Ptaki wokół nas

Temat jak najbardziej na czasie, nic więc dziwnego, że przy Damrota 5 w Pilchowicach głośno było w dniu 25. lutego o naszych skrzydlatych towarzyszach. A opowiadał o życiu ptaków ornitolog, Tomasz Grochowski.

Temat ciekawy, z wielu powodów, bowiem nietrudno zauważyć, że na naszych podwórkach przybywa ptasich gatunków, które do niedawna można było zaobserwować jedynie w leśnych ostępach, a dziś z wiadomych przyczyn szukają one schronienia i pożywienia wśród ludzkich osiedli. Warto więc wiedzieć jak i czym karmić naszych skrzydlatych przyjaciół. To o tym i o różnorodności gatunków wspominał w swoim poniedziałkowym wykładzie Grochowski. (Ornitologia jako nauka ma za zadanie zgłębianie wiedzy na temat życia biologicznego ptaków, a co za tym idzie ich ochronę, czyli znajomość gniazdowania poszczególnych gatunków ptactwa, trasy przelotów etc… A także, co nie jest bez znaczenia, informowanie opinii publicznej jak w bezpieczny dla ptaków sposób dbać o ich  życie w naszym, ludzkim sąsiedztwie).

Już niedługo pierwsze promienie wiosennego słońca sprawią, że rozpocznie się czas gniazdowania wielu gatunków ptaków. Na łąkach powitają nas pierwsze zwiastuny nadchodzącej wiosny, którymi są z dawien dawna poczciwe bociany. Niedługo potem podziwiać będziemy bocianie rodziny w gniazdach, które opuściły na jesieni, odlatując w cieplejsze strony. Był to, jak należy się domyślać, także jeden z tematów poruszonych przez naszego gościa. Nie jest tajemnicą, że górnośląskie zagrody to nie tylko ogrody botaniczne, gdzie spotkać można gatunki drzew i krzewów ozdobnych całego świata. Wśród tej różnorodności flory nierzadko spotkać można też ptactwo ozdobne… Pawie i bażanty, spacerujące dumnie w śląskich zagrodach to normalne zjawisko, dlatego prelekcje czy wykłady o tej tematyce są nam, Górnoślązakom, szczególnie bliskie. Kochamy przyrodę, zieleń, zachwycamy się naturą pod każdą jej postacią, szanujemy więc ludzi, którzy poświęcili swoje życie przyrodzie i jej ochronie. Warto wspomnieć, iż pasjonaci, zajmujący się hodowlą ptactwa, to także ludzie, którzy wzbogacają nasze naturalne środowisko, bowiem wiele gatunków ptaków – jak na przykład nasze rodzime bażanty – zostaje okresowo wypuszczanych na wolność z przydomowych ogrodów zoologicznych. Dlatego też spotkania z fachowcem, biegłym w dziedzinie zajmującej się ochroną ptaków w ogólnym tego słowa pojęciu, są jak najbardziej na miejscu. Na koniec należy wspomnieć, iż spotkanie, którego byliśmy świadkami, tradycyjnie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie Pilchowiczanie Pilchowiczanom.

Tekst i zdjęcia:

Tadeusz Puchałka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*