Bareja wiecznie żywy, polski „establishment” wiecznie wystraszony

 

 

 

 

 

 

 

 

O tym, że nasze władze zwalczają każdy ślad pamięci o tragedii smoleńskiej, który zwalczyć mogą – wiemy od dawna.

Pamiętamy zbieranie kwiatów, gaszenie zniczy przez Straż Miejską stolicy, wyrzucanie wieńców, karanie nauczycieli, którzy wykazali się odwagą, zwalczanie pomników i pomniczków.

Teraz przekraczamy jednak kolejną granicę. Symboliczną. Wracamy głęboko do przeszłości.

Oto świeżutki przykład z Poznania.

Otóż dziś, w samo południe, odsłonięto tam rzeźbę brytyjskiego artysty Nick’a Hornby’ego, zatytułowaną: „Stary kształt – nowa brutalność”. Rzeźba, jak widzimy, przedstawia fragment samolotu, swego rodzaju pierścień, w barwach biało-niebieskich. 

I jaki problem? Otóż taki, że zarówno projekt artysty, jak i rzeźba już wykonana, przedstawiała pierścień w kolorach białym i czerwonym!

Umieszczenie na poznańskim lotnisku rzeźby w kształcie fragmentu samolotu jest jednym z kilku przedsięwzięć w ramach odbywającej się co dwa lata imprezy o nazwie Mediations Biennale.

Jak ustaliliśmy, organizator tej imprezy, pan Tomasz Wendland, zwrócił się do Nicka Hornby’ego, młodziutkiego rzeźbiarza angielskiego, z ofertą zainstalowania jego rzeźby w ramach biennale. Ten przysłał ok. 20 propozycji, spośród których Wendlad wybrał rzeźbę w kształcie fragmentu samolotu.

NAJWAŻNIEJSZE, że po zainstalowaniu rzeźby władze lotniska – jak wszystko w Polsce choć pośrednio związane z Platformą Obywatelską, albo przynajmniej żyjące w obawie przed PO – nakazały jej przemalowanie, czyli usunięcie barw biało-czerwonych, na co artysta wyraził zgodę.

W trakcie rozmów podczas otwarcia autor rzeźby wyjaśniał, że tworząc ją nie znał w ogóle kontekstu, więc nie tworzył jej z zamysłem upamiętnienia katastrofy smoleńskiej. Gdy się o tym kontekście dowiedział, uznał, że barwy powinny być zachowane i za tym optował. Jednak uległ prośbom władz poznańskiego lotniska.

 

 

Klimat jak za głębokiej komuny. Nie wystarczy składać władzy hołdy. Teraz trzeba także patrzeć, czy niekorzystna prognoza pogody nie sąsiaduje z przemówieniem I sekretarza…

Czy niedługo zdejmą z samolotów szachownicę, żeby się nie kojarzyła ze Smoleńskiem?

  

Skaj

 

Pierwodruk: http://wpolityce.pl/wydarzenia/40348-poznan-brytyjski-artysta-przygotowal-bialo-czerwona-rzezbe-w-ksztalcie-fragmentu-samolotu-wladze-lotniska-w-antysmolenskiej-histerii-kazaly-mu-przemalowac-na-bialo-niebiesko

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*