Letni Poligon Umysłu i Ciała

100_5619W związku z pogłębiającym się kryzysem zachodniej kultury, stale pogarszającą się sytuacją w kraju i zaogniającą się sytuacją międzynarodową, Federacja Anarchistyczna – sekcja Częstochowa ma zaszczyt zaprosić na:

Letni Poligon Umysłu i Ciała, 20-26.VII.2015, Wojkówka k. Krosna

Jednym z podstawowych wyznaczników anarchizmu jest umiejętność kwestionowania i poddawania w wątpliwość nie tylko dominujących twierdzeń istniejącej kultury, leżących u podstaw relacji społecznych, ale także swoich własnych na ten temat założeń, tak, by nie przerodziły się one w puste dogmaty wiary. Mamy nadzieję, że ta postawa nie opuści nas tym razem też. Impreza jest kontynuacją odbywających się w latach 2007-2013 obozów FA.

Miejsce: Wojkówka nad stawami. Dojazd PKS-em, wysiadać trzeba w Bratkówce, na ostatnim przystanku.

Koszty: 20 zł wpisowe, 30 zł wyżywienie – jeden ciepły posiłek wegetariański dziennie (wkładki mięsne we własnym zakresie).

Kontakt: ZobarSzton@wp.pl

Nr tel. podany będzie tydzień przed obozem. Należy zabrać ze sobą namiot, śpiwór, kubek, menażkę i inne akcesoria przydatne na biwaku. Na miejscu jest parking i pole namiotowe, istnieje możliwość wynajęcia domku w pobliżu. Fundamentalnym wymogiem jest nie śmiecenie i dbałość o porządek na miejscu. Przy okazji przypominamy, że obóz jest „obozem pracy” – współtworzą go wszyscy uczestniczący, postawy klienckie i konsumenckie są niepożądane i niemile widziane.

Więcej informacji szukaj na profilu facebook`owym Federacji Anarchistycznej – Częstochowa:

https://www.facebook.com/pages/Federacja-Anarchistyczna-Cz%C4%99stochowa/271619369571662

2

PROGRAM:

Wojna domowa na Ukrainie:

sytuacja polityczna Noworosji – republik ludowych Donieckiej i Ługańskiej, możliwe scenariusze, perspektywy rozwoju sytuacji. Druga strona medalu, wszystko, czego nie dowiesz się z mediów.

Kurdystan:

historia walk Kurdów. Ich dzisiejsza sytuacja w chaosie wojny domowej w Syrii, Iraku, ich sytuacja w Turcji.

Dlaczego mam dość feminizmu, w obronie kobiecości:

dlaczego feminizm nie ma dziś kobietom wiele do zaoferowania (może poza jakimiś „kobietami sukcesu”)? Refleksje anarchistki, byłej squaterki, młodej mamy i przedstawicielki pokolenia, nie posiadającego widoków na żadną stabilizację ekonomiczną. Prowokacja do burzliwej dyskusji.

Historyczne nurty polskiej lewicy:

przy smrodzie truchła SLD rodzą się nowe lewicowe formacje – o często krańcowo przeciwstawnych orientacjach. Aby lepiej zrozumieć istniejące dziś podziały i tendencje, przeanalizujemy historię polskiego ruchu lewicowego od jego narodzin do dziś. Spróbujemy odpowiedzieć na pytania, gdzie jest dziś miejsce anarchistów i co jest w obecnej sytuacji rewolucyjne, a co jest jedynie pustą, choć „radykalną”, frazeologią.

Prekariat:

pojęcie to cieszy się w ostatnich latach ogromną popularnością. Co ono właściwie opisuje, czemu ma służyć i czy faktycznie posługiwanie się nim ma sens.

Śmierć kontrkultury:

kontrkultura jako zjawisko kształtujące alternatywne wobec dominującego modelu układy odniesienia praktycznie dziś już nie istnieje, utraciła zdolność oddziaływania na świadomość młodych ludzi. W publicznym dochodzeniu spróbujemy ustalić przyczyny zgonu.

Społeczeństwo ryzyka:

odniesienie teorii ponowoczesności do obecnej sytuacji w kraju (np. umowy śmieciowe). Klęska państwa opiekuńczego i neoliberalizmu również. I co dalej?

Nowa ekonomia:

świat w pułapce rosnącego wykładniczo zadłużenia. Kreacja dłużnego pieniądza jako mechanizm przejmowania bogactwa społeczeństw przez prywatne banki. Koncepcja dochodu podstawowego jako próba wyjścia z tej sytuacji.

Survival:

wprowadzenie teoretyczne i cykl zajęć w terenie: budowa schronienia, dzikie rośliny jadalne, rozpalanie ognia; prymitywne techniki i pułapki łowieckie.

25.VII (sobota) – dzień kultury i sztuki anarchistycznej: wystawa malarstwa, poezja, teatr, koncert – szczegóły wkrótce.

Poza tym: piękna przyroda, doborowe towarzystwo, budowa pieca chlebowego, haft regionalny (w ujęciu niepolitycznym) i co tam jeszcze wyjdzie. Proponowany program jest otwarty, zapraszamy do jego współtworzenia. Sugestie, propozycje i twórczy wkład mile widziane.

Na zdjęciach Zdzicha W. obóz V z roku 2011 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*