Strajk w Fabloku, ludzie bez wynagrodzeń

 

 

 

 

 

 

 

W fabryce lokomotyw Fablok w Chrzanowie trwa strajk pracowników. Ludzie domagają się zaległych wypłat.

Strajk rozpoczął się w poniedziałek. Pracy odmówiła cała załoga Fabloku, w sumie 380 osób. Spółka nie płaci pracownikom od czterech miesięcy. Zaległości wynoszą nawet 10 tysięcy złotych na osobę. O problemach firmy pisaliśmy w artykule pt. Fablok w tarapatach.

Pierwsza Fabryka Lokomotyw w Polsce Fablok znalazła się w tarapatach finansowych w wyniku spadku zamówień spowodowanych kryzysem gospodarczym. Na wyjście z nich potrzebuje ponad 20 mln zł.

Spółka ma zamówienia na modernizację lokomotyw spalinowych. Jednak brak pieniędzy sprawia, że prace te nie mogą zostać wykonane. Tajemniczy inwestor, który we wrześniu ubiegłego roku przejął 57 proc. udziałów w Fabloku nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań płacowych. Zarząd firmy czyni starania by uzyskać obiecane pieniądze. Prezes Maria Pitala nie zdradza kto postawił pod ścianą pracowników. Zasłania się klauzulą poufności.

Obecnie wiadomo tylko tyle, że 16. stycznia ma odbyć się walne zgromadzenie, na którym okaże się jaka przyszłość czeka Pierwszą Fabrykę Lokomotyw w Polsce.

Przedsiębiorstwo z tradycjami

Firma powstała w 1919 roku jako Pierwsza Fabryka Lokomotyw w Polsce SA. W okresie przedwojennym wyprodukowano wiele typów parowozów normalno- i wąskotorowych dla pociągów pasażerskich osobowych i pośpiesznych oraz towarowych, zarówno dla PKP, jak i dla przemysłu. Podjęto również produkcję spalinowych i elektrycznych lokomotyw kopalnianych oraz wagonów motorowych. Po roku 1945 dalej rozwijano produkcję parowozów a następnie lokomotyw spalinowych manewrowych o mocy od 40 do 1200 KM. Łącznie fabryka wyprodukowała ponad 10500 parowozów i lokomotyw spalinowych. Przedsiębiorstwo stało się również kooperantem wszystkich polskich fabryk taboru kolejowego, dostarczając m.in. zestawy kołowe napędowe do lokomotyw, przekładnie mechaniczne do lokomotyw i tramwajów, aparaturę hamulcową, koła zębate i odkuwki.

W drugiej połowie lat 70. poszerzono asortyment produkcji o maszyny budowlane oraz wyroby dla obronności kraju. Od lat 90. do podstawowych produktów przedsiębiorstwa należały żurawie drogowe, wyroby dla kolejnictwa – wózki, osie lokomotywowe i wagonowe, przekładnie i koła zębate, konstrukcje spawane i odkuwki wszelkich typów. Wykonywane były również remonty i modernizacje lokomotyw i żurawi oraz usługi. Przedsiębiorstwo posiada szeroki zakres certyfikatów i uprawnień produkcyjnych, odpowiadających normom polskim i europejskim.

Za: www.kurierkolejowy.eu

Przeczytaj też: http://cia.media.pl/pkp_i_inne_spolki_czyli_co_slychac_na_polskiej_kolei

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*