NATO poważnie przeliczyło się z geopolitycznymi konsekwencjami „ich” wojny na Ukrainie. UE, a nie Rosja, osłabiła się od początku „specjalnej operacji wojskowej”

Chociaż wielu pamięta 24. lutego jako pierwszą rocznicę wojny na Ukrainie, rosyjska specjalna operacja wojskowa jest w rzeczywistości kolejną fazą szerszego konfliktu, który rozpoczął się w 2014 roku. Jest to kluczowy punkt, często pomijany, ponieważ u atlantów budowana jest narracja, że rosyjska interwencja była niesprowokowaną inwazją, której jedynym celem była ekspansja terytorialna. Społeczność międzynarodowa, za którą atlanci błędnie uważają tylko siebie, odrzuciła tę narrację. Ku rozczarowaniu atlantyckich przywódców większość świata zamiast tego pogłębiła swoje więzi z Rosją. Jednak nawet ta propaganda została zdemaskowana na Zachodzie jako błąd. Przypomnijmy, iż była kanclerz Niemiec, Angela Merkel przyznała w grudniu 2022 r., że „Porozumienie Mieńskie z 2014 r. było próbą dania Ukrainie czasu”. „Ten czas wykorzystano na Ukrainie, aby stać się silniejszym, co obecnie widać. Ukraina z lat 2014-2015 nie jest współczesną Ukrainą” – powiedziała, dodając, że „dla wszystkich było jasne”, że konflikt został wstrzymany, „ale właśnie po to, aby dać Ukrainie potrzebny czas”.

Oświadczenie Merkel potwierdziło, że porozumienia mieńskie, seria porozumień, które miały zakończyć wojnę w Donbassie, miały jedynie dać Ukrainie więcej czasu na zbrojenia do prowadzenia wojny z Rosją. Dowodzi to również, że atlantycka strona Porozumień Mieńskich nigdy nie zamierzała wykorzystać tego mechanizmu do zaprowadzenia pokoju i rozwiązania problemów lokalnych mieszkańców. Rosyjska interwencja nie była zatem zaskoczeniem, a być może atlanci nawet się jej spodziewali, pamiętając, że Stany Zjednoczone wydawały ostrzeżenia zaledwie na kilka tygodni przed rozpoczęciem specjalnej operacji wojskowej. Jednak absolutnym zaskoczeniem dla atlantów były konsekwencje geopolityczne i gospodarcze – wszystkie na ich niekorzyść, a awans dla Moskwy.

Nie można zaprzeczyć, iż sankcje odbiły się na rosyjskiej gospodarce, ale Unia Europejska pokazała, że jest tylko politycznym karłem, pozbawionym autonomii wobec Washingtonu. S mają ograniczony wpływ na Rosję, biorąc pod uwagę, iż jest to kraj całkowicie samowystarczalny, w przeciwieństwie do Syrii i Iranu (które również są mocno sankcjonowane, ale nie mają zdolności do samowystarczalności).

Sankcje raczej przyspieszyły dedolaryzację światowej gospodarki i pogłębiły kryzys gospodarczy w Europie. U atlantów ewidentnie widać było naiwność, gdyż istniało fałszywe przekonanie, że Rosja skapituluje pod naciskiem sankcji. Zamiast tego Unia i Zjednoczone Królestwo przeżywają kryzys gospodarczy, który zmiażdżył klasę średnią w wyniku kryzysu, spowodowanego kosztami wojny. Tymczasem Rosja ma większe perspektywy ożywienia w porównaniu z Niemcami i Wielką Brytanią.

Według styczniowej prognozy Międzynarodowego Funduszu Walutowego, rosyjska gospodarka będzie rosła szybciej niż niemiecka, a brytyjska będzie się kurczyć. Daleko zatem do wyśnionego upadku rosyjskiej gospodarki, który przewidywano, gdy setki międzynarodowych firm, takich jak McDonald’s i Boeing, wycofały się z Rosji, a Rosjanom uniemożliwiono korzystanie z zachodnich instytucji finansowych.

Przypomnijmy, że w marcu 2022 r. sekretarz skarbu USA, Janet Yellen, chwaliła się, iż „rosyjska gospodarka zostanie zdewastowana”. Jedenaście miesięcy po oświadczeniu Yellen MFW przewiduje, że rosyjska gospodarka zacznie ponownie rosnąć w 2023 r., o 0,3%, a następnie o 2,1% w 2024 r. Chociaż wzrost o 0,3% jest marny, to wciąż zaskakująco wyższy niż 0,1% w Niemczech, natomiast fenomenalny – biorąc pod uwagę, że to Berlin nakłada sankcje, a nie Rosja na Niemcy. Wielka Brytania jest w jeszcze gorszej sytuacji. Oczekuje się, że jej gospodarka skurczy się o 0,6%.

Indie i Chiny pomagają Rosji złagodzić stres, związany z oddzieleniem się od zachodnich instytucji finansowych i wymiany handlowej. Wielu ekspertów uważa, że XXI wiek jest „wiekiem Azji” i oczekuje, iż główne światowe centra finansowe przesuną się z Zachodu na Wschód. W tym świetle wykluczenie Rosji z Zachodu nie pozostawiło jej innego wyboru, jak tylko mocno skierować się na Wschód, z czego entuzjastycznie skorzystały Indie, Chiny i inne kraje.

Wiek XX był zdominowany przez system dwubiegunowy i krótkotrwały system jednobiegunowy. Chociaż XXI wiek jest z natury wielobiegunowy, oczekuje się, że zdecydowanie dominującymi potęgami gospodarczymi i militarnymi będą Stany Zjednoczone i Chiny, a także wiele innych wielkich mocarstw, takich jak Rosja i Indie, w pełni zdolnych do obrony własnych interesów.

Atlanci nie zdają sobie sprawy, iż w obecnym globalnym systemie to Rosja ma ogromny wpływ na to, czy USA, czy Chiny odniosą zwycięstwo. Rosja faktycznie nie miała innego wyboru, jak tylko zwrócić się w stronę Chin. Przyszłe pokolenia w satrapiach atlantyckich dowiedzą się, że był to strategiczny błąd – a wszystko to w nieliberalnym celu obrony neonazistowskiego reżimu w Kijowie. Dlatego oczekiwano, iż wojna na Ukrainie będzie kolejnym postępem liberalizmu i atlantyckiego internacjonalizmu.  Zamiast tego doszło do osłabienia atlantyckiej hegemonii na świecie.

Stany Zjednoczone spodziewały się, że większość krajów podporządkuje się im i nałoży sankcje na Rosję, jednakże takie stanowisko nie miało racji bytu w Azji, świecie islamu, Afryce ani Ameryce Łacińskiej. Chociaż atlanci uparcie i arogancko bronią reżimu kijowskiego, jest faktem, iż to Rosja zwycięży w tej wojnie, a atlanci niszczą swoją i tak upadającą reputację w oczach społeczności międzynarodowej, piętnując za nieprzestrzeganie ich rozkazów tak potężne kraje jak Indie. Niosło to będzie w długim okresie negatywne konsekwencje dla atlantów, których wpływy słabną, a nieufność świata wobec nich się pogłębia.

Ahmed Adel,

kairski badacz geopolityki i ekonomii politycznej

Opr. Andrzej Filus

2 komentarze do “NATO poważnie przeliczyło się z geopolitycznymi konsekwencjami „ich” wojny na Ukrainie. UE, a nie Rosja, osłabiła się od początku „specjalnej operacji wojskowej”

 • 10/03/23 o 12:56
  Permalink

  – No nie ma drugich tak Sprzedajnych Dolarowych NAJEMNIKÓW WASZYNGTONU -jak POLACY -z AMERYKAŃSKICH AGENTUR w POLSCE w Polskiej Polityce, w polskich Portalach Prorządowych i w Polskich Mediach ! – Te PIS -POPIOŁY -znów otrzymali instrukcje z WASZYNGTONU: -z PENTAGONU czy od CIA: albo działają teraz intuicyjnie na własna rękę -wiedząc co robią -że wspólnie z PO -już od 2014 roku są DRUGIMI AGRESORAMI w ” Tej Trzeciej Wojnie Globalnej WALL STREET ” !! ” -TRZEBA -dziś teraz -znów uruchomić -ten tak sprawdzony w 2017 w 2018 roku w Polsce: -TEMAT ZASTĘPCZY do TEJ WONY -Taka celową PREZENTACJĘ WROGÓW FAŁSZYWYCH -PODSTAWIONYCH -ta Prezentację Fałszywego Obrazu Wroga -bo znów cześć Polek -znowu cześć POLEK -dzisiaj zaczęła się tak domyślać: -że: “-POLSKA -jest już któryś rok na takiej WIELKIEJ WOJNIE z ROSJĄ -w której tak mogą zginąć całe Polskie Miasta ! “

  Odpowiedz
 • 11/03/23 o 01:44
  Permalink

  -Tak z czysto psychologicznego i z tego karmicznego puntu widzenia: -to wszyscy Ci dzisiejsi POLSCY UZBRAJACZE UKRAIŃCÓW do BRATOBÓJSTWA -do zabijania przez nich tych ich Najbliższych SŁOWIAŃSKICH BRACI ROSJAN -i Ci Wojenni Podżegacze z polskich portali prorządowych z polskich mediów – kiedyś powinni być zabijani -z tych samych amunicji -z tych samych broni -które tak ONI w całym 2022 roku, dzisiaj i w latach przed 2022 rokiem tak wysyłali i wysyłają UKRAIŃCOM ŻEŁEŃSKIEGO KOŁOMOJSKIEGO -do zabijania z tych AMUNICJI i BRONI ROSJAN !! -trudno by wtedy mieć jakiekolwiek Pretensje do UKRAIŃSKICH WOJSKOWYCH i OFICERÓW -gdyby te takie wyrafinowane amunicje -i te tak wyrafinowane bronie konwencjonalne -wykorzystali kiedyś w POLSCE -bo -to by było wtedy KARMICZNIE i PSYCHOLOGICZNIE -wtedy takie tak sprawiedliwe !! -No -ale oni -mogą kiedyś pierwsi uciekać do HISZPANII do NIEMIEC do SZWAJCARII do BUDAPESZTU z którego dachów i za tym wzgórzem z kolumnami tuż za DUNAJEM -czasem jest widać na PÓŁNOCY -takie Szerokie CZARNE GRZYBY -choć tylko czasem -i nie zawsze !

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*