Podejrzani o zbezczeszczenie mauzoleum Piłsudskiego usłyszeli zarzuty

 

 

 

 

 

 

 

 

Pięciu młodych neofaszystów usłyszało prokuratorskie zarzuty podżegania do nienawiści na tle narodowościowym, rasowym lub etnicznym oraz zarzut zbezczeszczenia grobu. Litewscy nacjonaliści są podejrzani o wywieszenie nad mauzoleum marszałka Józefa Piłsudskiego na Cmentarzu na Rosie prowizorycznego transparentu z pogróżkami pod adresem lidera Akcji Wyborczej Polaków na Litwie, europosła Waldemara Tomaszewskiego. „W. Tomaszewski przestań szkodzić Litwie, albo twoje miejsce tutaj”, – głosił napis na transparencie. Do incydentu doszło 24 października. Sprawcy pozostawili też kartonowe pudło z napisami po bokach: „Polacy umrą”, „TNT”, „Zawołajcie gliny” oraz „Uwaga bomba”.

Policja informuje, że podejrzani w tej sprawie należą do „nieformalnej, skrajnie nacjonalistycznej organizacji międzynarodowej”. Do zatrzymania doszło przed dwoma dniami. Wobec podejrzanych zastosowano 48-godzinny areszt. Przeszukano też ich mieszkania. Funkcjonariusze znaleźli materiały propagandowe oraz broń, w tym również pistolet na ostrą amunicję. W pokoju jednego z zatrzymanych cała ściana była zaklejona plakatami z Adolfem Hitlerem i swastykami.

Dziś zatrzymani wyjdą z aresztu. Prokuratura złożyła wniosek do sądu o przedłużenie aresztu wobec jednego z zatrzymanych, lecz sąd nie zgodził się na taka prewencje. Zatrzymani zobowiązali się do nie opuszczania kraju, a niektórym z nich prokuratura zatrzymała dowody osobiste.

Podejrzanym grozi kara grzywny, areszt lub do 3 lat pozbawienie wolności.

Jest to już drugi przypadek zbezczeszczenia mauzoleum na Rossie. W czerwcu tego roku sprawcy namalowali Słupy Gedymina na podejściach do płyty Matki Serca Syna. Niedługo potem policja zatrzymała podejrzanego o wandalizm miejscowego narkomana, który często przebywał na cmentarzu.

 

ifpl; star

 

Za: www.infopol.lt

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*