwa Powiatu oraz Urzędu Gminy Pilchowice złożyli wieńce i wiązanki kwiatów.

Zdjęcia i tekst:

Tadeusz Puchałka

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*