Nie jak równy z równym. Czy Rosja jest w stanie wyjść z konfrontacji z NATO obronną ręką? (5)

Dzisiejsza Ukraina nie ma już nic do stracenia, bowiem jej decydenci zamienili kraj w gruzy a młodych mężczyzn położyli dziesiątkami tysięcy w grobach! Zachód uwierzył, że Rosja przegra wojnę. To sprzyja wzmożeniu międzynarodowej pomocy dla Kijowa, by tą drogą jak najszybciej zakończyć destabilizujący ekonomicznie i politycznie konflikt. Zachód chce wygrać, albo zmusić Rosję do kroków ostatecznych (Rosja to potęga atomowa). Zachód sobie życzy, by Władimir Putin wzorem Hitlera i Goebbelsa przyznał się otwarcie do klęski. Od grudnia 2022 roku obowiązuje cena maksymalna na sprzedawaną przez Moskwę ropę. To ma zmusić Rosję do upadku, obalić Władimira Putina oraz rozbić Federację Rosyjską.

Jewgienij Prigożyn, człowiek stojący za najemnikami z Grupy Wagnera, jest tym na kogo liczą globaliści – prowadzi on wojnę podjazdową z gubernatorem Petersburga, Aleksandrem Biegłowem, potrafi za to przeforsować swoich ludzi na najważniejsze stanowiska w strukturach siłowych, kwestionuje wartość rosyjskiej wojskówki. Z kolei regionalni gubernatorzy z merem Moskwy, Siergiejem Sobianinem na czele pod przykrywką mobilizacji tworzą własne drużyny, zalążki regionalnych armii. To do nich piszą skargi żołnierze z poszczególnych regionów, a nie do resortu obrony czy sztabu generalnego. Jeśli do niedawna prywatną armię miał jedynie udzielny książę Czeczenii, Ramzan Kadyrow, dziś Prigożyn też może bez reakcji państwa przeprowadzać pozasądowe egzekucje obywateli Rosji.

W czarnym dla Rosji scenariuszu to wymarzone podglebie dla wojny domowej; o tym marzą i śnią władcy światowej ekonomii, podżegacze wojenni. Realnie na kondycję i wartość siłową regionalnego hegemona Rosji nie wpływa fakt, że więzy z Moskwą rozluźniają kolejne państwa dawnego ZSRR. Rosja nie wywiązała się z traktatowych zobowiązań, gdy Azerbejdżan napadł we wrześniu na Armenię i nie udzieliła jej pomocy. Na Kaukazie narasta przeczucie, iż kolejne miesiące mogą przynieść nowe przesilenia. Opuszczona, słaba gospodarczo, militarnie i politycznie Armenia znajduje się pod rosnącą presją Azerbejdżanu. Baku nie powinno mieć problemów, by zmusić Erywań do ustępstw w sprawie Górskiego Karabachu, nawet jeśli nie ulegnie pokusie wznowienia agresji na Armenię właściwą. Prezydent Kazachstanu, Kasym Tokajew chce wyrwać się spod wpływu Rosji i zacieśnia związki z Chinami. W Kazachstanie nie było parady na 9. maja 2022 roku, ale też w ostatnim czasie kraj ten zrezygnował ze współpracy z Rosją w dziedzinie cyfryzacji.  Na szczycie Szanghajskiej Organizacji Współpracy w uzbeckiej Samarkandzie prezydent Tadżykistanu, Emomali Rahmon w obecności Putina w dość niewybredny sposób wytykał mu brak szacunku wobec centralno-azjatyckich partnerów. Kolejni przywódcy, włącznie z Sadyrem Dżaparowem z Kirgistanu, z trudno skrywaną satysfakcją spóźniali się na spotkania z Putinem, choć zwykle to on kazał na siebie czekać.

 

X X X

„Rosja, znajdująca się w dosyć bliskich stosunkach z Białorusią oraz kilka rosyjskich protektoratów typu Południowej Osetii, Abchazji, republik Donbassu, Naddniestrza… Mówienie o Wschodzie nie ma też sensu, ponieważ ten przesunął się znacznie dalej w stronę Oceanu Spokojnego. Światowym Wschodem, rzucającym wyzwanie światowemu Zachodowi są dziś Chiny. Rosja co najwyżej w przyszłości może stać się częścią tego Wschodu. Skoro mówimy o geopolityce: Rosja jest krajem mocno przesuniętym w kierunku Bieguna Północnego. Dwie trzecie terytorium kraju znajduje się w strefie wiecznej zmarzliny. W momencie, kiedy rozmawiamy, temperatura w Moskwie wynosi minus dwadzieścia pięć stopni. Również bazowa kultura Rosji jest północna, co zbliża ją do innych północnych narodów – Finów czy Szwedów. Moja koncepcja Północy wyprowadza Rosję poza ramy konfliktu między Wschodem, a Zachodem. Z tym wiąże się moja rekomendacja dla Rosji: nie stawać się sojusznikiem Ameryki przeciw Chinom i na odwrót. (…) Rosja, jak wspominałem na przestrzeni XX wieku dwukrotnie upadała w następstwie wewnętrznych procesów. Ponadto, pod koniec lat dziewięćdziesiątych, w okresie drugiej kadencji Borysa Jelcyna znalazła się ona w opłakanym stanie, jaki określiłbym jako stan półrozpadu. Te fakty należy mieć na uwadze, aby przeciwdziałać wszelkimi środkami podobnemu scenariuszowi. Władimir Putin, odpowiadając na słowa reżysera filmowego, Aleksandra Sokurowa, powiedział niedawno, że wewnątrz Rosji jest około dwóch tysięcy terytorialnych konfliktów. Nie znajdują się one w centrum uwagi, ale mogą wybuchnąć, jeżeli nie zostaną wcześniej rozbrojone, co jawi się jako nieproste zadanie. Zarazem należy pamiętać, iż nawet w okresach upadku jądro rosyjskiego terytorium zachowywało swoją jedność. Dlatego sądzę, że choć prawdopodobieństwo rozpadu Rosji jest bardzo niskie, to należy mieć świadomość tego zagrożenia. Rosja na przestrzeni stu lat z okładem rozpadała się dwukrotnie. I nie jest to przypadek” –  Dmitrij Trienin, wywiad z dnia 03.01.2022 https://nowakonfederacja.pl/ .

Roman Boryczko,

14.01.2023

One thought on “Nie jak równy z równym. Czy Rosja jest w stanie wyjść z konfrontacji z NATO obronną ręką? (5)

  • 24/02/23 o 10:53
    Permalink

    -ROSJANIE -kiedyś zniszczą Te całe Stany Zjednoczone -bardzo szybko w ” -JEDNĄ GODZINĘ, albo w To jedno Przedpołudnie czy Popołudnie “-BOSKIEGO SĄDU nad Tym Najgorszym Krajem NATO ” -ale -jak -ROSJANIE -mają przebaczyć i wybaczyć -wszystkie Te nasze POLSKIE ZBRODNIE -tym tak finansowanym i prowadzonym wciąż z tego Dzisiejszego WASZYNGTONU -Tym tak Szalonym -POLSKIM NAZISTOM z TEJ takiej NOWEJ -NADWIŚLAŃSKIEJ TRZECIEJ RZESZY -dzisiejszych WASZYNGTONU, Nowego JORKU -Tym tak Największym POLSKIM WOJENNYM PODPALACZOM I PODŻEGACZOM -i -Tym tak krwawym POLSKIM UZBRAJACZOM -AMERYKAŃSKIEJ UKRAINY ?? -to będzie chyba -bardzo trudne -żeby -ROSJANIE -Nam przebaczyli -dzisiejsze POLSKIE ZBRODNIE dla AMERYKI i WASZYNGTONU ? -to -będzie chyba bardzo trudne !

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*