Globalne implikacje konfliktu Rosja-Ukraina (2)

Znaczenie Ukrainy

Ukraina jest ważna zarówno dla Rosji, jak i UE, ponieważ to największy kraj w Europie (nie licząc europejskiej części FR), a przy tym bardzo bogaty w liczne minerały. Ukraina jest  jednocześnie największym spichlerzem europejskim i głównym eksporterem ziarna.

Zapewnia też Unii bezpośredni dostęp do pól rosyjskiego Gazpromu i rurociągów naftowych. Aż 40% gazu i 25% ropy naftowej, dostarczanego przez Rosję do krajów europejskich, przebiega przez Ukrainę. Niemcy, Włochy i Holandia są największymi importerami rosyjskiego gazu, na którym się opiera ich gospodarka.

 

Utrata Ukrainy zagraża bezpośrednio bezpieczeństwu Rosji

Ukraina zapewnia strategiczną głębokość dla Rosji na wypadek ataku ze strony NATO. Dlatego jest ona tak istotnym fundamentem dla interesów geograficznych i bezpieczeństwa Rosji. Nałożenie sankcji na gaz z Rosji zobowiązuje UE do przywozu LPG głównie z USA po potrójnej cenie. Brzeziński stwierdził, że „bez Ukrainy Rosja przestaje być imperium, ale z Ukrainą podniesie się, a następnie podporządkuje ją sobie i stanie się znowu imperium”.

 

Moskwa przypomina Washingtonowi

Moskwa wielokrotnie i na różne sposoby zwracała się do USA-NATO, aby poniechały swojego podejścia do zimnej wojny oraz szanowały suwerenność innych krajów i ich interesów, lecz pijane własną wielkością i wyniosłe elity USA nie zawracały sobie głowy obawami Rosji, związanych z bezpieczeństwem. Władimir Putin zamiast podejmować aktywne środki w celu zablokowania wkraczania NATO, przyjął politykę pojednawczą z atlantami. Współpracował nawet z USA na Bliskim Wschodzie i nie sprzeciwił się rosnącej obecności w USA w Azji Środkowej. On i Trump byli do siebie tak bardzo podobni, że Trump został oskarżony przez Demokratów, jako szukający rosyjskiej pomocy do wygrania wyborów 2016 roku.

 

Putin traci swój przyjazny image

Kiedy Putin doszedł do wniosku, że agresorzy nie mają najmniejszej ochoty zatrzymać swych zapędów do rozszerzania swej ekspansji na wschód i usunięcia broni rakietowej, rozmieszczonej w pobliżu granic Rosji, ani zamknąć laboratoriów bio-broni, a wręcz przeciwnie, chcą uczynić Ukrainę kolejnym członkiem NATO – stracił wszelkie złudzenia. Stopniowo rozmieszczał  siły rosyjskie na granicy z Ukrainą, począwszy od listopada  2021 roku, a następnie najechał ten kraj 24. lutego bieżącego roku.

Jeśli USA mogły zalegalizować swoją politykę agresji na kraje Bliskiego Wschodu, oddalone od nich o 7000 mil, usprawiedliwiając ją ochroną swojej ojczyzny, to dlaczego Rosja nie może tego zrobić, gdy jest bezpośrednio zagrożona?

 

Operacje, trwające na Ukrainie

Istniał duży przyczółek w regionie donbasskim, gdzie Ługańsk i Donieck ogłosiły swoją niezależność od Ukrainy, która oficjalnie została uznana przez Moskwę 22. lutego bieżącego roku.

Od strony Krymu w kierunku Chersonia rosyjscy żołnierze dokonali głębokich penetracji i okrążyli Odessę. Miasto Mariupol – południowy port Ukrainy ma upaść. Północno – zachodnie przedmieścia Buczy są całkowicie zajęte przez siły rosyjskie, a także w części Irpin i Charków na północnym wschodzie.

Rosjanie stopniowo otaczają stolicę Kijów, aby dławić go i zmusić obrońców do poddania się. Elektrownia jądrowa Czernobyl została przez nich przejęta, a kilka tajnych, finansowanych i prowadzonych przez USA laboratoriów bio-chemicznych na Ukrainie, zostało zniszczonych.

Siły czeczeńskie sprzymierzone z siłami rosyjskimi walczą z Ukraińcami. Także 15 000 syryjskich ochotników zgłosiło jako wolontariusze do dołączenia do sił rosyjskich na Ukrainie i Putin wyraził zgodę.

Do tej pory, poza Chersoniem, żadne większe miasto nie zostało opanowane ze względu na zaciętą obronę ukraińską.

Ponad 4 miliony Ukraińców i innych nacji uciekło i stało się uchodźcami w sąsiednich państwach, a na skalę wręcz masową ma to miejsce w Polsce. Problem w tym, że uchodźcy nadal uciekają, co stworzy problemy społeczne w krajach przyjmujących.

Obie strony poniosły ofiary. Ale nie są one podobne do ludobójstwa i zniszczeń, spowodowanych przez siły USA-NATO podczas wojny na Bliskim Wschodzie.

Rosja postawiła siły nuklearne w gotowości bojowej. Białoruś zaś odrzuciła swój status anty-jądrowy, umożliwiając Rosji wprowadzenie tam broni jądrowej.

Putin postrzega wszystkie byłe republiki ZSRR jako sztuczne państwa, utrzymywane przez atlantów, surowo ostrzegając ich przed czynnym udziałem w konflikcie. Rosja jest zdeterminowana, aby demilitaryzować Ukrainę. Nie ma możliwości wyprowadzenia sił z Ukrainy, dopóki nie znikną obawy i nie zostanie zagwarantowane bezpieczeństwo Rosji. Prezydent Rosji zezwolił utworzyć humanitarne korytarze dla cywilów, chcąc właściwie pozbawić armię Ukrainy ludzkich zasobów i pomocy.

Zarysowuje się siła poparcia Chin, które również padło ofiarą agresywnej polityki USA.

Bitwa na Ukrainie jest bitwą o nowy porządek świata. Podobnie jak Lenin i Stalin, Putin dąży do obalenia dyktatu USA, które odbiera jako samolubne i niesprawiedliwe. Wbrew oczekiwaniom Putina na krótką i szybką wojnę, przeciąga się ona i prawdopodobnie potrwa dłużej. (Cdn.)

 

Gen. bryg. Asif Haroon Raja

oprac. Andrzej Filus

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*