„WOULD YOU RATHER”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lubię, gdy oglądając film ulegnę zaciekawieniu, a fabuła – intrygując – zmusi do refleksji i pozostanie ze mną na dłużej. Film Would You Rather, choć minimalistyczny, ubogi w efekty specjalne, scenografię czy wyszukane kostiumy, broni się ciekawym podejściem do tematu i niezłą grą aktorską. Dla wyszukanych koneserów niszowego kina dodam – nie jest to taka produkcja. To typowy komercyjny film klasy B, będący jednak rodzynkiem, przez wielu widzów zwykle przeoczonym.

Nie jest przełomowy czy nowatorski, zaś reżyser David Guy Levy p,odając temat podziemnego hazardu nie poszedł w stronę para-dokumentu, a jedynie fikcji literackiej. Czy bogaci, gnuśni, znudzeni życiem w przepychu mogą zechcieć zabawić się w zabijanie? Grać w śmiertelny hazard, spotykając się w zaciszu oddawać się perwersyjnej przyjemności, czerpanej z cierpienia, krwi, strachu, bólu i nadchodzącej śmierci. Już od dawna krąży pogłoska o filmach snuff, nakręcanych dla takich właśnie znudzonych koneserów. Filmy, ukazujące proces zabijania. Nigdy nie potwierdzono takiego procederu i istnienia śmiertelnego hazardu ale wiadomo, iż wiele zaginięć ludzi kończy się tragicznie w rękach mafii handlarzy ludzi, którzy czerpią zyski z niewolnictwa lub handlu organami. Edward Miszczak nakręcił niegdyś cykl dokumentów o tajemniczych zaginięciach kobiet w meksykańskim mieście granicznym Ciudad Juárez, gdzie niemalże codziennie znajduje się kilkanaście ciał okaleczonych, torturowanych kobiet. Sprawa sięga szczytów władzy, wojska i policji. Wszyscy utrudniają śledztwo i wiadomo, że kobiety mogą brać udział w śmiertelnej grze, fundowanej dla bogaczy. Wiadomo też, iż belgijski salonowy zabójca i pedofil Marc Detroux – potwor z Charleroi – w swych kilkunastu domach gościł śmietankę polityków i świata krawaciarzy. Zamknięta elita broniła potem podczas procesu członka swojego klubu, czym wywołała w Belgii skandal. Z rąk zwyrodnialca zginęło kilka dziewczynek i kobiet.

W kinematografii ostatnich lat pojawił się również film, ukazujący tę specyficzną zabawę – grę o życie w śmiertelnej scenerii zawodów paintball – reżysera hiszpańskiej produkcji REC – Daniela Banmayora. Ludzie nieświadomie kuszeni pieniędzmi myślą, że nagroda jest blisko, że za fasadą strachu stoi zwyczajny hazard – a nie zbrodnicza perwersja. W filmie Would You Rather „graczy” wabi do swojej wiktoriańskiej willi bogaty mecenas Stephan Lambric i kusi wybawieniem z kłopotów rodzinnych, finansowych lub zdrowotnych. Nie liczy się wiek, pełnosprawność, zdrowie, atrakcyjność – gracze muszą dobrowolnie zgodzić się na przystąpienie do tego tajemniczego projektu. Jednak fundacja bogatego mecenasa wybawi z kłopotu tylko zwycięzcę gry. Siedzący przy stole nie wiedzą, iż gra o lepsze życie może być igraniem z własną śmiercią. Reguły zostały zniesione. Zaskoczenie, zdziwienie, zabawa ludzkim strachem, kalkulacja, hazard – droga do upragnionego triumfu.

Zagramy?

Polecam odszukać w Sieci.

 

(Awangarda)

 Lipiec 2013

AWANGARDOWY SEANS FILMOWY

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*