AREVA zdobywa przyczółki pod atomowy kontrakt z polskim rządem – społeczeństwo milczy
We wtorek (18. grudnia) Politechnika Warszawska podpisała umowę, rozszerzającą współpracę z francuskim koncernem Areva – jednym z największych producentów technologii nuklearnych. Porozumienie obejmuje głównie kształcenie kadr dla energetyki i przemysłu nuklearnego.
Prorektor ds. Nauki PW prof. Rajmund Bacewicz wyraził nadzieję, że kształcone obecnie pokolenie polskich inżynierów będzie pracowało już przy polskiej elektrowni jądrowej i powiązanym z nią przemyśle. Mamy już spore grono wykształconych specjalistów i jesteśmy gotowi poszerzyć nauczanie o studia w języku angielskim – powiedział. Specjalizację z energetyki jądrowej na PW kończy rocznie około 40 studentów, co odpowiada liczbie na przeciętnej europejskiej uczelni technicznej – zauważył prof. Konrad Świrski. Jak dodał, to wystarcza na obecnym, początkowym etapie polskiego programu jądrowego, liczba ta może być łatwo zwiększona do ok. 50, jeśli program ruszy na pełną skalę.
– Wszyscy absolwenci mieli styczność z prawdziwymi instalacjami nuklearnymi we Francji albo USA, co jest w Polsce unikalne – podkreślił Świrski. Jak mówił wicedyrektor handlowy Arevy – Tarik Choho, firma daje możliwości praktycznej nauki w różnych segmentach sektora nuklearnego – inżynierii, badaniach czy studiach terenowych. Najważniejszą rzeczą, jaką dajemy, jest możliwość zastosowania wiedzy w praktyce. Studentom oferujemy też możliwość kształcenia się w naszych placówkach we Francji, to bardzo ważne uzupełnienie wykształcenia akademickiego, które otrzymują tutaj – powiedział Choho.
Podpisana we wtorek umowa rozszerza współpracę, jaką francuski koncern nawiązał w 2009 r. Areva organizowała już wyjazdy szkoleniowe dla kadry oraz studentów PW. W ramach wspólnych badań Francuzi przekazali też Polsce zaawansowane programy symulujące pracę reaktorów jądrowych. Kontrolowana przez państwo francuska firma będzie się ubiegać o kontrakt na budowę polskiej elektrowni jądrowej, zaoferuje w nim swój najnowszy reaktor EPR. Obecnie na świecie trwa budowa czterech takich bloków: dwóch w Chinach i po jednym we Francji i w Finlandii. Polski rząd planuje wybudowanie dwóch siłowni o łącznej mocy 6000 MW. Na inwestora wybrano Polską Grupę Energetyczną, w której Skarb Państwa ma większość udziałów.