VI Edycja Przeglądu Twórczości Kresowej w Gliwicach-Bojkowie. Wspomnienia ,,Lwowskiej Fali”

DSC_0085Już od 6 lat w szkole nr 8 w Gliwicach-Bojkowie organizowany jest Przegląd Twórczości Kresowej. Za sprawą dyrektora szkoły, pani Marioli Dumin-Kowal, Krzysztofa Kruszyńskiego, nauczyciela-katechety gliwickiej „8” a także, co należy podkreślić, ogromnemu zaangażowaniu pani mgr Ewy Słaboń oraz mgr Joanny Bajdy jak też wielu pasjonatów kresowej historii i kultury, konkursy te stoją na wysokim poziomie i cieszą się dużym zainteresowaniem – nie tylko środowisk kresowych.

Spośród wielu zaproszonych gości należy wyróżnić osobę prezesa Towarzystwa Przyjaciół Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, pana Zygmunta Partykę. Obecna była również wiceprezes gliwickiego oddziału T. P. M. L i K. P. Wsch. – pani Maria Kaproń…

DSC_0001

 

Tematem ubiegłorocznego konkursu była Wieś na Kresach. W tym roku w bogatym programie, przygotowanym przez młodzież, wspomniano historię słynnej Lwowskiej Fali.

DSC_0014

Gośćmi specjalnymi tegorocznego konkursu byli: redaktor Danuta Skalska z Lwowskiej Fali Radia Katowice oraz zespół, promujący kresową muzykę, śpiew i zwyczaje – znany wszystkim duet Tyligentne Batiary.

DSC_1026

Jak co roku w konkursie mogli brać udział uczniowie wszystkich gliwickich szkół, konieczne było tylko zgłoszenie chęci uczestnictwa. Imprezie towarzyszył tradycyjny konkurs wiedzy o ziemi przodków, którą młodzież wyraziła w pieśniach, inscenizacjach, skeczach itd. 

DSC_0022

Dzieci oraz liczne zespoły młodzieżowe wystąpiły w kategorii wieku przedszkolnego, klas młodszych od I-III oraz od IV – VI. 

Tematem wiodącym tegorocznego Przeglądu Twórczości Kresowej była wszystkim doskonale znana i przez wielu uwielbiana Lwowska Fala. Publiczność miała okazję zapoznania się z historią powstania słynnej rozgłośni. Był czas na wspomnienia i łezkę wzruszenia, wspomniano również o działalności Lwowskiej Fali, która na antenie Radia Katowice co niedziela wita swoich słuchaczy starym sygnałem ze Lwowa. Dzieje się to za sprawą naszej Danki Skalskiej, osoby oddanej całkowicie duszą i ciałem Kresom i ludziom, od wieków tworzącym bogactwo kulturowe tej ziemi. 

DSC_1049

Był konkurs, były nagrody, wywiady… Były też słowa, mówiące o tym, że dobrze by pewnie było, aby kiedyś śląska młodzież miała możliwość odwiedzenia gliwickiej „8” właśnie w tym czasie. Kto wie, może kiedyś udałoby się zorganizować wspólny konkurs. Żyjemy w trudnych czasach, mnożą się konflikty zbrojne, trwa exodus ludności z Bliskiego Wschodu.

Tyle się mówi o konieczności wzbogacania naszej kultury inną – całkowicie nam obcą… Zachodzi pytanie: po co, skoro tak słabo znamy swoją?

DSC_0974

Śląska kultura wielce różni się od tej kresowej z Małopolski Wschodniej, a jednocześnie tak jest nam bliska, łączy je bowiem to co najważniejsze – Wiara w Nadzieję i Miłość.

DSC_0008 

Tak bliskie są nam historyczne zawirowania, rozdarta ziemia śląska cierpiała a wraz z nią jej mieszkańcy. Kresowianie, których wypędzono ze swoich domostw, a osiedli na ziemi śląskiej, przez wiele lat czuli się obco. Czas to zmienić. Dla wspólnego dobra organizujmy spotkania obydwu środowisk – takie miało miejsce niedawno w Knurowie i cieszyło się dużym zainteresowaniem. Początki bywają trudne, integracja, wzajemne zrozumienie – to właśnie dziś niezwykle ważne. Wzbogacajmy się właśnie w ten sposób, odwiedzajmy – otwórzmy się wzajemnie – to nasz wspólny dom – na łączeniu tych kultur powinno nam wszystkim zależeć.

DSC_0980

Gliwicka „8”, dzięki poświęceniu wielu ludzi tętni życiem, podobnie i dzięki podobnym ludzkim pasjom działają szkoły na terenie Knurowa. Warto się poznawać, wymieniać doświadczeniami. To nas wzbogaca – i ma sens…

DSC_0041 

 

Tekst i zdjęcia:

Tadeusz Puchałka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*