Broń na literę „P” (5)

Amerykanie krytykowali Orbána za torpedowanie relacji między NATO a Ukrainą, nadmierne zbliżenie z Rosją, podważanie zasad demokratycznego państwa czy atak na George’a Sorosa, pochodzącego z Węgier amerykańskiego miliardera. Za Budapesztem aktywnie lobbował ambasador Izraela w USA. Ostentacyjna przyjaźń Netanjahu i Orbána była krytykowana nie tylko przez izraelską lewicę, ale także wielu Żydów węgierskich, którzy zarzucają szefowi rządu w Budapeszcie posługiwanie się antysemickimi stereotypami i wybielanie historii. Na przykład premierowi Izraela nie przeszkadzają słowa Orbána, który za „nadzwyczajnego męża stanu” uznał Miklosa Horthy’ego, pro-nazistowskiego przywódcę Węgier, odpowiedzialnego za deportację setek tysięcy Żydów do komór gazowych w Auschwitz.

Indyjski rząd, kierowany przez hinduskiego nacjonalistycznego premiera, Narendrę Modiego, nabył oprogramowanie szpiegowskie z Izraela w ramach umowy zakupu broni w 2017 roku. Funkcjonariusze rządowi, przywódcy opozycji, siły zbrojne, wymiar sprawiedliwości, instytucje demokratyczne, politycy – wszyscy byli celem. Ów program posłużył  do inwigilacji samego Jeffa Bezosa, byłego prezesa jednego z najbardziej rozpoznawalnych koncernów na świecie, czyli firmy Amazon.

Jak swego czasu donosiło kilka wiarygodnych portali, na czele z The Guardian czy Financial Times, telefon Bezosa padł ofiarą ataku, przeprowadzonego za pośrednictwem Pegasusa, który trafiła na niego przez odnośnik w aplikacji WhatsApp.

 

Pegasus – narzędzie walki z bezbronną ofiarą

Pegasus umożliwia włamanie się na dowolny smartfon, nawet najlepiej zabezpieczony – i jest nie do wykrycia. Haker widzi całą zawartość telefonu, może zdalnie uruchomić nagrywanie nie tylko rozmów telefonicznych, ale też dźwięku z otoczenia. Program zostaje zainstalowany na urządzeniu ofiary np. poprzez kliknięcie w specjalny link, za którego pośrednictwem dokonywany jest tzw. remote jailbreak, wykorzystujący luki bezpieczeństwa w danym urządzeniu. W ten sposób Pegasus osadza się na urządzeniu ofiary bez jej wiedzy i zgody i zaczyna komunikować się ze swoim operatorem, umożliwiając mu wykonywanie różnego rodzaju czynności. Pegasus może osadzić się w urządzeniach opartych o Android, jak i Apple. Program może być zainstalowany na danym urządzeniu także bez udziału jej posiadacza lub bez wiedzy operatora GSM. Wysłana wiadomość PUSH po cichu sama, automatycznie instaluje program. Taki system dystrybucji aplikacji to jedna z głównych zalet Pegasusa, bo jeszcze bardziej zmniejsza ona ryzyko zaalarmowania osoby, która ma być inwigilowana.

Program posiada system autodestrukcji, aktywowany w dwóch przypadkach: gdy klient programu na urządzeniu ofiary przez dłuższy czas nie komunikował się z serwerem Pegasusa lub gdy pojawia się duża szansa wykrycia aplikacji. Pegasus potrafi przechwycić z telefonu właściwie wszystko. Od zdjęć i nagrań wideo, przez e-maile, SMS-y, listę kontaktów, aż po śledzenie lokalizacji, nagrywanie otoczenia smartfona w wersji audio oraz wideo, aż po podsłuchiwanie szyfrowanej transmisji dźwięku oraz odczytywanie zaszyfrowanych wiadomości z różnorodnych aplikacji na urządzeniu.

Resort obrony w Tel-Avivie miał znacząco zmniejszyć liczbę krajów, do których może być sprzedawany Pegasus. Izraelskie media donoszą, iż lista takich państw zmniejszyła się ze 102 do zaledwie 37 i – co ciekawe – z tej listy miała zniknąć też Polska, jako państwo o tendencjach autokratycznych!

Dziś już mleko zostało wylane. Wszystkie informacje z telefonu Wrzosek przeszły przez izraelską centralę Pegasusa. Czyli w konsekwencji zostały udostępnione polskiej stronie, mimo że operatorzy programu wiedzieli dobrze, kim jest Wrzosek, Giertych, Brejza i inni z grupy, walczącej z dyktatorskimi zapędami Jarosława Kaczyńskiego.
Czy Izrael zamierza rekompensować to jakoś pokrzywdzonym?

Roman Boryczko,

luty 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*