Kolejna „Ostoja” już z Czytelnikami

6. numer Ostoi ukazał się jeszcze przed Sylwestrem, choć do większości Czytelników dotrze zapewne już w styczniu roku 2023. Okładka – zdjęcie pomnika Warszawskiej Terpsychory – sugeruje sztukę tańca jako temat wiodący edycji. Fakt, tekst redaktora naczelnego o ludziach baletu (do czego pretekstem jest Dzień Tańca, obchodzony 29. kwietnia) otwiera Ostoję, potem zaś kwestia powraca na stronach 18-24.

Najbardziej nośne, albowiem aktualne, są materiały dotyczące stosunków Rosja-Ukraina-Polska od czasów Rusi Kijowskiej po „operację specjalną” Kremla. Niewątpliwie artykuły w nowym numerze Ostoi są trudniejsze od serwowanej przez polskojęzyczne media jednostronnej propagandy ukraińskiego sukcesu. Nie darmo z telewizyjnych wersji historii (filmy National Geographic) pokpiwa Zbigniew Sajnóg w artykule National Pornografic.

Ale podobnie, jak realia niepotrzebnej rzeźni ukazywane są od początku na łamach SięMyśli, tak czas na poszukiwanie prawdy o walkach na Ukrainie również przez inne media i innych autorów. W przypadku Ostoi choćby Stanisława Michalkiewicza, Andrzeja Nowaka czy Konrada Sutarskiego.

Kanonem publicystyki Ostoi staje się osadzenie dnia dzisiejszego polskiej kultury na fundamentach, o których wielu już zapomniało. Tym razem przypomnieniu przez Annę Mieszczanek uległa postać tłumacza Biblii, Jakuba Wujka, zaś odsłonięty w Stratford-upon-Avon (tak, Shakespeare) pomnik Kochanowskiego, dłuta Andrew Lilley’a, jest pretekstem do ukazania, iż kulturę polską lansować się da. O ile decydentom na tym zależy. Dopełnieniem tego tekstu jest publikacja Edwarda W. Stańczaka o renesansowym katolicyzmie Jana z Czarnolasu.

Miłośnicy historii II wojny mogą zaś zapoznać się z ostatnimi dniami Hitlera (Peter Raina) i działaniami opozycyjnej wobec Führera grupy Biała Róża (Andrzej Kotecki).

Po te i inne artykuły prosimy już sięgnąć bezpośrednio do numeru, który w pliku PDF umieszczamy poniżej.

Ostoja 6

Redakcja SięMyśli

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*