Czy można zdradzić idiotę? Znów zdradzą Polskę i Polaków, tych niespełna rozumu? (8)

Amerykanie daliby wszystko, żeby Rosja była w sojuszu z Zachodem. Prucie kieszeni Europejczyków, medialnie podsycany strach, jakoby Rosja chciała najechać całą Europę – zwiększą presję zakupu sprzętu wojennego, bądź wzięcia go w systemie ratalnym. Finansowanie pozabudżetowe, czyli tzw. ukryty dług, staje się coraz popularniejszy w państwach członkowskich Unii Europejskiej. Aż sześć krajów wspólnoty ma dług publiczny w wysokości przekraczającej 100 proc. produktu krajowego brutto – wynika z najnowszych danych Eurostatu. Gdy jeszcze nie było wysokiej inflacji i wzrostu stóp procentowych, wielu ekonomistów machało na coś takiego ręką, ale teraz to problem coraz bardziej poważny, nawet jeśli chwilowo finansowany „podatkiem inflacyjnym”.

Polska ma względnie niskie poziomy długu, ale odsetki płacimy dużo wyższe niż większość krajów Unii. Na jednego mieszkańca, pracującego czy nie, przypadać będzie dodatkowy państwowy koszt do sfinansowania nieco ponad tysiąc złotych rocznie (40 mld zł podzielone przez 37,9 mln mieszkańców). Gdyby przeliczyć na same osoby w wieku produkcyjnym (22,4 mln) wychodzi 1,8 tys. zł rocznie, a przeliczenie na osoby pracujące (16,8 mln) daje liczbę 2,4 tys. zł rocznie. Innymi słowy, poza wzrostem cen produktów i usług pracujący ma na karku państwo, które chce mu wyszarpać dodatkowe 200 zł co miesiąc na finansowanie drożejącego długu. Przy czym Polska i tak jest we względnie komfortowej sytuacji. Nasz dług publiczny stanowił na koniec drugiego kwartału br. 51,6 proc. PKB, co daje 13. miejsce w grupie 30.

Aż sześć krajów wspólnoty ma dług przekraczający 100 proc. PKB. W kolejności od najbardziej zadłużonego są to: Grecja, Włochy, Portugalia, Hiszpania, Francja i Belgia. Z tej listy uciekł przynajmniej na jeden kwartał Cypr, któremu dług publiczny zmalał między pierwszym a drugim kwartałem ze 102,1 do 95,2 proc. PKB. Patrząc poza wspólnotę, brytyjscy ekonomiści oceniają, że ich kraj wkrótce też dołączy do „klubu stu procent”. Wielkiej Brytanii nie jest od tego daleko. W 2023 r. Polska wyda na obronność ok. 4 proc. PKB, co stawia nas w czołówce NATO – tym samym wzrost wydatków będzie większy, niż te całkowite wydatki u większości członków Sojuszu Północnoatlantyckiego. Pod koniec tego roku PKB Polski może wynieść 3,4-3,5 bln PLN, co przekłada się na wydatki rzędu 140-150 mld PLN.

Wojna a właściwie straszenie nią rujnuje realnie europejskie i polskie gospodarstwa domowe! Wojna to może nie być jedyny problem Polaków i Europejczyków. Wojna już się rozpoczęła, a jest nią „kambodżański sen Pol Pota” – po nas już nic nie będzie..! Fit for 55 to ambitny cel utopistów klimatycznych, którzy chcą zreformować wszystkich i wszystko do roku 2050. W europejskim prawie o klimacie zapisano obowiązkowy unijny cel klimatyczny: ograniczenie emisji w UE o co najmniej 55% do 2030 r. Realizacja wymagań unijnego pakietu Fit for 55 w polskim ciepłownictwie to koszt od 276 mld zł do 418 mld zł. Polskie rolnictwo musi być tylko bio-. Zielony Ład przewiduje dopłaty dla rolników w ramach ekoschematu Biologiczna ochrona upraw. Podstawą do uzyskania dofinansowania ma być m.in. dowód zakupu preparatu, wpis w ewidencji zabiegów oraz weryfikacja zgodności zabiegu z instrukcją użytych środków ochrony roślin. Opublikowane zostało Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/1056 z dnia 24. czerwca 2021 r., ustanawiające Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji, co weszło w życie 1. lipca 2021 r. Czas – start. Zegar już cyka nad końcem Europy! Globaliści rękami samych zainteresowanych zlikwidowali konkurenta!

X X X

„Dla kogo wojna to wojna, a dla kogo krowa dojna”. Wojna za wschodnią rubieżą Polski sponsorowana jest z podatków państw, ściąganych od podobno wolnych obywateli krajów suwerennych, niechcący donatorów zagłady. Zarabiają ci sami globalni gracze, powiązani z „ukrytą władzą” w USA. „Niemiecki” producent czołgów Leopard w ciągu roku 2022 zwiększył rynkową wartość swojego biznesu o 150 proc., co daje kwotę 6 mld euro netto. RHEINMETALL AG to firma globalna, w skład której wchodzą akcjonariusze podmiotów takich jak: BlackRock Inc., Wilmington, Delaware, Stany Zjednoczone Ameryki (USA).

Trzykrotnie większy skok zanotował producent samolotów – „francuski” koncern przemysłowy SAFRAN, produkujący we współpracy F-16, Rafale, Eurofighter czy F-35BlackRock Inc., działająca w imieniu klientów i zarządzanych przez siebie funduszy oświadczyła, że przekroczyła w dół próg 5% kapitału tej firmy. Nominalnie najwięcej zyskały: LOCKHEED MARTIN i RAYTCHEON TECHNOLOGIES (znany w Polsce przede wszystkim z realizacji kontraktu na zestawy Patriot dla naszego kraju) — po około 16 mld dol. BlackRock ujawnił w formularzu 13G/A, złożonym w SEC własność 101,15 mln akcji Raytheon Technologies Corp ( RTX ). Stanowi to 6,9% wartości spółki. Znalazło się w sumie 14 koncernów z Europy i USA. Biznesy wszystkich są warte więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku (tuż przed wybuchem wojny). W sumie rynek wycenia je o 96 mld dol. wyżej.

X X X

USA zdradzi Europę? USA wciągnie Rosję do rozmów przede wszystkim na wymuszenie ustępstw od Zachodu i zarysowania rosyjskiej strefy wpływów?. Czy Zachód nie będzie miał wiele do powiedzenia w tej sprawie? Przed wirtualnym szczytem (przed ukraińskim konfliktem) z Władimirem Putinem Joe Biden rozmawiał z przywódcami Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii i Włoch o sytuacji wokół Ukrainy. Kijów i Warszawa nie zostały zaproszone, co zapewne zszokowało część komentatorów w kraju nad Wisłą. A nie powinno. Mimo wspomnianej wcześniej relatywnie twardej postawy wobec Moskwy należy stwierdzić, że to dialog jest narzędziem rozwiązywania konfliktów z Rosją, co amerykański przywódca mocno podkreślił.

Polacy i Polska dzięki swojej wrodzonej naiwności już nie istnieją. Każde państwo, europejskie nie tylko Polska, jest pęknięte wewnętrznie, jest w stanie rozkładu. Bardzo głęboko Francja, ale nawet Niemcy. USA zamykają tę część świata ekonomicznie. Zagrożenie kolejnymi chorobami, zagrożenie wojną (militaryzacja, czyt. bieda), polityka klimatycznego szaleństwa ,która doprowadzi do wywrócenia do góry dnem życia Europejczyków. Dziś plany Europy Ojczyzn, federacji, polaryzacji – Północ-Południe. Pojawiły się PIGS (Portugalia, Włochy, Grecja, Hiszpania), które sobie nie poradziły, Europy różnych prędkości (U.K., Niemcy, Francja) wydają się fraszką.

Niemcy wiedzą, że Polacy są kilkadziesiąt kilometrów od Berlina! Niemcy zrobią wszystko, by ich granica bezpieczeństwa była nie na Odrze, ale na Bugu. We własnym interesie! Natomiast Francuzi tego nie czują, dla nich jesteśmy obciążeniem. Jeśli tylko Europie uda się zrzucić jarzmo Anglosasów implozją nowej Wiosny Ludów, Polska zostanie izolowana kordonem sanitarnym. Rosja dla wielkich graczy europejskich jest niezbędnym pionkiem na szachownicy zależności i interesów. Dominacja reżimu globalistów, dojących Polaka z ostatniej złotówki, przekazanej na produkcję broni dla Ukrainy, również nie jest świetlaną perspektywą. Dogadali się wielcy? Dogadają się mali? „Jak żyć Polaku?”.

 Roman Boryczko,

03.09.2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*