Fanfary dla szkoły. Muzyczna „złota polska jesień” w Pilchowicach

dsc_0556Koncert w murach pilchowickiej szkoły 25. października był drugim z cyklu koncertów, mających przybliżyć społeczeństwu piękno muzyki i śpiewu. Podczas wtorkowego spotkania bohaterką koncertu była trąbka.

Wielka kultura na dobre zadomowiła się w Gminie Pilchowice. Jeszcze nie wygasły echa konkursu poezji im. Konstantego Damrota w poniedziałkowy wieczór, a już następnego dnia mieszkańcy Pilchowic mieli okazję uczestniczenia w koncercie muzyki poważnej na trąbkę i fortepian.

Gospodarzem wtorkowego koncertu był Zespół Szkół Pilchowice zaś organizatorami: Stowarzyszenie Pilchowiczanie Pilchowiczanom, Fundacja Human Sensor, Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży Zakonu Ojców Kamilianów w Pilchowicach przy współpracy Gminy Pilchowice.

dsc_0544

ADAM ŻAAK JAKO KONFERANSJER

Koncert z udziałem artystów Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego prowadził Adam Żaak – solista (baryton) muzyk. (W wieku 4 lat rozpoczął naukę gry na fortepianie. Przez kolejne lata dzieciństwa i młodości doskonalił grę na instrumentach klawiszowych, jest także organistą. W roku 1983 otrzymał angaż w Operze Śląskiej w Bytomiu).

www.letnifestiwal.pl / adam-zaak zaakadam.w.interiowo.pl

Fortepian Daria Kocur jest studentką Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie fortepianu u profesora Piotra Sałajczyka.

Trąbka Rafał Zięba.

dsc_0510dsc_0545-1

W ROLI GŁÓWNEJ RAFAŁ ZIĘBA I JEGO TRĄBKA

W repertuarze, który przedstawili muzycy podczas wtorkowego koncertu, znalazły się utwory znanych kompozytorów takich jak;

Clifford P. Barnes The Young Maestro,

Johann Sebastian Bach English Suite – I Prelude, II Allemande,

V. Scelkov Mlady kavalerista,

Georg Friedrich Haendel Mesjasz The Trumpet Shall Sound,

Na zakończenie koncertu muzycy wykonali utwór Ninniego Rosso Cisza.

Jest to jeden z piękniejszych utworów na trąbkę, który w 1965 roku błyskawicznie stał się przebojem, a płyta z tym nagraniem rozeszła się w nakładzie 10 000 000 egzemplarzy.

dsc_0551dscf0710dsc_0549

W przerwach prowadzący opowiadał o historii powstania dętego instrumentu, który podczas wtorkowego koncertu grał przysłowiowe „pierwsze skrzypce” i roli jaką pełni trąbka workiestrze.

Należy wspomnieć przy tej okazji, iż jak zwykle nie zawiedli podopieczni, jacy na długo przed rozpoczęciem koncertu z niecierpliwością oczekiwali rozpoczęcia tej – jak to nazwali – muzycznej uczty dla ucha i duszy (i z pewnością nie zawiedli się i tym razem). Cieszyła także obecność młodzieży, choć nie powinno to nikogo dziwić, bowiem młodzież pilchowicka to w większości młodzi muzycy, uczniowie szkół muzycznych i pasjonaci tej jednej z najpiękniejszych z muz. Źródeł tego sukcesu w postaci tylu talentów należy szukać w historii miejscowości – w tym niewielkim niegdyś miasteczku mieściło się – jak wiadomo – seminarium, które wychowało wielu muzyków, śpiewaków i  kompozytorów.

dsc_0552

WIEDZA JAKĄ POSIADAJĄ MŁODZI LUDZIE NA TEMAT MUZYKI ZASKOCZYŁA SAMEGO PROWADZĄCEGO. PYTANIE BYŁO TRUDNE A PRAWIDŁOWA ODPOWIEDŹ BŁYSKAWICZNA

Już za miesiąc kolejny koncert. Tym razem instrumentem wiodącym będzie akordeon i – jak zapewniał prowadzący spotkanie – będzie to kolejna muzyczna podróż pełna niespodzianek i niezapomnianych wrażeń. Muzycy, podobnie jak podczas wtorkowego spotkania, postarają się pokazać wszystkie możliwości, jakie posiada ten instrument muzyczny.

Zdjęcia i tekst:

Tadeusz Puchałka

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*