Współczesna Pinokio – Greta Thunberg (2)

Zielone fundacje przyklaskują nielicznym globalnym graczom, którzy mimo kosztów wchodzą na czysty rynek. BASF, Carrefour, Ferrero, Jeronimo Martins, Lotte Wedel, Mondelez, Nestle, Unilever… Firmy zadeklarowały, że ograniczą w swojej produkcji kosmetycznej zużycie oleju palmowego. Asics, producent ubrań sportowych, zdecydował, że stroje dla japońskiej reprezentacji na następną olimpiadę i paraolimpiadę powstaną w całości z używanej odzieży. Aktualnie stosowane technologie pozwalają na recykling jedynie tkanin, uszytych ze 100 proc. bawełny, wełny lub poliestru, dlatego nie wszystkie ubrania mogą uzyskać drugie życie. Firmy odzieżowe sięgają więc po inne pomysły – powstają na przykład kolekcje uszyte wyłącznie z wykorzystaniem materiałów, pochodzących ze zużytych ubrań. Adidas, przy współpracy ze start upem Evru rozpoczął pracę nad nowym materiałem, alternatywą dla bawełny tradycyjnej, której uprawa pochłania bardzo wiele wody. Bazą będzie oczywiście bawełna, a konkretnie poddane recyklingowi jej mikrocząsteczki. Prototyp kolekcji takiej odzieży (zaprojektowanej przez słynną projektantkę, Stellę McCartney) już jest. Polska marka Reserved, brand, należący do polskiej firmy rodzinnej LPP, wprowadziła specjalne kontenery na używaną garderobę do powtórnego przetworzenia. Marka w ostatniej kolekcji jesienno-zimowej przedstawiła linię premium, w której aż 40 proc. modeli wykonanych jest z materiałów ekologicznych. W kolekcji znajdziemy np. denimowe spodnie, składające się w 98 proc. z organicznej bawełny czy żakiet w 64 proc. wykonany z recyklingowanego poliestru.

LPP zdecydowała się na pilotażowy projekt zbiórki odzieży i oddawania jej potrzebującym. Firma nawiązała już współpracę z konkretnym odbiorcą. Ubrania, które oddadzą klienci, trafiają do Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta, które prowadzi noclegownie dla bezdomnych w całej Polsce. W branży fashion sięga się coraz częściej także po inne naturalne materiały. Powstają akcesoria ze skóry ananasa – to już opatentowany materiał, nazywany Pinatex – z łupiny kokosa, tworzy się dodatki z opon rowerowych, gumy czy korka. Nowością są srebrne akcesoria, wytwarzane ze złomu metalowego.

IKEA w 2018 w 60% wyprodukowała asortyment z materiałów odnawialnych. Co więcej, szwedzki gigant użył 100% bawełny i 85% drewna, pochodzących ze zrównoważonych źródeł. Ostatnio było głośno również o akcji brandu w Szwajcarii, gdzie testowano leasing mebli. Coca-Cola – niedawno w Warszawie marka uruchomiła recyklingomaty (powstałe w ramach wspólnej inicjatywy firmy z Miastem Stołecznym Warszawą oraz Fundacją Nasza Ziemia). Za oddane do powtórnego przetworzenia surowce zbierane są punkty, które można wymienić na zniżki u partnerów akcji. Do marketów Auchan będzie można wybrać się na zakupy z własnymi pudełkami czy słoikami, bez konieczności korzystania za każdym razem ze sklepowych wyrobów z plastiku. Z kolei Lidl zapowiedział, że do 2025 roku zmniejszy o 20% zużycie plastiku. Niemiecka sieć chce również, by wszystkie produkty marek własnych sprzedawane były w opakowaniach, nadających się do recyklingu. Z kolei Starbucks zadeklarował, że do 2020 roku wycofa plastikowe słomki ze swoich restauracji na całym świecie.

Skoro jednak jest jakaś iskierka nadziei na to, że globaliści oprzytomnieją – dlaczego zalewani jesteśmy odpadami? Dlaczego nadal wiele firm nie dba o środowisko? Odpowiedź jest prosta – z oszczędności. Opłacanie firmy, sprawdzającej zgodność z zasadami dbania o środowisko, odpowiednie zabezpieczanie odpadów, segregacja, właściwy ich transport do odpowiednich instytucji i wiele innych czynności, związanych z proekologicznym zarządzaniem firmą kosztuje i to niemało. Świat nie zmieni się dzięki wołaniu, świat mogą zmienić jedynie producenci tak, by nie zniszczyć do końca naszej Planety Ziemi! (Cdn.)

 

Na fotografiach: tak jeszcze w latach 70. XX w. „utylizowano” odpady promieniotwórcze w USA – wysypisko w Hanford. Bez złudzeń, podobnie postępowali wszyscy producenci radiacyjnej śmierci.

Roman Boryczko,

wrzesień 2019

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*