Tucker Carlson u Putina a sprawa polska (5)

22. grudnia, pod koniec roku 1938 r., Szembek odbył rozmowę z ambasadorem Rzeszy w Warszawie, Hansem-Adolfem von Moltke. Jej głównym celem było zaproszenie do Polski Joachima von Ribbentropa. Szembek argumentował, że przed podjęciem dalszych rozmów konieczne jest „rozmówienie się” obu ministrów. Moltke stwierdził, iż taka wizyta byłaby możliwa dopiero w połowie marca następnego roku. Należy zakładać, że jego faktycznym celem było odwleczenie przyjazdu Ribbentropa, tak aby wcześniej doprowadzić do przyjazdu Becka do Niemiec na nieoficjalne spotkanie z Ribbentropem lub samym Hitlerem. Józef Lipski poinformował w trybie pilnym Ministra Spraw Zagranicznych, Józefa Becka, iż istnieje możliwość nieoficjalnego spotkania z Hitlerem oraz z Ribbentropem. Beck przystał na tę propozycję.

22. i 6. stycznia 1939 r., minister spraw zagranicznych Józef Beck odbył dwa spotkania, które miały duży wpływ na dalszy bieg stosunków polsko-niemieckich. W tych dniach został przyjęty przez Führera III Rzeszy, Adolfa Hitlera oraz szefa jej MSZ – Joachima von Ribbentropa. 5. stycznia 1939 r. Beck przybył do górskiej rezydencji Hitlera – Berghof koło Berchtesgaden w Bawarii. „Spotkanie było nacechowane szczególnym aparatem uprzejmości i dbałości ze strony niemieckiej” mimo zachowania nieformalnej formuły rozmów. Becka zaskoczył też elastyczny ton wypowiedzi Hitlera, który w ten sposób wydawał się nie wykluczać jakiegokolwiek rozwiązania politycznego. „Novum dla mnie była lekkość, z jaką traktował te myśli i doktryny, które w swych poprzednich operacjach on sam i cała propaganda niemiecka podnosiły prawie do miary religii”. Hitler potrafił uzasadnić każdy niemiecki interes w Europie, stosując różne kryteria, np. ekonomiczne, etnograficzne lub prestiżowe.

Na początku trzygodzinnego spotkania minister Beck uzasadnił polską odmowę w sprawie Gdańska. Po jej wysłuchaniu Hitler nie zadawał w tej sprawie kolejnych pytań. Nasz sojusznik, Francja i prasa francuska jeszcze w grudniu wobec problemów Polski w stosunkach polsko-niemieckich pisał: „Niech Polska radzi sobie sama” (Le Matin, 14. grudnia 1938). Dla obu stron spotkania jednym z najważniejszych zagadnień była przyszłość Czechosłowacji. W polskim interesie nie było zagwarantowanie nowych granic uszczuplonej federacyjnej Czechosłowacji, ponieważ wykluczałoby to uzyskanie wspólnej granicy z Węgrami. Ponadto słabe państwo czechosłowackie nie było w stanie kontrolować sytuacji na Zakarpaciu, które stawało się „ukraińskim Piemontem” – przyczółkiem nacjonalizmów narodowościowych, wulkanem do wywalczenia niepodległego państwa ukraińskiego, złożonego z ziem, należących do ówczesnej Polski i ZSRR.

7. stycznia 1939 r., na Zamku Królewskim w Warszawie zorganizowano poufne spotkanie z udziałem prezydenta Ignacego Mościckiego, marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego i ministra Józefa Becka. Przedstawiona tego dnia konkluzja szefa dyplomacji stała się faktyczną podstawą polskiej polityki zagranicznej na kolejne miesiące: „Jeśli Niemcy będą podtrzymywać nacisk w sprawach dla nich drugorzędnych, [takich jak] Gdańsk i autostrada, to nie można mieć złudzeń, że grozi nam konflikt w wielkim stylu, a te obiekty są tylko pretekstem. […] Chwiejne stanowisko z naszej strony prowadziłoby nas w sposób nieunikniony na równię pochyłą, kończącą się utratą niepodległości i rolą wasala Niemiec. […] III Rzesza i Związek Sowiecki podpisały pakt o nieagresji, na mocy którego Hitler i Stalin podzielili między siebie terytorium Polski.  23. sierpnia 1939 roku podpisano pakt Ribbentrop-Mołotow. (Cdn.)

Roman Boryczko,

luty 2024

8 komentarzy do “Tucker Carlson u Putina a sprawa polska (5)

 • 27/02/24 o 16:20
  Permalink

  – W POLSCE -Tych tak żarliwych NAŚLADOWCÓW HITLERA ( oraz Himmlera i Gebelsa -itd ! ) -tak chcących UKRAŚĆ ROSJANOM ICH MORZE CZARNE i ICH BAŁTYK chcących wyrzucić ROSJAN z EUROPY aż pod sam URAL i za URAL -jest tak za dużo -jest tak za dużo -ale czy MACRON nie mógł w PARYŻU powiedzieć DUDZIE: ” -DUDA Ty już niedługo Wyparujesz z cała Warszawą -lub z większa liczba Polskich Miast -ale w tym WIELKIM JĄDROWYM OGNIU -TYCH PRAWDZIWYCH ROSYJSKICH RAKIET -i tak się skończy TA WASZA POLSKA BARBAROSSA dla USA i dla WALL STREET dla Waszyngtonu Nowego JORKU śladami NIEMIEC w 1941 w 1942 w 1943 -i NIKT NORMALNY w żadnym z Normalnych SZLACHETNYCH KRAJÓW -nie będzie chciał tej waszej Polski na żadnych NOWYCH MAPACH ŚWIATA ani EUROPY !! ” Czy MACRON, SCHOLZ nie mogli tego w PARYŻU powiedzieć DUDZIE albo w BRUKSELI -czy w BERLINIE -innym tym Polskim NAŚLADOWCOM HITLERA GEBELSA czy HIMMLERA z tamtej NIEMIECKIEJ BARBAROSSY w 1941 w 1942 w 1943 Roku ?

  Odpowiedz
 • 02/03/24 o 11:18
  Permalink

  -Wy się UKRAIŃCY – nie dajcie nabrać -INTERIA znowu -tak dzisiaj szuka -tych Stu Tysięcy Dwustu Tysięcy Ukraińskich i Polskich Ochotników na ten już 2024 rok do Tej od 2014 roku TRZECIEJ AMERYKAŃSKIEJ BARBAROSSY -Śladami TAMTEJ DRUGIEJ z 1941 z 1942 z 1943 roku -tylko -że wtedy Rekami Sfinansowanych i napuszczonych tak do NIEJ – NIEMCÓW -i -dziś ROSJANIE znowu tak giną jak w STALINGRADZIE i jak pod KURSKIEM w 1942 w 1943 roku ! -WY się dziś CHŁOPCY -nie dajcie nabrać tym takim polskim i amerykańskim podżegaczom i podpalaczom z INTERII z ” wp. pl “, z Onet. pl ” -itd !! -kiedy ROSJANIE w końcu użyją TYCH PRAWDZIWYCH ROSYJSKICH BRONI – to -wtedy -skończą Tą NOWĄ BARBAROSSĘ -dosłownie w Jednym Dniu i w Jednej Chwili w Jedna Godzinę ale na razie PUTIN i SZOJGU -ICH użyć nie chcą i ONI dzisiaj dalej wierzą w TĄ SWOJĄ Taką WIELKĄ w TĄ SWĄ SŁOWIAŃSKĄ ROSYJSKĄ MIŁOŚĆ !!

  Odpowiedz
 • 03/03/24 o 14:37
  Permalink

  -DUSK i TUSK, BŁASZCZAK I SKRZYPCZAK i teraz jeszcze KOSINIAK KAMYSZ z PSL u -tak atakując ROSYJSKI KRYM ROSYJSKIE MIASTA na UKRAINIE ROSYJSKIE PORTY ROSYJSKICH WOJSKOWYCH -dalej chcą ZNISZCZYĆ TERMO-JĄDROWO -KILKA MIAST w POLSCE -raczej ich kilka a nie tylko jedna WARSZAWĘ !! No -ale: -ONI mają tak wierzyć w TE tak ZWYCIĘSKIE w te tak SZCZĘśLIWE w TE NAJSILNIEJSZE DOLARY WALL STREET CIA, PENTAGONU i WASZYNGTONU !!

  Odpowiedz
 • 03/03/24 o 16:11
  Permalink

  -Ech Putin Putin -te twoje: “-NADBAŁTYCKIE KRAJE NATO !! ” -których “-ROSJA -już wcale nie chce !! ” Znowu będziecie z SZOJGU -tak udawali i tak mówili -ze te wczorajsze Nowe kolejne AMERYKAŃSKIE ATAKI na PETERSBURG z okazji tych ” -Bałtyckich Manewrów ” DEFENDER 2024 ” -” były z KIJOWA i z ODESSY -a to nie były Amerykańskie Ataki z ESTONII -albo z ŁOTWY których – ROSJA -się tak wyparła -i -ich -tak nie chce ! ” ?? -tylko z ODESSY albo z KIJOWA i te drony z ODESSY -później zrobiły takie koło -i -One -uderzyły na PETERSBURG z ZATOKI FIŃSKIEJ ??

  Odpowiedz
 • 03/03/24 o 16:36
  Permalink

  -Ech Putin Putin przecież -ci tak bezczelni Litwini i Łotysze -niedługo zamkną Rosjan w obozach jak kiedyś Żydów w 1941 w 1942 w 1943 -i będą Rosjan bić pałkami -i rozstrzeliwać – jak wtedy Żydów -w tych -TWOICH z SZOJGU w tych: -Waszych takich ” -NADBAŁTYCKICH KRAJACH NATO -których dziś ROSJA -już wcale nie chce !! ” -Wyście powinni -byli je zająć w 2014 Zimą lub Wiosna 2014 roku -wtedy AMERYKANIE w WASZYNGTONIE -wtedy -by was -tak szanowali !! , – Polscy Agenci Waszyngtonu -wtedy by się tak przestraszyli -jak -byście w 2014 roku -Wy -rozstrzelali -trochę tych tak bezczelnych Litwinów Łotyszy i I Estończyków -a -tak to wszyscy z Was -dzisiaj -tak się śmieją !! -że: “- Was -Litwini i Łotysze -niedługo będą bili pałkami -i rozstrzeliwali wasz -tak jak w 1941 w 1942 w 1943 -kiedyś Żydów !! “

  Odpowiedz
 • 03/03/24 o 16:42
  Permalink

  (…. ) -i -będą zabijali Was Rosjan – na Litwie Łotwie i w Estonii -tak jak w tych latach 1941 1942 1943 wtedy BAŁTOWIE rozstrzeliwali i zabijali wtedy Żydów ! ” -już -bardzo mało do tego brakuje !!

  Odpowiedz
 • 03/03/24 o 17:12
  Permalink

  -Biedne ROSJANKI -Biedne ROSJANKI !! -One -nie mają na swoim KREMLU -żadnych Mężczyzn ! -Ani jednego -ani jednego !! -A -nie możecie – WY -tych tak bezczelnych BAŁTÓW -trochę rozstrzelać w OBRONIE WŁASNEJ w Waszej ROSYJSKIEJ SAMOOBRONIE ?? -jak by Ich -ta ich CHCIWOŚĆ na Dolary -trochę zabiła -to może wtedy -by -także -inni -trochę się wtedy tak przestraszyli ??

  Odpowiedz
 • 03/03/24 o 17:36
  Permalink

  -Biedni Rosjanie -Biedni ROSJANIE !! -To bardzo dobrze -że tak dużo -tych takich wielkich MIAST, STOLIC NATO albo tych Średnich -w tym 2024 roku -dalej tak jeszcze jest na TEJ ZIEMI -że: -ONE w 2024 roku -wciąż jeszcze żyją !! -Dla nich -to jest -bardzo dobrze -ale -TA WASZA taka tak WIELKA -TA WASZA taka WIELKA SŁOWIAŃSKA MIŁOŚĆ -dla WAS -to -ONA -kompletnie się -nie sprawdziła !! -Dla Was -to -ONA -kompletnie -się nie sprawdziła !!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*